مزایای ثبت برند

تاریخ : 1399/27/07 نویسنده :admin3 بازدیدها : 135 موضوع : مقالات برند
مزایای ثبت برند یا علامت تجاری یکی از مهمترین مطالب مربوط به برند به شمار می‌رود. در عرصه تجارت داخلی و بین المللی به دلیل سرعت بسیار بالای رشد و ایجاد صنعت‌ها و فعالیت‌های تجاری مختلف، هر روزه شرکت‌های فراوانی برای پیدا کردن بازار مخصوص خود پای در عرصه رقابت می‌گذارند. بسیاری از آن‌ها با ایده‌های نو، طرح‌های جدید و اسامی منحصر به فرد شروع به فعالیت می‌کنند. ولی در این بین هستند شرکت‌هایی که خواسته و ناخواسته نام شرکت‌های دیگر و یا اسامی مشابه را برای تجارت خود به کار می برند.  

اهمیت ثبت برند

در این زمان بیش از پیش علامت تجاری و برند دارای اهمیت هستند. با این که شرکت‌ها می‌توانند برند خود را به ثبت نرسانند و هیچ الزام قانونی برای ثبت علامت تجاری وجود ندارد، بسیاری از افراد برای پرهیز از سوء استفاده دیگران دست به این کار می‌زنند.
بر همین اساس تصمیم گرفتیم در مقاله زیر به مزایای ثبت برند بپردازیم تا شما با دید باز تصمیم بگیرید که یا هزینه‌های ثبت برند را قبول و برند خود را به ثبت برسانید و یا هزینه‌های موجود را در قسمت‌های دیگر تجارت‌تان به کار ببرید.  در مطالب گذشته مجله ثبت یار، به بحث ثبت علامت تجاری و برخی نکات مهم جهت انتخاب برند پرداختیم. در این مطلب ابتدا تعریفی از برند ارائه کرده و سپس مزایای ثبت برند را بیان می‌کنیم. امروزه حتی ثبت برند آنلاین نیز ممکن شده است.

تعریف برند یا علامت تجاری

منظور از برند چیست؟ برند یا علامت تجاری نامی است که برای معرفی، استفاده و مشخص کردن یک محصول و یا خدمات استفاده می شود. به عبارت دیگر علامت تجاری اسم، اصطلاح، نشانه، طرح و یا ترکیبی است که به خریداران و مصرف کنندگان کمک می کند، به درستی اقدام به انتخاب و خرید کنند. نام تجاری و علامت تجاری برای معرفی و تشخیص انواع کالاهای شبیه به هم استفاده می شوند.
برندها به دارندگانشان کمک می‌کند به راحتی محصولات خود را معرفی و ویژگی‌های مختلف آن را بیان کنند و در عرصه رقابت تجاری بتوانند خود را نسبت به دیگران متمایز کنند. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود محصول در بازار شناخته شود و به شهرت برسد. درکنار علامت تجاری، لوگو نیز می‌تواند در این زمینه کمک شایانی برای بقا و شناخته شدن یک برند باشد.

مزایای ثبت برند یا علامت تجاری

قانونی شدن

اولین مزیت و شاید مهمترین ویژگی که برند برای شما دارد، این است که با ثبت برند، در مقابل قانون شناخته می‌شوید. منظور از شناخته شدن این است که وقتی شما برند خود را به ثبت برسانید، می توانید از افرادی که از برند شما استفاده می کنند، شکایت کنید و آن ها مجبور به عوض کردن اسم و پرداخت غرامت به شما هستند.
با ثبت قانونی برند دیگر شرکت ها و یا تجارت ها دست به تقلید و سوء استفاده از علامت تجاری شما نمی زنند و با خیال راحت می توانید به تجارت بپردازید.

ایجاد تمایز

ثبت برند علاوه بر شما برای مشتریان شما نیز می تواند بسیار سودمند باشد. آن ها می توانند به راحتی محصول و یا خدمات شما را پیدا و از آن استفاده کنند.
همچنین این امر باعث می شود شما هر چه بیشتر به نیاز های مشتری ها دست پیدا کنید و بدانید که بر چه اساسی به سراغ برند شما می آیند و یا چه دلیلی باعث می شود رقیب شما را انتخاب کنند. با افزایش کیفیت و تطبیق آن با خواست مخاطب می توانید سهم بیشتری در بازار پیدا کنید.

