ثبت برند اولین قدم در جهت برند و برند سازی

تاریخ : 1399/23/08 نویسنده :admin3 بازدیدها : 97 موضوع : مقالات برندبرند در دنیای امروز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، به صورتی که اجناس دارای برند، قیمت و تعرفه بالاتری نسبت به اجناس غیربرند دارند. ثبت برنداز همین جهت دارای اهمیت است؛ علامت تجاری ثبت شده می‌تواند در جلب اعتماد مخاطبان شما بسیار کارآمد باشد. ثبت برند امروزه بازار داغتری نسبت به گذشته پیدا کرده است، به صورتی که افراد فقط اجناسی که دارای برند معتبر و شناخته شده باشد را، خریداری می‌کنند.

نمی‌توان این ثبت علامت تجاری را بد یا خوب در نظر گرفت ولی شاید یکی از جنبه های مثبت ثبت برند، همین موضوع جلب اعتماد باشد. مشتریان به برند های مطرح و گران بیشتر از برند های ناشناس و ثبت نشده اعتماد می‌کنند. در این مقاله از برند و ثبت علامت تجاری برای شما بیشتر بیان می‌کنیم تا تمامی شک و تردید های شما به ثبت نمودن علامت تجاری از بین برود و هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت علامت تجاری خود در اداره ثبت برند ها مراجعه کنید.
 
مقاله ای که هم‌اکنون در حال مطالعه ی آن هستید یکی از جامع ترین مقالات توضیح برند می‌باشد که تمامی جوانب علامت و ثبت علامت تجاری را برای شما شرح خواهد داد. ثبت علامت تجاری را نیز در این مقاله به صورت قدم به قدم برای شما بیان می‌کنیم؛ برند سازی یکی از مراحل ثبت علامت تجاری است که برای هر برندی لازم و ضروریست، با مطالعه ی دقیق این مقاله، برند سازی را بیاموزید و مراحل آن را برای علامت خود پیاده سازی کنید.
 

برند یا علامت تجاری دقیقا چیست؟

برند در حقیقت نشان یا علامت تجاری می‌باشد که نشان دهنده ی خدمات یا محصولات منحصر به فرد مجموعه ی شما می‌باشد. برند همان تصویر ذهنی است که مخاطب با دیدن علامت تجاری شما با آن مواجه می‌شود. تعریف فلسفی برند همین تعریفی بود که در قسمت قبل برای شما بیان کردیم ولی تعریف سطحی آن شاید در ذهن عموم همان علامت، نشان یا لوگوی شما باشد؛ ولی در حقیقت این اشتباهی است به صورت عامیانه و رایج در سطح عموم اتفاق افتاده است که برتد را همان لوگو می‌شناسند که در حقیقت ماجرا، برند تصویر ذهنی مخاطب از لوگوی شما می‌باشد.
در این مقاله منظور ثبت برندهمان ثبت علامت تجاری است که به صورت عامیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی قبل از آن نکاتی از برند که تصویر ذهنی می‌باشد را برای شما بیان می‌کنیم تا با انواع نگاه ها به ثبت برندآشنا شوید.
 
یکی از مسائلی که شرکت ها در اشکال بزرگ با آن سر و کله می‌زنند، ثبت‌برند تجاری می‌باشد. ثبت برند ها یکی از اموریست که طبق آمار گرفته شده در سال 98، بالغ بر 87% افراد در میانه ی راه از آن دست کشیده و به سراغ مشاورین و متخصصین امور ثبتی برای ادامه روند کارشان رفته اند. پیشنهاد آگاه ثبت به شما عزیزانی که قصد ثبت برندرا دارید این است که از ابتدا با کمک و راهنمایی یک متخصص امور ثبتی پیش بروید تا تمامی امور به به ساده ترین شکل برای شما صورت گیرد. استعلام ثبت برند آگاه یکی از خدماتی است که در موسسه حقوقی آگاه ثبت به صورت کاملا اینترنتی و در طی 10 سال است که با بهترین شکل در حال انجام گیری می‌باشد.

