برند فروشی و اهمیت رنگ در برندسازی

تاریخ : 1399/20/09 نویسنده :admin3 بازدیدها : 97 موضوع : مقالات برند
انتخاب رنگ بسته بندی محصولات در هر شهر و فرهنگ
سوال 1) دوستی سوال پرسیده است که آیا رنگ بسته بندی محصول را برای هر شهری متفاوت تهیه کنند، امکان پذیر است؟
پاسخ: بسته به نوع محصول مورد نظرتان می توانید این کار را انجام دهید، به عنوان مثال محصولاتی که دارای بار فرهنگی هستند، مانند لباس یا غذا که با توجه به نوع فرهنگ هر منطقه ای رنگ بسته بندی آن را تغییر دهید.
اما محصولاتی مانند تکنولوژی، اهمیت زیادی ندارند که حتما در بسته بندی آنها از گرایش های فرهنگی استفاده کنید.
در مورد محصولی مانند خرما که نه تنها جنبه قداست دارد بلکه محصولی خوراکی است که بهتر است حتما در مورد انتخاب رنگ بسته بندی دقت کنید.
اما محصولات صنعتی یا به فرض مثال محصولاتی مانند شیرآلات و لوله های فاضلاب نیازی به توجه کردن علایق و سلیقه مردم هر شهر نیست و بهتر است از رنگ آبی و سفید که مربوط به آب است استفاده کنید.

سوال 2) بسته بندی محصولات کنسرو به عهده ما می باشد، که برای فروش بهتر چه چیزی را به ما پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: به عنوان یک توزیع کننده و کسی که قصد دارید برندتان به عنوان یک برند معروف مطرح شود، در هر محصول صادق است و تفاوت ندارد، باید حتما صاحب یک شخصیت برند شوید.
در صورتی که تمایل دارید برند شما و محصولتان با بسته بندی متفاوت و زیبا در بازار ظاهر شود باید خودتان ابتکار عملی به خرج دهید، تا برند معروفی را ایجاد کنید.
اما در صورتی که شما تنها توزیع کننده هستید و سعی در رساندن محصولات به بازار را دارید بهتر است وظیفه بسته بندی را به عهده تولید کننده بگذارید، که این روش در آینده برند سازی را برایتان به همراه نخواهد داشت.
راهنمای برندسازی برای صادرات میوه و سبزیجات
سوال 3) شخصی سوال پرسیده است که صادرات میوه انجام می دهد و برندشان چه چیزی باشد، تا سازگاری بیشتری داشته باشد؟
پاسخ: در بحث محصولات کشاورزی معمولا تنوع رنگ زیادی وجود دارد، که در مورد آن همیشه چند رنگ مشخص به ذهن انسان خطور می کند.
معمولا از رنگ سبز که نشان دهنده حاصلخیزی محصول می باشد.
رنگ آبی که نشان دهنده رحمت خداوند یا نذورات آسمانی خوب و پر برکت است.
در نهایت به جایگاه آن میوه یا محصول در سفره ها توجه کنید و با توجه به آن جایگاه، تصویری از آن به نمایش بگذارید.
سوال 4) برای رنگ سایت یا برند سنگ های ساختمانی، چه چیزی را پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: در صورتی که شما تغییری در سنگ های ساختمانی ایجاد می کنید که امروزه سنگ های خاص کمتر پیدا می شود و روی سنگ ها کار می شود تا نمایی جالب و زیبا داشته باشند، قطعا شما باید رنگی را انتخاب کنید که در آن خلاقیت وجود داشته باشد.
خلاقیت و پر شور بودن را بهتر به تصویر بکشید، رنگ بنفش جذابیت زیادی نخواهد داشت ولی می توانید رنگ سفید و زرد را انتخاب کنید که به محصولتان نزدیکتر است و تلفیق آنها جذابیت بیشتری ایجاد می کند.
به دلیل اینکه کار صنعتی انجام می دهید بهتر است که حتما از رنگ سفید در ترکیب رنگ های خویش استفاده کنید، که نشان از اصالت کار شما دارد و در کنار آن از رنگ آبی یا قهوه ای هم می توانید بهره بگیرید.
 رنگ قهوه ای نشان دهنده امنیت است که می تواند امنیت ساختمان را نیز از آن برداشت کرد.


سوال 5) برای خوراک دام چه رنگی مناسبتر است؟
پاسخ: در این مورد هم باید توجه کنید که کاربرد محصول در چه جاهایی است و خوراک دام تشکیل شده از چه چیزی می باشد، اغلب خوراک های دامی از ذرت تشکیل می شوند که بهتر است از ترکیب رنگ زرد و سبز استفاده کنید.
