فروش برند و کاربرد عدد در برندسازی

تاریخ : 1399/21/07 نویسنده :admin3 بازدیدها : 571 موضوع : مقالات برندعلت استفاده از اعداد در برند
قطعا با برند هایی که با عدد عجین شده اند تا کنون برخورد کرده اید. در این قسمت این موضوع کاملا بررسی خواهد شد که کاربرد و علت استفاده از عدد در برند چیست؟!
خیلی از افراد ممکن است در همان سطح اولیه شرکت از اعداد استفاده کنند. همچون فرآورده های گوشتی دویست و دو! یا مواد غذایی یک و یک که حتما تاکنون با آن برخورد داشته اید. البته شرکت یک و یک ادعا دارد، چون از مواد درجه یک برای تولید محصولات خود استفاده می کند، به همین جهت نام برند خود را یک و یک نام گذاری کرده است.
 موارد دیگری نیز وجود دارند که میتوان به خانواده خودرو سازی پژو اشاره کرد، همچون خودرو های 405 و 206 و 207 و غیره! یا برند هایی که در گوشی های موبایل قطعا با آن ها سر و کار داشته اید، همچون سامسونگ اس 12 یا آ 10 و مدل های بسیار دیگری که وجود دارند و قطعا شما از آن ها آگاهی کامل دارید.

