فروش برند و ثبت برند مشاغل خانگی

تاریخ : 1400/10/08 نویسنده :admin3 بازدیدها : 113 موضوع : مقالات برند
«مشاغل خانگی» یا «کسب‌وکار‌های خانگی» به آن دسته از فعالیت‌هایی گفته می‌شود که طبق تعریف مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ‌در منزل مسکونی انجام می‌شوند. طبق قانون، انجام مشاغل خانگی نباید برای سایر واحد‌های مسکونی مجاور مزاحمتی ایجاد کنند. این فعالیت‌ها باید توسط یک عضو یا تمام اعضای خانواده انجام بگیرند و منجر به تولید محصول و خدمات قابل ارائه به بازار شوند. امکان ثبت برند مشاغل خانگی نیز وجود دارد. تمام فعالان این حوزه می‌توانند با ثبت برند محصول یا خدمات خود اعتبار بیشتری به کسب‌وکار خود بدهند. ساخت و تولید محصولات گوناگون در منزل در سراسر دنیا رایج است. امروزه با مهیا شدن فروش آنلاین محصولات و خدمات‌رسانی اینترنتی شغل‌های خانگی و فعالیت‌های خانوادگی رواج بسیار بیشتری پیدا کرده است. زنان سرپرست خانوار نیز استقبال فراوانی از این امکانات کرده‌اند. کشور ما نیز همگام با این رشد جهانی، به ویژه در سال‌های اخیر شاهد رشد مثبت تولد برند‌های مشاغل خانگی بوده‌ است. روند صعودی ثبت برند مشاغل خانگی در ایران گویای همین امر است. 


ثبت برند برای انواع مشاغل خانگی

شاغلین در کسب‌وکار‌های خانگی به صورت‌های متفاوتی کار می‌کنند. ممکن است فعالیت آنها به صورت کارمزدی برای یک کارفرما باشد. در این صورت کارفرما باید برای ثبت برند محصول خود اقدام نماید. ممکن است فعالیت آنها مستقل باشد و محصول یا حتی مواد اولیه‌ای را برای ارائه به خارج از محیط منزل شامل بشود. در این حالت، خود فرد می‌تواند برای ثبت برند شغل خانگی خود اقدام کند. یکی دیگر از انواع مشاغل خانگی، فعالیت به صورت تعاونی، اتحادیه و… است. همکاری میان برندهای گوناگون ثبت شده مشاغل خانگی بسیار ثمربخش خواهد بود.
مشاغل خانگی دارای نقش اجتماعی و اقتصادی در توسعه ملی هستند. به همین دلیل، دولت‌ها به راه‌کار‌هایی برای حمایت از آنها می‌اندیشند. حتی گاهی تسهیلاتی برای فروش این محصولات به بازار‌های داخلی و بین‌المللی اختصاص می‌دهند. شما با ثبت برند محصول خانگی خود، می‌توانید منفعت بیشتری از این امکانات داشته باشید. به طور مثال شهرداری‌ها، طبق قانون، موظف‌اند به تعدادِ کسب‌وکار‌های خانگی، بازار‌هایی محلی و موقتی برای فروش محصولات آنها تدارک ببینند. ثبت برند مشاغل خانگی، امکان یافتن مشتریانی دائمی را در این بازار‌ها بیشتر خواهد کرد، زیرا اعتماد به یک برند ثبت شده به اضافه یک محصول با کیفیت، به سرعت شکل می‌گیرد. علاوه بر این، با ثبت برند کسب‌وکار خانگی خود امکان پیگیری محصولات‌تان در خارج از بازار‌های موقتی را هم برای مشتری فراهم می‌کنید.
 


ضرورت ثبت برند مشاغل خانگی

با افزایش تعداد کسب‌وکارهای خانگی، رقابت بیشتری در این حوزه به وجود آمده است. پلتفرم‌های فروش آنلاین محصولات خانگی، به افزایش تعداد و تنوع یافتن این کسب‌وکار‌ها دامن زده است. همین موضوع موجب شده است تا تثبیت نام برند و تبلیغات برای بسیاری از مشاغل خانگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شود. بنابراین اگر در یکی از شاخه‌های این حوزه فعال هستید، بهتر است برای ثبت برند کسب‌وکار خانگی خود اقدام نمایید. ثبت برند مشاغل خانگی به شما امکان می‌دهد بتوانید تبلیغات مؤثرتری انجام دهید. همچنین با ثبت قانونی برند مشاغل خانگی، نام تجاری خود را از خطر سوءاستفاده احتمالی دیگران در امان می‌دارید. تفاوتی ندارد که شما تولیدکننده کوچکی هستید که در خانه کار می‌کند یا طراحی که تحت نام برندش، محصولات خاص خود را به تعداد محدود در اینستاگرام به فروش می‌رساند، ثبت برند و طی کردن رویه قانونی کار برای شما ضروری است. این امر در مورد تولید صنایع‌دستی خانگی هم صدق می‌کند. ثبت برند مشاغل خانگی برای حفظ منافع مادی و معنوی شما از برندتان لازم و ضروری است.
 

