دفترچه هویت بصری برند

تاریخ : 1399/29/08 نویسنده :admin3 بازدیدها : 120 موضوع : مقالات برند
برند بوک چیست ؟

برند بوک بیان گر دستورالعمل ها و قوانین روشن در خصوص نحوه نمایش لوگو ، رنگ و پیام به مخاطبان است. اما برند بوک کاری بیش از آن انجام می دهد : برند بوک به دنبال تثبیت هویت و شخصیت عمومی شرکت است.برند بوک مرجع هرگونه عملیات گرافیکی آتی سازمان است . فرض که طراحی وب سایت و شبکه های اجتماعی خود را می خواهید به یک شرکت طراحی وب سایت ، واگذار نمایید . این شرکت باید چه نکاتی را در طراحی خود رعایت نماید. برند بوک راهنمای این شرکت است.برند بوک ، آنچه از نام تجاری در کمپین برندینگ سازمان انتظار می رود ، به جهان می گوید.باید نگاهی عمیق تر به ارزش ایجاد شده ناشی این دفترچه برند برای فرایند مدیریت برند و تاثیر آن بر بازاریاب و فروش سازمان ارزیابی نمود.بیایید به ارزش دستورالعمل های نام تجاری نگاه کنیم و به همین دلیل شما باید خودتان را ایجاد کنید.


نحوه تعریف هویت برند ؟

هویت برند باید در برند بوک تشریح شود . هویت برند جایگاهی عالی است برای شروع تشریح شخصیت شرکت شما با بیان ماموریت ، تمایز و ارزش های اصلی. هرکدام از موارد به شما کمک می کند عناصر بصری خود بر اساس دستورالعمل های برند شرکت مشخص نموده و برند خود را معرف یک تفکر خاص ، معرفی نمایید. همان طور که کسب وکار یک شرکت در طول تکامل می یابد، عناصر موجود در برند بوک نیز باید به سادگی به روزرسانی شود.
باید به بازار هدف و مشتری هدف خود فکر شود و از تکنیکهای تحقیقات بازار برای جمع آوری اطلاعات از مشتری استفاده شود . چه کسی محصول یا خدمات شما را خریداری می نماید؟ چرا شرکت شما را بر دیگران ترجیح می دهند؟ آیا شما به آن ها احترام می گذارید یا به عنوان یک دوست مورد اعتماد با آنان صحبت می نمایید؟ آیا تن صدای برند شما حرفه ای ، سنتی یا بازیگوش یا غیرمتعارف است؟ بر این اساس قول برند، ویژگی ها و بیانیه چشم انداز شرکت را در نظر بگیرید. چگونه می توانید هر یک از این موارد در هویت برند خود به نمایش بگذارید ؟

چرا برند بوک مهم است ؟

در یک بازار رقابتی ، یک برند متقاعد کننده ، می تواند تفاوت بین شکست یا موفقیت یک کسب وکار باشد. برخی از بزرگ ترین شرکت های جهان با نام تجاری بسیار جذاب خویش به حرکت فوق العاده را آغاز نموده اند. انتخاب نام برند مناسب ، بسیار مهم است. در واقع، به فاجعه های برندینگ بین المللی ( مثل اتفاقی که برای تغییر لوگو Gap رخ داد : تغییر لوگو با حجم انبوهی از نارضایتی مخاطبین همراه بود و در نهایت مجیور به  بازگشت به لوگو قبل شد ) توجه نمایید ، تا تصویر واضحی از اهمیت برند ، دریابید.
به این نکته توجه نمایید که دنیای بازاریابی به چه میزان پیچیده شده است. در دهه ۸۰ برای معرفی برند، فقط چند رسانه ساده مانند بیزینس کارت و یا تبلیغات تلویزیونی و رادیویی برای معرفی برند وجود داشت اما امروز علاوه بر این موارد ؛ انواع رسانه های تبلیغاتی مانند شبکه های اجتماعی ، کارهای چاپی متفاوت ، وب سایت ، بازاریابی ایمیلی ، جایگذاری محصول در فیلم ها ، .. را می توان برای ایجاد تصویر برند در نظر داشت.
بنابراین باید به این سوال پاسخ داد : نحوه حفظ یک برند سازگار با هویت شرکت و محصولات و خدمات شرکت ، چیست ؟

دستورالعمل های موجود در برند بوک شامل چه مواردی است ؟

نخستین و مهم ترین سند در حوزه برند ، یک برند بوک حرفه ای است که بیانگر استانداردهای موردنیاز برای معرفی صحیح برندسازی است.

به صورت عمومی ، همه جزئیات زیر در برند بوک دیده می شود :

۱٫ پالت رنگ اول: رنگ دقیق مورد استفاده در آرم ،شامل نام رنگ و کدهای برای استفاده های مختلف مانند CMYK، HEX و RGB. ( کوکا کولا قرمز یا UPS قهوه ای یا اپل سفید).
۲٫ پالت دوم رنگ : هر رنگ پشتیبان که می توان برای افزودن به اجزای دیگر مانند متن، خطوط و با سایر عناصر اضافه نمود.
۳٫ تغییرات رنگ: هر گونه تغییر رنگ لوگو که مجاز است شامل زمینه سیاه، سفید، شفاف و غیره
۴٫ برچسب با تگ لاین : ورژنی از لوگو که با تگ لاین ( عبارت کوتاه برندینگ ) همراه است. ( مثل : تیک نایک که با Just Do It ) می آید.
۵٫ نام شرکت به صورت اختصاری : هر نسخه از لوگو با نام اختصاری از اسم شرکت باید طراحی شود. مثلا Coke برای کوکاکولا
۶٫ تایپوگرافی : فهرستی از فونتهای مرتبط با نام برند و یا هر فونت ثانویه است که میتواند برای سرفصلها و متن بدنه استفاده شود. این نیز باید شامل جهت فونت و کوچکی یا بزرگی حروف باشد.
۷٫ الزامات فضای لوگو: آیا برای در اطراف لوگو خود “فضای خاصی” باید در نظر گرفته شود ؟ به عنوان مثال، کره زمین و نوشته باشد با رنگ روشن ، خود برند انگلیسی به رنگ سبز باشد.
۸٫ نحوه چیدمان اجزای هویت بصری برند روی ابزار ، تجهیزات و بسته بندی : تعیین استانداردهای جاگذاری لوگوی و نام تجاری روی وبسایت ، رسانه های اجتماعی، لوازم التحریر، تبلیغات و موارد دیگر باید مشخص شود.
۹٫ تن برند : آیا نام تجاری شما باید پر جنب و جوش، سرگرم کننده و پر انرژی با دیگران صحبت کند؟ آیا باید پیچیده، ظریف و شیک باشد؟ یا شاید جسورانه، خلاق و پر سر و صدا؟
۱۱٫ نمونه هایی از قابل استفاده: نمونه هایی از لوگو، رنگ ها و فونت های برای مواردی مانند بیزینس کارت، تبلیغات، بسته بندی، تی شرت ها و غیره نشان می دهد.
۱۲٫ استفاده های غیر قابل قبول: مهم است که نمونه هایی از آنچه که با لوگوی شما نباید انجام شود، از جمله رنگ هایی که استفاده نباید بکنید ، باید تشریح شود.whatsapp : 0921-646-5121