که رنگ سبز نشان دهنده علوفه و زرد همان رنگ ذرت است و بهترین انتخاب همین رنگ ها می باشد.
سوال 6) دوستی اظهار دارد که تولید کننده آلوئه ورا هست و زمینه سایت و برندشان رنگ مشکی و طلایی است، در بسته بندی چه رنگی را انتخاب کنند؟
پاسخ: در بسته بندی همانطور که در موارد قبلی توضیح داده شد باید دقت کنید که محصولتان برای چه کسانی است و در چه جهتی مورد استفاده قرار می گیرد.
به عنوان مثال محصول شما که جنبه دارویی دارد قطعا رنگ سفید و سبز بهتر است، یا در صورتی که محصول آلوئه ورا برای محصولات آرایشی و بهداشتی بانوان به فروش و عرضه می رسد، بهتر است که از رنگ های شاد بهره بگیرید.
سوال 7) دوست دیگری سوال پرسیده است که ظروف مسی کار می کنند و زمینه لوگو مشکی و رنگ لوگو را به رنگ مس انتخاب کرده اند، آیا انتخاب مناسبی می باشد؟
پاسخ: در مورد ظروف مسی که حالت بازگشت به سنت ها را دارد و اغلب خانم های خانه دار از آن استفاده می کنند.
اینکه بخشی از لوگو را به رنگ مسی قرار داده اید انتخاب بسیار خوبی است و به نحوی معرف محصولتان است.
 ولی می توانید رنگ لوگو را مسی و نوشته کنار آن را سفید انتخاب کنید که تضادی بین رنگ های آن باشد.
سوال 8) چه رنگی مناسب محصولات خوراکی برای صادرات به کشور چین است؟
پاسخ: در مورد فرهنگ مردم چین باید مطالعه ای انجام دهید، مردم چین به غذاهای دریایی علاقه زیادی دارند و این موضوع نکته حائز اهمیت است.
اینکه محصول خوراکی شما در چه نوع طبقه بندی غذایی قرار دارد و آیا مربوط به قشر خاصی از مردم است، مثلا کودکان یا بزرگسالان که در انتخاب رنگ مناسب موثر است.
 بهتر است که مطالعات قوم شناسی را در مورد مردم چین انجام دهید.
سوال 9) برای خرما چه رنگی را پیشنهاد می دهید؟
پاسخ: در بسته بندی هایی که امروزه وجود دارد، عمدتا به رنگ قرمز هست، چرا که همانطور که قبلا گفته شد در کنار محصولی که به مصرف می رسد، رنگ مورد نظر انتخاب می شود.
خرما چون در جنوب کشور همراه با چای صرف می شود از رنگ قرمز در بسته بندی های آن استفاده می شود، همچنین این محصول به دلیل انرژی زا بودن، از ترکیب رنگ قرمز با دیگر رنگ ها، بهتر می توان انرژی زایی آن را نشان داد چون قرمز رنگی انرژی بخش و شاد است.
عده ای هم برای القای رنگ نخلستان، از ترکیب رنگ سبز و قهوه ای استفاده می کنند.
سوال 10) برای طراحی سایت فروشگاه حبوبات چه چیزی پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: در حبوبات از رنگ های زیادی استفاده شده و یک رنگ ثابت خاص ندارد، پیشنهاد می کنیم برای طراحی لوگو به طرحی کلی توجه کنید که در مورد بسته بندی بحث جدا می باشد.
جنبه کلی این نوع محصول را می توانید در سبد خانوار ببینید، بهتر است برای جنبه صادراتی آن مطالعاتی داشته باشید و براساس سلیقه و نوع قشر مورد نظرتان طراحی خویش را انجام دهید.
به هر حال هر رنگی که مفهموم غذا را القا کند هم در طراحی سایت و هم بسته بندی محصولات مفید است.
ممکن است ترکیبی از رنگ سبز و تنوعی از رنگ قرمز و زرد مفید باشد و جلوه بسیار زیبایی هم دارد.
سوال 11) برای بسته بندی کفش چه رنگی را پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: کفش هم جزء محصولاتی است که باید بخش بندی کنید که برای چه قشری از افراد جامعه ارائه می دهید، کودکان، جوانان یا بزرگسالان و همچنین کفش تولید شما چه کاربردی دارد؟
به عنوان مثال کفش ورزشی، پیاده روی یا کفش رسمی است؟
که همگی موارد در انتخاب طرح و رنگ مورد نظر دخیل است.