از موارد مهم در روند ثبت فوری علامت تجاری، شرایط ثبت برند فوری است که با مطالعه مقاله مربوطه با عنوان شرایط فوری ثبت نمودن علانت، میتوانید از این شروط مطلع گردید.
 

انواع نگاه ها به برند و برند سازی

“تیلده هدینگ” بعد تمام تحقیقاتی که در زمینه برند و ثبت برند انجام داد، به نتایجی رسید که این نتایج را در کتابی به عنوان مدیریت ثبت برند اینگونه بیان کرده است. این نگاه ها به 7 نوع تقسیم می‌شوند که از نظر تیلده بیان شده اند. 7 نوع نگاه به برند سازی را می‌توان به این شکل نشان داد:
 

دیدگاه اقتصادی برند

این دیدگاه از منظر یک شخص حسابدار و مدیر مالی به برند می‌باشد؛ ثبت علامت تجاری برای این اشخاص، بخشی از دارایی های غیقابل لمس شرکت می‌باشدکه در تعادل سازی و تعرفه های مجموعه ظاهر می شود و در زمان قیمت گذاری خدمات و محصولات مجموعه، بسیار مورد توجه این افراد قرار می گیرد. زیرا همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، برند به محصولات و خدمات شما ارزشس چند برابر می‌بخشد.
 

دیدگاه هویتی برند

علامت تجاری و برند سازی بخشی از هویت مجموعه ی شما را تشکیل می‌دهد؛ به همین دلیل شرکت همواره در تلاش است تا برندی باارزش و متناسب با هویت مجموعه ایجاد کند، و تمام تلاش خود را می‌کند تا آن را توسعه و گسترش دهد.
 

دیدگاه مصرف کننده برند

این دیدگاه به ثبت برندو برندسازی را اینگونه بیان می‌کنیم که مصرف کننده و یا مخاطبان شما، پس از مشاهده ی نشان و علامت تجاری شما، چه تصویری به ذهنشان می‌آید یا اینکه نشان شما چه تصویری را در ذهن مخاطبان شما ایجاد می‌کند.
 

دیدگاه شخصیت شناسی برند

اگر شما برند و علامت تجاری مورد نظرتان را یک انسان با روحیات انسانی فرض کنید، ترجیح می‌دهید این انسان را در قالب چه شخصیتی ببینید و یا بشناسید؟!
هر صفتی که برای یک انسان وجود دارد و به آن نسبت می‌دهیم را می توان به یک برند نیز نسبت داد؛ این جمله این معنی را می‌دهد که افراد به برند شما چگونه می‌نگرند و برند شما برای آن ها چه نوع شخصیتی را به همراه دارد؟
صمیمی، برونگرا، خلاق، باهوش، کلاسیک، محافظ کار، شاد و…
 

دیدگاه رابطه شناسی و مدیریت رابطه ثبت برند

اگر همانند بخش بالایی، برندتان را همچنان یک انسان در نظر بگیرید، می توانید اینونه بیان کنید که همه روابطی که انسان ها با هم دارند را می توان در برندها نیز پیدا کرد.
مثلا ما انسان ها به بعضی از روابط به صورت دائمی نگاه می کنیم و به برخی دیگر به شکل تفننی، در برخی نقش حامی را بازی می کنیم در برخی به دنبال انتقام هستیم.