بازاریابی

امروزه بازاریابی به یکی از رکن های اساسی هر تجارتی تبدیل شده است. اساس کار بازاریابان شناساندن و به شهرت رساندن محصولات یا خدمات است که اصولا این امر بدون برند و لوگو شدنی نیست.
البته برای بازاریابی و به شهرت رساندن یک تجارت، تنها ثبت علامت تجاری کافی نیست بلکه بایدها و نبایدهایی در انتخاب برند مناسب وجود دارد که در صفحه انتخاب نام برند مفصل در مورد آن صحبت کرده ایم.

نمایندگی

حق امتیاز یکی دیگر از مواردی است که مشوقی برای ثبت برند به شمار می رود. زمانی که شما برند خود را به ثبت می رسانید، اجازه استفاده برای اشخاص ثالث نیز مهیا می شود. به همین دلیل شما می‌توانید حق امتیاز علامت تجاری خود را به افراد و یا شرکت های دیگر واگذار کنید تا هم به شهرت و اعتبار شما کمک کند و هم یک منبع درآمد مستقلی بدون هزینه ای برای شما باشد.

ایجاد دارائی

اگر برندی که انتخاب کرده اید بتواند در بازار ارزش و شهرت پیدا کند، خود برند به تنهایی می تواند یک دارائی ارزشمند به شمار رود. به این منظور که در آینده می توانید برند خود را به فروش برسانید و یا افرادی به نشانه اعتبار از نام آن در تجارت خود استفاده کنند تا برند خودشان شناخته تر شود و می تواند درآمدی مناسب برای شما ایجاد کند.

وام و سرمایه

یک برند ثبت شده می تواند اعتباری در مقابل دولت، بانک ها و سرمایه گذاران باشد. گرفتن وام و یا پیدا کردن سرمایه گذار وقتی می تواند برای شما اتفاق بی افتد که برند خود را به ثبت رسانده باشید. ثبت برند باعث می شود که قانون شما را به رسمیت بشناسد و همین امر می تواند به بانک ها و سرمایه گذارها این اطمینان را بدهد که تجارت شما می تواند قابل اعتماد و شناخته شده باشد.

ثبت قانونی یک نام تجاری ، برای آن حمایت قانونی  فراهم می کند و باعث حفاظت  از آن در برابر  سوء استفاده کنندگان و متقلبان و تقلید کنندگان از برند می شود.
  در ذیل ، به برخی از مهم ترین  فواید ثبت برند می پردازیم.

 
 • حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که  علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.به این معنی که اشخاصی که علامت خود را به ثبت  نرسانند نمی توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند و به این  جهت کلیه تجار و موسسات تجاری، برای حفظ علامت  خود از تقلید و تقلب ، علایم خود را به ثبت می رسانند.
 •   
 • ثبت برند، تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر  تشخیص دهند.
 •   
 • برای محصولات و شرکت و خدمات شما ایجاد شهرت و وجه می کند.
 •   
 • شرکت ها را تشویق می کند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری  کنند.
 •   
 • شرکت ها را قادر می سارد محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 •   
 • ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.
 •   
 • ثبت برند می تواند برای سهامداران نیز ایجاد ارزش افزوده ی سهام کند و  باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 •   
 • علامت تجاری ثبت شده ، قابل نقل و انتقال است . لذا، می توان آن را انتقال  داد.
 •   
 • می توان تفویض اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت  های ثالث داد که می تواند مبنبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا  اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 •   
 • ممکن است دارایی ارزشمند کسب و کار باشند.
 •   
 • جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است .
 •   
 • اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم  درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 •   
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند.

*مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری به  قرار ذیل است :
1- تسلیم اظهارنامه از طریق اینترنتی
2- مدارک مثبت هویت متقاضی
الف) اشخاص حقیقی:کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
ب) اشخاص حقوقی:آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
3- مدارک نماینده قانونی:چنانچه تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
4-10 نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر
5- در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
6- ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط
7- استفاده از حق تقدم: چنانچه متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم(حداکثر 6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
  8- نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام  صلاحیت دار
whatsapp : 0921-646-5121