تفاوت برندینگ و ثبت برند

برندینگ شامل تمام مراحلی است که از هنگام جرقه زدن ایده در ذهن شما تا ارائه محصول‌تان به بازار طی می‌شود. اما ثبت برند به انجام روال قانونی ثبت یک نام تجاری به اسم یک یا چند فرد گفته می‌شود که طی آن نام تجاری برند شما، از نظر قانونی نیز به رسمیت شناخته خواهد شد. بنابراین، تمام فرایند نام‌گذاری شرکت و محصولات در حوزه برندینگ قرار می‌گیرد، اما قانونی کردن همه این نام‌ها در حوزه ثبت برند می‌گنجد. اگر مشکلاتی از قبیل کپی برند یا لوگوی شما پیش بیاید، تنها در صورتی قادر خواهید بود دست به اقدامات قانونی بزنید که برند خود را ثبت کرده باشید. ثبت برند مشاغل خانگی در ایران فرایند شفاف و مشخصی دارد که در ادامه به طور کامل به آن می‌پردازیم.
 

مدارک لازم جهت ثبت برند مشاغل خانگی برای اشخاص حقیقی

  • تصویر شناسنامه و کارت ملی
  • کپی مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای قانونی باشد.)
 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند مشاغل خانگی برای اشخاص حقوقی

  • کپی شناسنامه و کارت ملی
  • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
  • کپی مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای قانونی باشد.)
 

مراحل ثبت برند مشاغل خانگی

 
به وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه مراجعه فرمایید و مراحل زیر را در آن طی کنید. این روش، در مقایسه با سامانه ثبت برند آسان‌ثبت، زمان‌بر و پردردسر است.
  • مشخصات مالک برند مشاغل خانگی را تکمیل فرمایید.
  • مدارک مورد نیاز را آپلود کنید.
  • اطلاعات و مدارکی را که بارگذاری کرده‌اید تأیید نمایید.
  • هزینه ثبت برند را پرداخت کنید.
  • شماره اظهارنامه برند و رمزی را که از طریق تلفن برای شما ارسال می‌شود دریافت کنید.
اگر مشکل خاصی در پروسه تأیید برند شما پیش نیاید، نسخه نهایی برای شما فرستاده می‌شود تا آن را امضا کنید. پس از آن، شما باید یک نسخه برابر با اصل را برای این اداره ارسال نمایید.
 

مدت زمان ثبت برند در حوزه مشاغل خانگی

اولین اقدام برای ثبت برند مشاغل خانگی، استعلام نام برند است. با استعلام نام برند، از ثبت نشدن برند مشابه اطمینان پیدا می‌کنید. این اقدام باعث می‌شود که پروسه ثبت برند مشاغل خانگی زمان کمتری ببرد. زیرا اگر نام پیشنهادی برای ثبت برند تکراری باشد، اداره مالکیت معنوی آن را عودت خواهد داد. از زمانی که اظهارنامه توسط سامانه ثبت برند آسان‌ثبت به اداره مربوطه ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۰ روز کاری جهت آگهی نوبت اول و ۲٫۵ ماه جهت دریافت نهایی گواهینامه ثبت برند زمان لازم است. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند نزدیک به ۴ ماه است.
 

هزینه ثبت برند مشاغل خانگی

هزینه ثبت برند مشاغل خانگی در سال ۱۳۹۹ از دو میلیون و چهارصد هزار تومان شروع می‌شود. این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی در نظر گرفته می‌شود. مبلغ مورد نیاز برای ثبت برند لاتین با هزینه ثبت برند فارسی تفاوتی ندارد. هزینه ثبت برند مشاغل خانگی به تعداد محصولات، مجوز‌های لازم و طبقات درخواستی بستگی دارد. منظور از طبقه، نوع خدمات یا کالاهایی است که هر شخص حقیقی یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد.whatsapp : 0921-646-5121