دیدگاه تکیه گاهی برای تعاملات و ایجاد جایگاه اجتماعی ثبت برند

اجازه دهید تکیه گاه تعاملات و ایجاد جایگاه اجتماعی ثبت برند را با مثال برای شما بیان کنیم تا بهتر متوجه مفهوم آن گردید.
شاید خیلی از شما دیده باشید که مدیران شرکت ها تمایل دارند تا خودکاری که با آن اوراق رسمی شرکت را امضا می‌کنند باید دارای مارک و برند معروف باشد؛ همچنین برندلباس هایشان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. و حتما باید خودرویی که سوار می‌شوند، از خودروهای مطرح روز دنیا باشد.
بهتر است اینگونه بیان کنیم که برندهای لوکس، به بخشی از فرهنگ مصرف و خرید مدیران شرکت ها تبدیل شده است.
کاملا مشخص است که ثبت برند و برند سازی، منافع مالی خوبی برای صاحبان برندهای قدرتمند به همراه دارد که سرمایه گذاری آن روی بلند مدت برند شما صورت می‌گیرد.
اگر شما می‌خواهید این دیدگاه را برندتان ایجاد کنید باید به شما بگوییم که برای اینکار نیاز به ایجاد هویت برای برند خود دارید تا آن را در دراز مدت به برند قوی با هویت مدرن و شیک تبدیل کنید.
 
اگر به دنبال ثبت برند تجاری خود هستید، باید عرض کنم که بهترین روش آن، مطالعه نمودن مراحل ثبت برند است که با مطالعه آن میتوانید به صورت تخصصی به مراحل ثبت علامت تجاری مسلط گردید و مرحله به مرحله با مقاله مربوطه پیش روید تا در کمترین زمان، ثبت لوگوی شما صورت گیرد.
 

دیدگاه فرهنگی ثبت برند

یکی از دقدقه های دولت مردان همین بخش ثبت برند است که در سطح کاملا بزرگ بیان می‌شود. اجازه دهید این بخش رابه صورت دیگری برای شما بیان کنیم.
زمانیکه در سطح بزرگتر به فرهنگ نگاه می‌کنیم، برند به جایی فراتر از کسب وکار می‌رود و کمک می کند که برخی صفات و ویژگی ها را، در سطح بزرگ به یک فرهنگ نسبت بدهیم. این بخش را با مثالی برای شما بیان می‌کنیم تا آن را بهتر و کامل تر درک کنید.
می‌توانیم نام سوییس را برای شما در این بخش مثال بزنیم؛ زمانیکه شما نام سوییس را می‌شنوید، اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد ساعت های ظریف و دقیق سوییسی می‌باشند. در سال های گذشته ساعت سوییسی با کیفیت های مناسب خود، به برند سوییس اعتبار می‌دادند، ولی امروزه کاملا برعکس این امر اتفاق افتاده است. این نام و برند سوییس است که به ساعت‌ها اعتبار می‌دهد.
 

عصاره برند چیست؟

عصاره برند یکی از کلماتی است که در حوزه ثبت علامت تجاری و برند سازی با آن به دفعات زیاد مواجه شده اید.
تیلده هدینگ در کتاب مدیریت برند خود اینگونه بیان می‌کند که: ” عصاره برند یک «ایده» یا یک «جمله» است که قلب و روح برند را بیان می‌کند. برای اینکه برند زنده بماند و شیره‌ی جان آن از دست نرود، اگر همه چیز هم تغییر می‌کند، عصاره برند نباید تغییر کند. هیچ حرکتی در بازاریابی و تبلیغات، نباید این عصاره را تغییر داده یا تضعیف کند.
 
 

انتخاب برند مناسب چگونه صورت می‌گیرد؟

برندی که شما ثبت می‌کنید باید کاملا خاص و متمایز از دیگر علامت های تجاری باشد. یعنی باید منبع و منشا محصول و یا خدمات خاص را مشخص کند. میان علامت تجاری و محصول اصلی رابطه ای وجود دارد که برا اساس آن، گروه علامت ها به 4 دسته تقسیم می شوند:
 

علامت تجاری یا برند حاشیه ای

علامت و ویژگی های خاصی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، کلمه “Coppertone” حاوی لوسیون آفتابگردان است، اما محصول پایه ای خاصی را توصیف نمی‌کند.
 