علاقه شرکت ها به استفاده از عدد
خیلی از شرکت ها در بدو تاسیس خود مانند برند های یک و یک و دویست و دو علاقه مند هستند که از همان ابتدا با عدد کار کنند. البته بیشتر و اکثر برند ها از حروف تشکیل شده و بسیار بی شمار هستند مانند سونی و گراد و …
استفاده ترکیبی از عدد و حروف
نوع دوم برند هم ممکن است ترکیبی باشد، یعنی ترکیبی از اعداد و حروف، مانند مزدا3! این مورد نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشور های جهان رایج هست و از برند با لوگوی ترکیبی استفاده می کنند.
تاثیر فرهنگ در برند
فرهنگ برخی از کشور ها مبتنی بر این است که بعضی از اعداد خوش شانسی می آورند و یا خوش یمن هستند و برخی دیگر نحس بوده و در واقع بدشانسی می آورند! به عنوان مثال در کشور ایران اگر دقت کرده باشید، اعداد هفت و چهل اعدادی خوش یمن هستند و برعکس عدد 13 را به نحسی و بد شانس بودن می شناسند.
اعداد نحس در آلمان و کشور های اسپانیایی
در کشور آلمان عدد چهار به عنوان عدد شانس و عدد 13 نیز به عنوان عدد نحس شناخته شده اند. یا کشور های اسپانیایی زبان که عمدتا کشور های آمریکای جنوبی هستند، البته به غیر برزیل! مردم این کشور ها عدد 15 را به عنوان عدد خوش یمن و عدد 13 را همچنان عددی نحس می شناسند.
13 عدد نحس اکثر کشور ها
اگر دقت کرده باشید، عدد 13 در اکثر کشور ها به عنوان یک عدد نحس و بدشانس شناخته شده است. به عنوان یک مثال دیگر در کشور های مسیحی اعداد 12 و 7 را خوش یمن و اعداد 6 و 13 را اعداد نحس می دانند و در نهایت کشور چین نیز اعداد 6 و 7 و 8 و 9 را به عنوان عدد شانس و اعداد 1 و 3 و 4 را نیز به عنوان اعداد نحس می شناسند.
تاثیر تفاوت های فرهنگی کشور ها
پس تفاوت های فرهنگی برای افرادی که قصد ورود به بازار های بین المللی را دارند، مهم و لازم است. زمانی که قصد صادرات محصولی را به کشور های خارجی دارید، در عدد نویسی باید دقت کنید. هنگامی که برندسازی می کنید باید دقت کنید، فرهنگ کشور هدف خود چگونه است؟! آیا اعدادی که در برند خود به کار می برید، اعداد خوش یمنی برای تجار کشور هدف هستند یا خیر؟!
چه بسا ممکن است یک عامل فرهنگی باعث این شود که میزان موفقیت شرکت شما زیر سوال رود، یا اینکه به موفقیت شما در حوزه صادرات کمک کند. این عامل در بحث صادرات و مذاکره با تجار بسیار حائز اهمیت است.
معماری برند
معماری برند را برند آرشیتک نیز می نامند. در معماری برند سه سطح وجود دارد. سطح اول، سطح پایه است که برند شرکت نامیده می شود. برای مثال گروه خودرو سازی سایپا که محصولات متنوعی دارد، در اینجا سطح اول سایپا می شود. سطح دوم نیز پراید نام دارد یا در ایران خودرو، خانواده ی پژو! به طور کلی سطح دوم، سطح محصول است.
سطح سوم در معماری برند سطح مدل می باشد. یعنی یک درجه ریزتر و فرعی تر از سطح دوم است. پس مدل سطح سوم یا بالای هرم می شود. برای مثال در گروه سایپا، پراید 141 یا در ایران خوردو، مانند پژو 206 و یا 405! یا حتی از خانواده پژو 206 می توان گفت: پژو 206 تیپ دو یا صندوق دار و …
نحوه استفاده از سطح مدل
در معماری برند از این مورد معمولا در سطح اول استفاده نمی کنند، در سطح دوم هم بعضا استفاده می شود اما در سطح سوم معمولا متداول است. یعنی شما زمانی که محصولتان تحت عنوان پژو به بازار عرضه شد، نوبت به مدل آن می رسد.
سطح پایدار محصول
زمانی که محصول شما وارد بازار شده و در آن موفق ظاهر می شود، می توانید بگویید محصولتان به سطح پایدار رسیده و حالا می توانید سطح بالاتری از آن را به بازار عرضه دهید.
باید به پایدار های خود جهت دهید. شما با دادن اعداد در مدل، می توانید محصول موفق خود را مدل دار کرده و به بازار عرضه کنید. آنجا می توانید از اعداد استفاده کنید چون موفقیت شما تضمین شده است.
باید زمانی از اعداد در برند استفاده کرد، که محصول پایدار به جایگاهی در اجتماع برسد که شما مطمئن شوید محصول جای کار دارد. حتی می تواند بازار هدف جدیدی ایجاد کند.
مزیت استفاده ار اعداد
معمولا اعداد زمانی که وارد برند می شوند، جهت گیری نداشته و حالت خنثی دارند. البته در این میان بحث فرهنگی باید مدنظر باشد! یکی از محاسن استفاده از اعداد این است که مانند حروف حاشیه ندارند. مانند برند زمزم! زمانی که به کشور های عربی زبان صادر شد، دچار حاشیه شده و نتوانست به خوبی محصول خود را به فروش برساند.
رضایت ملی از محصول
دلیل موفقیت خیلی از کشور های کره ای یا ژاپنی در بحث صادرات این است که اول مردم خودشان از محصول راضی بودند و این رضایت کاملا منعکس شد و سپس شروع به صادرات منجر گردید. اما متاسفانه در ایران اوضاع کاملا برعکس شده و اکثریت مردم بر این باور هستند که حتما محصولی که صادر می شود، محصول خوبی است.
البته خیلی از محصولات و برند ها نیز همچون: برند های گلرنگ و کاله و چرم تبریز و خیلی از برند های دیگر علاوه بر این که در کشور ایران فروش موفقی داشتند، در صادرات نیز خوش درخشیدند.
وضعیت خودرو سازان ایرانی
برعکس این قضیه نیز وجود دارد. در گروه خودرو سازان ایران، زمانی که مردم کشور از محصولات ناراضی هستند، به همان اندازه از مردم کشور های وارد کننده این محصولات نیز بازخورد خوبی دریافت نمی شود.
یکی از موانعی که در مقابل رشد محصولات خودرویی ایرانی وجود دارد، حمایت بیش از حد دولت مردان از این شرکت ها هست. می توان این شرکت ها را با خیلی از شرکت های خصوصی مقایسه کرد که هیچ حمایتی را دریافت نمی کنند و در سطح کشور و سطح بین الملل بسیار موفق بوده اند.
شما اگر داستان برند هایی همچون اپل و سامسونگ را مطالعه کنید، متوجه خواهید شد از یک سطح بسیار ساده و حتی زیر پله شروع به فعالیت کردند و از آن سطح پایین شروع کرده و امروزه بسیار موفق هستند.
 استفاده از اعداد به خاطر بی حاشیه بودن و جهانی بودن آن در بحث صادرات می تواند وجهه خوبی به شما و برندتان دهد و جایگاه شما را در دنیا بهتر می کند.


09177755652