برند چیست و از چه نظر اهمیت دارد؟

تاریخ : 1399/3/01 نویسنده :admin2 بازدیدها : 200 موضوع : مقالات برند

برند چیست و از چه نظر اهمیت دارد؟


برند چیست و از چه نظر اهمیت دارد؟برای کمله‌ی «برند» تعاریف متعددی شده است. تعریفی که کریستین ژیواژ در این باره ارائه می‌کند، این است: «برند شما تعهد و یا وعده‌ای است که شما را در هر حرکت و تصمیم‌گیری سازمانی، در هر اقدام بازاریابی و هر تعامل با مشتری به او می‌دهید و در دراز مدت هم تلاش می‌کنید به آن‌ها وفادار باشید».

وقتی نام یک برند را می‌شنوید چه چیزی در ذهن شما تداعی می‌شود؟ به نظر شما این برند از لحاظ مالی چه ارزشی دارد؟ کدام ویژگی‌های انسانی‌ای را می‌توانید به این برند نسبت دهید؟ آیا این برند خلاق و ریسک‌پذیر است یا اهل تقلید است؟ به شما حس شادی و سرزندگی می‌دهد یا حسی مرده و رسمی را تداعی می‌کند؟ رابطه‌ی شما با این برند چگونه است؟ آیا رابطه‌ی شما با این برند حامی است و آن را دوست دارید یا وقتی این برند را می‌بینید شاکی هستید و حس انتقام در شما زنده می‌شود؟

برای کمله‌ی «برند» تعاریف متعددی شده است. تعریفی که کریستین ژیواژ در این باره ارائه می‌کند، این است: «برند شما تعهد و یا وعده‌ای است که شما را در هر حرکت و تصمیم‌گیری سازمانی، در هر اقدام بازاریابی و هر تعامل با مشتری به او می‌دهید و در دراز مدت هم تلاش می‌کنید به آن‌ها وفادار باشید». در جایی دیگر، بری کالن در کتاب راهنمای بازار یابی، تبلیغات و روابط عمومی برای مدیران از برند تعریف دیگری ارائه می‌کند که بدین شرح است: «برند عبارت است از آگاهی و شناخت مشتری از محصول یا خدمات شما، برند شناختی است که مشتری آگاهانه یا ناخودآگاه هنگام خرید از محصول یا خدمات شما دارد».

اما ممکن است برای شما هم سوال پیش آمده باشد که مقوله برند امروزه چرا انقدر اهمیت پیدا کرده است و به یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای خرید کالا یا خدمت تبدیل شده است؟ مهم‌ترین دلیل این اتفاق این است که زمان مردم برای مقایسه‌ی دو کالا بسیار محدود شده است و از طرف دیگر، برای هر محصول تولید کنندگان متعددی وجود دارند و آن‌ها در فضای رقابتی سعی می‌کنند که بهترین کیفیت را در فرآیند ساخت و تولید عرضه کنند. بنابراین خریداران به یک برند اعتماد می‌کنند و محصولات آن را خریداری می‌کنند. با توجه به این‌ موضوع، تعریف استفان کینگ در مورد برند می‌تواند تعریف دقیق‌تری باشد: « محصول چیزی است كه در كارخانه تولید می‌شود و نام تجاری یا برند آن چیزی است كه مشتری خریداری می‌كند».

راهنمای خرید یک برند واقعی

محصولات برندهای معتبر معمولاً از کیفیت بالایی برخوردار هستند و این کیفیت در تمام جزئیات محصول، از جنس، دوخت و طراحی گرفته تا لوازم جانبی، جعبه و بسته‌بندی آن قابل مشاهده است. البته به هر میزان که برند محبوب‌تر و با کیفیت‌تر باشد، احتمالاً هزینه‌ی بیشتری را برای خرید آن باید تخصیص دهید. علاوه بر این، ‌اکثر کالاهای برند دارای شناسنامه هستند که می‌توانید مشخصات کالای خریداری شده‌ی خود را با سایت رسمی آن برند مقایسه کنید تا به اصل یا بدلی بودن آن پی ببرید.

به دلیل تحریم‌هایی که علیه ایران وجود دارد، اکثر برندها از اعطای نمایندگی به کشور ایران خودداری می‌کنند. بنابراین برای بررسی فروشگاه‌هایی که محصولات برند را در ایران می‌فرشند، باید به سایت مارکمورد نظر مراجعه کنید و ببینید آیا این نمایندگی از طرف سایت رسمی آن به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر. اگر نمایندگی معتبری از مارک مورد نظرتان پیدا نکردید، بهتر است به سایت‌ها یا شرکت‌هایی که خرید کالا از سایت‌های خارجی را انجام می‌دهند،‌ مراجعه کنید تا هم خرید راحت‌تری داشته باشید و هم به محصولات برند محبوبتان دسترسی پیدا کنید.

پیشنهاد ما به شما برند مشاور است


whatsapp : 0921-646-5121