علامت تجاری یا برند دلخواه یا خیالی

می‌تواند علامتی باشد که هیچ ارتباط منطقی با محصول نداشته باشد؛ به عنوان مثال، کلمات «اکسون»، «کداک» و «اپل» هیچ ارتباطی با محصولات پایه خود (به ترتیب بنزین، دوربین و موبایل) ندارند.
علامتهای دلخواه یا خیالی به لحاظ ذاتی متمایز هستند؛ یعنی قادر به شناسایی یک محصول اساسی اند و دارای درجه بالایی از حفاظت هستند.
 

علامت تجاری یا برند توصیفی

علامتی است که به طور مستقیم محصول را توصیف می‌کند؛ بر خلاف علائم تجاری دلخواه، علائم توصیفی از لحاظ ذاتی متمایز نیستند و فقط در صورتی که “معنای ثانویه” را بدست آورده باشند، محافظت می‌شوند و برای انتخاب برند مناسب خواهند شد.
علامت توصیفی، زمانی معنای ثانویه می‌دهد که مردم مصرف کننده به کمک علامت، محصول را شناسایی کنند و نه خود محصول. لازم به ذکر است که مردم نیازی به شناسایی تولید کننده خاص ندارند؛ تنها محصول یا خدماتی که از یک تولید کننده به دست می‌آید دارای اهمیت است.
 

علامت تجاری یا برند عمومی

علامتی است که دسته بندی کلی محصول متعلق به آن را در انتخاب برند توصیف می‌کند. به عنوان مثال، اصطلاح “کامپیوتر” یک اصطلاح عمومی برای تجهیزات کامپیوتری است.
 
شاید توضیحات بالا برای ثبت برند شما کافی نباشد ولی چکیده ای از کتاب های معروف برای انتخاب برند بودند، که برای شما بیان کردیم و سرفصل ها که سرنخ های اساسی انتخاب برند مناسب را به شما می‌دهند. موضوع اصلی این مقاله ثبت علامت تجاری است که در آن این نکات شخصیتی و انتخابی برند را نیز برای شما بیان می‌کنیم تا به منبعی جامع برای ثبت برندتان دسترسی داشته باشید.

برای ثبت باید درخواست ثبت برند خود را در سامانه مالکیت صنعتی به ثبت برسانید تا ثبت علامت تجاری شما انجام شود. مراحل ثبت برندهای اینترنتی را در این بخش به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد تا به طور کامل از آن مطلع شوید. برای شروع ثبت‌برند به سامانه اینترنتی مالکیت صنعتی وارد شوید.

به قسمت ثبت علامت تجاری رفته و اظهارنامه ثبت برندرا در وبسایت مالکیت صنعتی تکمیل کنید. سپس باید روی لینک ثبت نام که در سامانه موجود می‌باشد کلیک کنید. این پیشنیاز مراحل ثبت علامت تجاری بود و حال به سراغ مراحل اصلی برند ثبت کردن می‌رویم که باید قدم به قدم آن ها را به صورت دقیق اجرا کنید.
1) در ابتدا باید نوع اظهارنامه خود که اظهارنامه ثبت برند می‌باشد را انتخاب کنید.
2) مشخصات صاحب حقیقی یا حقوقی برند را وارد کنید. (مشخصات کامل شخصیت حقیقی یا حقوقی را به طور کامل باید وارد کنید یا اگر از وکیل استفاده می‌کنید، مشخصات وکیل را به طور کامل و دقیق وارد کنید.)
3) مدارکی مورد نیاز ثبت علامت تجاری را اسکن نموده و سپس در سایت بارگذاری کنید. (برای اطلاع از مدارک مورد نیاز، می توانید مقاله انواع مدارک ثبت برند را مطالعه کنید که در آن مدارک انتفال برند را نیز برای شما شرح داده ایم.)
4) مدارک و اطلاعات مجددا روی صفحه ی نمایشگر نمایش داده می‌شود تا شما پس از بررسی، آن ها را تایید کنید.
5) حال به درگاه پرداخت متصل می‌شوید تا هزینه ثبت برند را به صورت اینترنی پرداخت کنید. (در این قسمت توجه داشته باشید که آدرس صفحه ی پرداخت باید معتبر باشد و در غیر اینصورت ممکن است حساب شما مورد دزدی قرار گیرد)
6) دریافت شناسه اظهارنامه و رمز ورود به سامانه از طریق تلفن (پس از به پایان رسیدن مراحل، سیستم نام کاربری، رمز عبور و کد رهگیری را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ که باید در حفظ آن کوشا باشید).
7) حال به سراغ امضا نمودن نسخه تایید شده ی برند می‌رویم که در اینجا باید یکی از نسخه ها را همراه با مدارکی که قبلا برابر با اصل شده، به همراه فیش از طریق مراجعه به اداره پست معتبر به آدرس مرکز مالکیت صنعتی ارسال کنید.
 
