مراحل ثبت برند در همدان

تاریخ : 1400/25/09 نویسنده :admin3 بازدیدها : 113 موضوع : مقالات برندشهر همدان مرکز استان همدان در غرب ایران است. وجود جاذبه‌های گردشگری متعدد موجب رونق صنعت توریسم در این شهر تاریخی شده است. بازدیدکنندگان فراوانی از سراسر دنیا برای دیدن غار علی‌صدر، تپه باستانی هگمتانه، سنگ‌نوشته‌های گنج‌نامه، آرامگاه باباطاهر و بوعلی‌سینا به همدان سفر می‌کنند. صنایع‌دستی اصیل استان همدان نیز بسیار مورد توجه علاقه‌مندان است. سفال‌های لالجین نه فقط در بازار همدان که در بازارهای خارجی نیز مخاطبان فراوانی دارند. از سوی دیگر، کشاورزی جزو منابع مهم اقتصادی این منطقه است و چندین شهرک صنعتی نیز در نواحی مختلف راه‌اندازی شده‌اند. افزایش تعداد گردشگران و رشد صنایع تولیدی در سال‌های اخیر رقابت نزدیکی برای ثبت علائم تجاری و برندسازی در این منطقه به وجود آورده است. در این مقاله، روند قانونی ثبت برند در همدان را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

قوانین ثبت برند در همدان

مرکز مالکیت معنوی مرجع رسمی ثبت برند در همدان است. این مرکز زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. تمام مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به این حوزه از طریق همین سازمان اطلاع‌رسانی می‌شوند. همه موسسات ثبت برند در استان همدان نیز با نظارت این سازمان مشغول به فعالیت هستند. گفتنی است تمام برندهای لاتین و نام‌های انگلیسی و فرانسوی تحت همین قوانین به ثبت رسمی می‌رسند. به طور کلی، ثبت برند به انجام روال قانونی ثبت یک علامت تجاری به اسم یک یا چند فرد گفته می‌شود که طی آن، نام و نشان تجاری شما از نظر قانونی نیز به رسمیت شناخته می‌شود.
 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند در همدان برای اشخاص حقیقی

  • شناسنامه و کارت ملی متقاضی
  • مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از نهادهای قانونی در استان همدان باشد.)
  • کارت بازرگانی (برای ثبت برند لاتین در همدان)
 

مدارک لازم جهت ثبت برند در همدان برای اشخاص حقوقی

  • کارت ملی و شناسنامه متقاضی
  • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت
  • کارت بازرگانی (برای ثبت برند لاتین در استان همدان)
  • مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از طرف نهادهای قانونی در همدان باشد.)

مدت زمان ثبت و اعتبار برند

اولین گام برای ثبت قانونی علائم تجاری در استان همدان، استعلام نام برند است. با این کار، از ثبت نشدن برند مشابه اطمینان پیدا می‌کنید. این اقدام شما همچنین باعث می‌شود که روند ثبت لوگو در همدان زمان کمتری ببرد. زیرا اگر نام پیشنهادی تکراری باشد، مرکز مالکیت معنوی درخواست شما را بازگشت خواهد زد. از زمانی که اظهارنامه به این مرکز ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۵ روز کاری برای صدور آگهی تقاضا زمان لازم است. سپس آگهی اول در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و از عموم تقاضا می‌شود که در مهلتی یک‌ماهه اگر با نام و نشان مورد نظر ارتباط یا تعارضی دارند، آن را اعلام نمایند. پس از این بازه زمانی، حدود چهار هفته دیگر زمان می‌برد تا گواهی ثبت برند صادر شود و با آگهی دوم در روزنامه رسمی این پروسه به پایان برسد. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند در همدان نزدیک به ۳ ماه است.
 

هزینه ثبت برند در همدان

هزینه ثبت علائم تجاری در همدان به تعداد محصولات، مجوز‌های لازم و طبقات درخواستی بستگی دارد. منظور از طبقه، نوع خدمات یا کالاهایی است که هر شخص حقیقی یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد. به طور مثال، کمترین هزینه ثبت برند در همدان در سال ۱۴۰۰ در سامانه موسسه آسان‌ثبت ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال (دو میلیون و پانصد هزار تومان) است. این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی محاسبه شده است و با افزایش طبقات برند، به ازای هر طبقه مبلغ دویست هزار تومان به آن اضافه می‌شود. گفتنی است که هزینه ثبت لوگو و نشان تجاری لاتین با هزینه ثبت برند فارسی تفاوتی ندارد.


whatsapp : 0921-646-5121