هویت برند؛ با ۵ مرحله هویت برند خود را بسازید

تاریخ : 1403/17/05 نویسنده :admin3 بازدیدها : 12 موضوع : بلاگهویت برند چیست؟

هویت برند تمام مؤلفه‌های بصری برند، از جمله طراحی، رنگ، لوگو و فونت، است که در ذهن مشتریان باعث تمایز آن از سایر برندها می‌شود. هویت سازی برند مشهود و مطابق با ذائقه‌ها است و تلاش می‌کند تا از طریق ارتباطات بصری به تشخیص برند سرعت بخشد. هویت برند برای ایجاد و حفظ ارتباط برند در ذهن مشتریان بسیار مهم و ضروری ا‌ست.  


مؤلفه‌های هویت برند چیست؟


نام برند: در ظاهر، نام برند چیز ساده‌ای‌ است، اما ساخت نام هویت برند شما که به‌یادماندنی باشد و بخشی از زندگی روزانه‌ی مشتری شود، کار چالش‌برانگیزی‌ست. دقت زیاد در انتخاب نام برند، شناخت سریع برند را امکان‌پذیر می‌کند. مشتریان با کمال میل هزینه‌ی بیش‌تری را برای محصولاتی پرداخت می‌کنند که به نام برندشان اطمینان دارند.

لوگو: لوگو نشان تجاری یا نماد بصری مشخص‌کننده‌ی هویت برند است. مشابه لوگوی تیم مدرسه که نشان‌دهنده‌ی ایده‌های آن و نماد بصری برند است.


آرمان یا شعار تبلیغاتی: شعار تبلیغاتی به عنوان مسیر فکری نیز شناخته می‌شود و به‌ سادگی بیانگر جایگاهی‌ است که برند با آن خاطره‌انگیز می‌شود. این عبارت در کمپین‌های بازاریابی تکرار می‌شود و اغلب زمان طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسعه‌ی آن روش‌مند و کُند، اما تأثیرات آن بر روی طراحی هویت برند بلند مدت است.


رنگ: رنگ‌های مشخص و منحصر به فرد برای هویت سازی برند به دیده‌ شدن سریع محصول کمک بسیاری می‌کند. جعبه‌ی کوچک آبی رنگ، کامیون پست قهوه‌ای یا کفش پاشنه‌بلند با کف قرمز، بی‌درنگ برندها و محصولات را از بقیه متمایز می‌کنند.


شکل: گاهی ظاهر ثابت اَشکال نیز هویت بعضی از برندها است؛ برای مثال، بطری مربعی ‌شکل نوشابه‌ی گازدار یا اَشکال خطی کنترل‌های بازی خیلی سریع برند را مشخص می‌کنند.


گرافیک: الگوهای مختلف نیز می‌توانند در ایجاد ساختارهای حافظه‌ای برای طراحی هویت برند خاص کمک‌کننده باشند و تشخیص آن را در لحظه‌ آسان کنند.


زبان: انتخاب کلمات مشخص یا «واژه‌پردازی» کلمه‌ای‌ است که برای ارتباط با برند استفاده می‌شود و به شکل‌دهی آوا و نگرش هویت سازی برند کمک می‌کند. نوع زبانی که برای ارتباط با مشتری استفاده می‌شود، باید متناسب با ماهیت برند باشد؛ نوع مشتری‌ای که جذب برند می‌شود، از طریق زبان مشخص می‌شود.


صدا: صدای برند یا مجموعه‌ی منحصربه‌فردی از نوت‌ها، آواها یا صداها، به آگاهی از برند (brand awareness) کمک می‌کند. بیش‌تر مواقع، تبلیغات آهنگین رونق بیش‌تری به نام برند می‌بخشند که به قوی‌تر شدن هویت برند نیز منجر می‌شوند. «خِرِچ‌خِرِچ، تَق‌تَق، کروچ‌کروچ» مربوط به یک بسته چیپس مخصوص یا صدای زنگ شناخته‌شده‌ای برای موبایل به داشتن تجربه‌ی جامع و ارتباطات ملموسی کمک می‌کند که برای ساخت هویت برند کارآمد لازم است.


مزه: طعم یا ترکیب طعم‌های پیشنهادی برندها، نقشی کلیدی در هویت سازی برند دارند؛ برای مثال، ممکن است رستورانی، سُس اسرارآمیزی در غذاهای مخصوص ارائه دهد یا شاید برند مشخصی از نوشابه‌های گازدار، ۲۷ طعم مختلف را به بازار عرضه کند که فقط مخصوص آن‌ها است. حال که دریافتید مولفه‌های هویت برند چیست، در ادامه به نحوه طراحی هویت برند خواهیم پرداخت.


طراحی هویت برند چگونه است؟


۱. تحقیق کردن

در گام اول در طراحی هویت برند را با تحلیل بازار و شناسایی نقاط قوت، فرصت‌ها و ضعف‌ها شروع کنید. به عنوان یک شرکت، نقش خود و تفاوت‌هایتان با دیگران را پیدا کنید؛ عناصری که شما را از سایر برندها متمایز می‌کنند را به طور دقیق مشخص کنید.


۲. تعیین اهداف کسب‌وکار

پدر گام دوم طراحی هویت برند باید اهداف و ارزش‌های خود را بر اساس قابلیت‌های برند و دلیلی طراحی کنید که به طور خاص برای برند شما وجود دارند. مشخص کنید که چه عناصری شما را از دیگران متمایز می‌کنند و چرا به محصولات یا خدمات شما نیاز است.


۳. شناسایی مشتریان

برای یافتن پرسونا خود در هویت سازی برند، نظرسنجی و مصاحبه کنید و گروه‌های هدف تشکیل دهید. درک نیازها و انتظارات مشتریان به طراحی هویت برند کمک می‌کند تا وفاداری مشتری به بهترین صورت حفظ شود.


۴. تعیین ماهیت و پیام

صدای برند، هویتی‌ است که باید در طی فرایند هویت سازی برند منسجم باقی بماند و برقراری ارتباط باید از طریق انتخاب‌های روش‌مند در هویت برند انجام شود. برای طراحی هویت برند منسجم و هماهنگ، تمام مؤلفه‌های برند، از اسم گرفته تا انتخاب رنگ‌ها و طرح حروف، باید هم‌سو با یک‌دیگر باشند.


۵. شروع طراحی برند

تمام مؤلفه‌ها، که شامل طراحی نیز می‌شوند، باید در پیام برند مشارکت داده ‌شوند. این سبک انتخاب‌ها اساس برند را شکل می‌دهند و چگونگی نگرش و احساس مشتریان را به برند شما مشخص می‌کنند. فونت‌های ویسپی (wispy fonts)، احساس آرامش به مشتری می‌دهد، در حالی ‌که فونت Times New Roman تصویری از سنتی بودن و استواری را به نمایش می‌گذارد. انتخاب خاکستری روشن حس آرامش می‌دهد، در حالی‌ که خاکستری‌ تیره‌ای که به سمت سبز می‌رود، نشان از اعتماد دارد. در بسیاری از تصمیمات ساخت هویت برند، شناخت مشتری و دید درست عوامل تعیین‌کننده‌ای هستند.
09177755652