بعد از انجام مراحل بالایی ثبت‌برند و ثبت مدارک در سامانه، کارشناس مربوطه آن ها را بررسی کرده و نتیجه را به شما اعلام می‌کند که این نتیجه را در بخش های بعدی برای شما بیان می‌کنیم. ممکن است درخواست شما قبول، دارای نقص و یا رد شود. ولی اگر نقص و اشکالی در پرونده و مشخصات وجود نداشته باشد، بعد از رسیدگی های لازم و تایید ثبت نهایی برند، روند ثبت و واریز نمودن نهایی را به شما اطلاع می دهند. و در مرحله بعدی به واسطه سامانه در روزنامه رسمی قوه قضایه اعلام می گردد و پس از سپری شدن یک ماه وارد پرونده در سایت اداره مالکیت صنعتی می شود.
پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام به ثبت‌برند، از ثبت نبودن برند اطمینان حاصل فرمایید. استعلام ثبت برند یکی از روش هایی است که شما می‌توانید با پر کردن تنها یک فرم از ثبت بودن یا نبودن برند مورد نظر اطمینان حاصل کنید. ثبت علامت تجاری به صورت انحصاری صورت گرفته و برند شما را کسی نمی‌تواند به ثبت برساند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با انجام این امر روند ثبت برند خود را به طور قانونی و دقیق پیش بگیرید تا در مراحل ثبت دچار مشکل نشوید.

ثبت برند جهانی به دو روش قابل انجام است. روش اول موافقتنامه های Trips و روش دوم سیستم مادرید. که هریک شامل قوانین خاصی می باشند.
مراحل ثبت برند مواد غذایی از مواردی است که مطالب زیادی را به سمت خود جذب میکند، برای آموزش و تسلط به ثبت برند مواد غذایی، لازم است تا مقاله مربوطه را با دقت مطالعه نمایید تا مواد غذایی و برندتان را به ثبت برسانید.
 

توافقنامه  Trips

توافقنامه Trips طبق قوانین جهانی WTO انجام میگیرد. این توافقنامه را بیش از 150 کشور امضا کرده و عضو آن شده اند. ثبت علامت تجاری در این توافقنامه برند را بدون هیچ واسطه ای در سوئیس به ثبت‌جهانی می رساند.به این معنی که برای ثبت برند این توافقنامه نیازی به ثبت در کشور مبدا نیست. ولی ایران عضو این توافقنامه نمی باشد.

هزینه ثبت برند ارزان به اینگونه است که طبقه بندی های مختلفی برای ثبت برندوجود دارد که به 42 طبقه تقسیم می شوند. جهت ثبت برند در هر کدام از این طبقات لازم است تا هزینه مربوط به آن طبقه را پرداخت کنید که متفاوت می باشد. ولی استعلام قابلیت ثبت برند به صورت رایگان برای شما انجام میگیرد تا برندتان ارزان ثبت شود و پس از تماس تلفنی متخصصین ما، شما را از هزینه ثبت برندتان به طور کامل مطلع می‌کنند. همچنین می‌توانید از مشاوره رایگان مشاوران حقوقی و ثبتی آگاه به صورت رایگان بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله تعرفه ثبت برند فوری را مطالعه کنید.whatsapp : 0921-646-5121