انتخاب نام برند اثرگذار

تاریخ : 1399/15/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 71 موضوع : مقالات برندانتخاب نام برند یکی از بخش‌های مهم راه‌اندازی یک کسب‌وکار است. چه چیزی در یک نام وجود دارد؟ وقتی به یک موفقیت تجاری ختم شود، خیلی چیزها! یک نام مناسب می‌تواند شرکت شما را بر سر زبان‌ها بیندازد و در مقابل یک نام نامناسب نیز می‌تواند شرکت شما را در معرض یک شکست قرار دهد. در حالت ایده‌آل، نام برند شما باید نشان‌دهنده تخصص، ارزش و بی‌همتا بودن محصول یا خدمت‌رسانی شما باشد.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که نام‌های خوب انتزاعی هستند، مثل یک صفحه خالی که می‌توانید روی آن نقاشی کنید. برخی دیگر نیز عقیده دارند که نام مناسب باید حاوی اطلاعات کلیدی باشد تا مشتریان شما بلافاصله از ماهیت کسب و کار شما آگاهی پیدا کنند. عده‌ای نیز بر این باورند که نام‌های مرکب (نام‌هایی که از ترکیب چند نام تشکیل شده‌اند) راحت‌تر از نام‌های عادی در ذهن ثبت می‌شوند و بعضی مخالف این نظر‌ هستند.
در حقیقت، هر نامی می‌تواند اثرگذار باشد اگر با توجه به استراتژی بازاریابی مناسب انتخاب‌شده باشد. در این مقاله ایران مدیر آنچه برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک نام مناسب و اثرگذار برای کسب‌وکار کوچک خود، به آن نیاز دارید، مطرح می‌کند.

۱٫ استفاده از راهنمایی متخصصین در آغاز کار 

معین کردن یک اسم برند خوب می‌تواند فرآیند پیچیده‌ای باشد. شاید حتی بخواهید مشورت با یک متخصص را هم مدنظر قرار دهید، مخصوصاً اگر در زمینه‌ای فعالیت دارید که نام شرکت شما می‌تواند تأثیر به سزایی بر موفقیت شما بگذارد.
شرکت‌های نام‌گذاری با داشتن آگاهی کامل در این زمینه و قوانین مربوط به آن، سیستم‌هایی جهت تعیین نام برای خود ایجاد کرده‌اند، آن‌ها می‌توانند شما را از انتخاب کردن نام‌های بد بازدارند و به شما توضیح بدهند که چرا دیگر نام‌ها خوب هستند.
جنبه منفی این عمل هزینه آن است، یک شرکت متخصص نام‌گذاری ممکن است هزینه زیادی برای انتخاب نام برند دستمزد بگیرد. البته خدمات آن‌ها علاوه بر انتخاب نام شامل فعالیت‌های هویتی و طراحی‌های گرافیکی هم می‌شود. طبق گفته لورل سووتون، مدیر برندی با نامی فوق‌العاده جالب‌توجه، شرکت‌هایی که با هزینه کمتری هم فعالیت‌های مربوط به انتخاب نام برند را انجام می‌دهند وجود دارند اما ارزش این را دارد که در ابتدای کار مقدار منطقی پول برای کمی خدمات با کیفیت خرج کنیم که سود آن‌ها در درازمدت باعث جبران هزینه‌های صورت گرفته می‌شود.

۲٫ در یک نام چه چیزهایی وجود دارد

با این پرسش شروع کنید که از نام برند خود انتظار دارید تا چه چیزهایی را منتقل کند، این نام باید بر روی عناصر کلیدی کسب‌وکار شما تأکید داشته باشد. کارهایی که برای ایجاد یک دید اولیه در مورد اهداف و قوانین شرکت انجام می‌دهید به شما کمک می‌کند به عناصری که می‌خواهید در نام برند خود بر آن‌ها تأکید داشته باشید به‌طور دقیق اشاره کنید.
هرچه نام برند شما بیشتر با مصرف‌کنندگان در مورد کسب‌وکار شما ارتباط برقرار کند، تلاشی که برای توضیح برندتان موردنیاز است کم‌تر می‌شود. طبق گفته متخصصین انتخاب نام برند، کارآفرینان موفق باید به استفاده از کلمات واقعی و یا ترکیبی از کلمات واقعی اولویت بدهند. افراد کلماتی را ترجیح می‌دهند که می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و درک کنند. به همین دلیل است که متخصصین بر این باورند، رشته‌های غیرقابل فهم، حروف و یا اعداد انتخاب بدی برای شروع یک نام هستند.
از طرف دیگر این امکان وجود دارد که نامی، زیادی پرمعنا باشد. اشتباهات رایج در این زمینه نام‌های جغرافیایی و یا عمومی هستند.
چه طور می‌شود که یک نام هم پرمعنی باشد و هم جامع؟ نام‌های توصیفی چیزی عینی در مورد یک کسب‌وکار می‌گویند – چه‌کار می‌کند، در کجا قرار دارد. نام‌های نشانگر بیشتر انتزاعی هستند، آن‌ها بر این امر تمرکز می‌کنند که کسب‌وکار در چه زمینه‌ای صورت می‌گیرد.
ایران مدیر به شما پیشنهاد می‌دهد هنگامی‌که به انتخاب یک نام تجاری مشغول هستید، چه در حال شروع کسب‌ و کار با دفتر مرکزی واقع در یک ساختمان و چه در حال شروع یک کسب‌ و کار اینترنتی، نکات زیر را در نظر داشته باشید:
  • نامی را انتخاب کنید که نه‌تنها برای شما بلکه برای آن نوع مشتریانی که دارید هم جذاب باشد.
  • یک نام آرام‌بخش و آشنا انتخاب کنید که خاطرات خوشی را در مشتری زنده کند و به این صورت آن‌ها به خاطر جذابیت‌های احساسی به سمت کسب‌وکار شما کشیده می‌شوند.
  • اسم بلند و یا گیج‌کننده انتخاب نکنید.
  • از واژه‌های عجیب‌وغریبی که فقط خودتان می‌فهمید دوری‌کنید.
  • از واژه «شرکت» در نام خود استفاده نکنید مگر این‌که شرکت شما واقعاً از ترکیب چند شرکت دیگر تشکیل‌شده باشد.