ابتدا به همگی سوال های پاسخ دهید و جمع بندی کنید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، اما در حالت کلی برای جوانان رنگ های شاد بهتر است، ورزشی یا رسمی تفاوت ندارد.
 برای بزرگسالان هم رنگ آبی یا سبز می تواند مفید باشد و برای افراد مسن هم رنگ های بسیار ساده مانند مشکی یا سفید مناسب است.
سوال 12) مشتری از ما محصول را به صورت فله ای می خواهد، چه نوع بسته بندی پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: اینکه مشتری از شما محصول را به صورت فله ای درخواست کرده است اما همچنان شما در پی بسته بندی مناسب هستید بسیار عالی است چرا که متوجه هستید باید بسته بندی بسیار کوچیکی را انتخاب کنید و در عین حال محصولات به شکلی قابل قبول و شکیل و زیبا به دست مشتری می رسد.
 ممکن است هزینه ای هم برای شما به همراه داشته باشد ولی مشتری با دیدن محصولات در بسته بندی زیبا و کوچک بسیار ذوق زده خواهد شد چرا که انتظار آن را ندارد.
سوال 13) دستکش های بیمارستانی یا مراکز بهداشتی در چه رنگ هایی باشد، بهتر است؟
 پاسخ: همان طور که قبلا بیان کردیم، رنگ های سفید و سبز به معنای سلامتی و تندرستی است و این این دو رنگ برای محصول شما مناسبتر می باشد.
سوال 14) در مورد بسته بندی عسل راهنمایی کنید؟
پاسخ: رنگ بسته بندی عسل با توجه به کاربرد، رنگ خود عسل و صاحب یا تولید کننده آن انتخاب می شود، معمولا زنبور عسل قهوه ای رنگ است و عسل هم طلایی رنگ است.
 پس در صورتی که کاربرد شما صرفا خوراکی است، از رنگ شادی مانند زرد و قهوه ای مایل به رنگ زنبور عسل استفاده کنید.

سوال 15) رنگ بسته بندی لامپ چه چیزی باشد بهتر است؟
پاسخ: طبیعتا کاربرد لامپ روشنایی می باشد و بسته به اینکه لامپ شما مهتابی یا آفتابی است می توانید رنگ مناسب را انتخاب کنید، لامپ سفید را به رنگ سفید و لامپ زرد را به رنگ زرد بسته بندی می کنند.
سوال 16) در مورد برندسازی در فرش چه چیزی را پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: در مورد فرش های صنعتی باید به طراحی های مورد استفاده در فرش ها دقت کنید، کلیشه طراحی های شما چه چیزی می باشد؟
بیشترین کلیشه طراحی شده در مجموعه خویش را تعیین کنید، رنگی که نزدیکترین رنگ به کلیشه باشد برای برندتان مفید است.
سوال 17) برای اسباب بازی چه رنگی را پیشنهاد می کنید؟
پاسخ: در مورد محصولی مانند اسباب بازی، قشر مصرف کننده مشخص است و اغلب کوکان رنگ های شاد را دوست دارند.
سوال 18) برای بسته بندی گلیم چه رنگی مناسبتر است؟
پاسخ: در مورد محصولی مانند گلیم طبیعتا منظورتان گلیم های سنتی و دستباف است، این نوع از گلیم ها اغلب محصول مناطق عشایری می باشد و باید ببینید که چه رنگ هایی در مناطق عشایری بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.
گلیم هم معرفی از این مناطق است که اغلب از رنگ های قرمز و قهوه ای بیشتر استفاده می شود و با توجه به جنبه استفاده آن یعنی دکوری و …. انتخاب کنید.
بهتر است که تلفیقی از رنگ مناطق عشایری را در بسته بندی های خویش به کار ببرید چرا که جذابیت بیشتری برای مشتری دارد.
هر کدام از شما دوستانی که قدم در راه کسب دانش و علم تجارت کردن نهاده اید، در آینده ای نه چندان دور سهم بزرگی از پیشرفت کشور را در دست خواهید داشت، مانند کشور چین که در سال های دهه 70 الی 80 کشور عقب مانده ای بود ولی در دهه 90 پیشرفت زیادی داشته است.
 اینکه منتظر فرصتی از جانب دولت و کشور باشید، کاری بیهوده است و سعی داشته باشید از فرصت هایی که خودتان ایجاد کرده اید بهره بگیرید و پیشرفت کنید.
whatsapp : 0921-646-5121