۳٫ در انتخاب نام برند خلاق باشید

در زمانی که تقریباً اکثر کلمات جذاب به‌عنوان علامت تجاری به ثبت رسیده‌اند، ساختن نام‌های تجاری محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
کلمات جدید پیچیده هستند و ممکن است این فرض را به وجود بیاورند که کالا، خدمت یا شرکت موردنظر هم پیچیده است که ممکن است درست نباشد. به‌علاوه، تازه‌کارهای انتخاب نام برند ممکن است تصور کنند که این نام‌ها فراتر از توانایی آن‌هاست.
راه‌حل ساده‌تر استفاده از تلفظ و شکل‌های جدیدی از کلمات است.

۴٫ نام خود را امتحان کنید

بعدازآنکه زمینه را حول چهار یا پنج نام به‌یادماندنی و پرمعنی محدود کردید، زمان آن است که بین نام‌های تجاری جستجو کنید. شما باید به دنبال یک وکیل نام‌های تجاری و یا یک شرکت جستجوی نام‌های تجاری باشید تا به شما اطمینان دهند که این نام جدید به علامت تجاری دیگری تجاوز نکرده باشد.
برای نشان دادن این ریسک که اگر یک نام تجاری جذاب را کپی کنید، به این مثال توجه کنید: شما صاحب یک کسب‌وکار تولیدی جدید هستید که در شرف انتقال اولین محموله سفارش‌های خود است، همان زمان یک شرکت ناشناس در مکانی ناشناس، نام شما را نقض علامت تجاری خود می‌داند و شما را درگیر یک دعوای قانونی می‌کند که باعث ورشکستگی کسب‌وکار شما می‌شود. اگر از متخصصان استفاده کنید، از این موضوع جلوگیری می‌شود. پول اضافه‌ای که خرج می‌کنید، شما را از مشکلات اضافی و خرج‌های اضافی در آینده نجات می‌دهد.

تحلیل نهایی

اگر خوش‌شانس باشید، سه تا پنج نام تمامی تست‌های شما را پشت سر می‌گذارند. حالا، چگونه تصمیم نهایی را برای انتخاب نام برند اتخاذ می‌کنید؟
تمامی معیارهای اولیه خود را یادآوری کنید. کدام نام بیشتر با اهداف شما تطابق دارد؟ کدام نام بهتر و صحیح‌تر از بقیه شرکت شما را توصیف می‌کند؟
بعضی از کارآفرینان با شهود، تحقیقات از مشتریان یا امتحان گروه‌های متمرکز به نتیجه نهایی دست پیدا می‌کنند. شما می‌توانید ایده هر نام را روی نوشته و یا در علامت‌های شرکت امتحان کنید تا ببینید شکل دلخواهتان را دارد یا نه. هر نام را بلند بخوانید و به آهنگ کلمه دقت کنید، مخصوصاً اگر می‌خواهید به تبلیغات رادیویی یا تلویزیونی روی بیاورید.
همه این عوامل را موردنظر قرار دهید. در نظر داشته باشید که شرکت‌های نام‌گذاری حرفه‌ای بین شش هفته تا شش ماه را به فرآیند انتخاب نام برند اختصاص می‌دهند. احتمالاً شما این مقدار زمان ندارید اما برنامه‌ریزی کنید که حداقل چندین هفته را به این کار اختصاص دهید.
هنگامی‌که تصمیم نهایی خود را اتخاذ کردید، شروع به طرفداری و حمایت از نام جدید خود کنید. نام شما اولین قدم در راه ایجاد یک هویت قدرتمند برای شرکت شماست چیزی که باید تا لحظه آخری که در دنیای کسب‌وکار حضور دارید، وجود داشته باشد.

روانشناسی انتخاب نام کسب‌ و کار

اسامی نه تنها روشی برای اشاره به یک کسب‌وکار هستند، بلکه به کسب‌وکارها فرصت می‌دهند تا برند خود را در ذهن افراد حک کنند و حسی ماندگار از خودشان باقی بگذارند. هیچ فرمول ثابتی برای یافتن یک نام تجاری ویژه وجود ندارد، اما شرکت‌ها مبالغ هنگفتی به مشاوران می‌دهند تا روشی را برای یافتن کلمات یا تصاویری که تداعی‌کننده آن هستند تجربه کنند و نامی فراموش نشدنی برای خود داشته باشند. در واقع، آنها به دنبال اسامی هستند که عمیق‌ترین احساسات را در مشتریان خود ایجاد کنند.
ارتباط حسی مطالعات روانشناسی پرتال اطلاعات سلامت روان Psych Central نشان می‌دهد اسامی برندها وضعیت عصب‌شناختی ویژه‌ای در مغز ایجاد می‌کنند که از شناخت صرف لغت‌های مجزا است. این اسامی مرکز احساسی نیم‌کره راست را بیشتر از اسامی معمولی درگیر می‌کنند. اسامی تجاری با القای احساساتی مانند شایسته و مسوول بودن، تصمیم‌های خرید را در مشتریان تحریک می‌کنند. این اسامی با بیشترین اثرگذاری حس تعلق داشتن را ایجاد می‌کنند.
whatsapp : 0921-646-5121