9 اصل مهم در برندسازی *برندینگ

تاریخ : 1399/19/06 نویسنده :admin3 بازدیدها : 209 موضوع : مقالات برند

چگونه می توانیم به ایجاد هویت برند بپردازیم؟

برندسازی، عامل ایجاد تفاوت میان یک شرکت موفق و یک شرکت شکست خورده همان میزان که به کیفیت محصولات و خدمات شرکت بستگی دارد، به برندسازی هم مرتبط است.

به همین دلیل، کسی که می خواهد برای برند مرتبط با کسب و کارش هویت ایجاد کند، باید پیشاپیش برای آینده اش هم برنامه ای داشته باشد.

رعایت اصول برندسازی برای شرکت کار آسانی نیست، چرا که باید بر توسعه محصول و سایر پروژه های موجود نظارت داشته باشد. با این حال نمی توان از آن چشم پوشی کرد یا آن را عقب انداخت. به همین خاطر، تعدادی از اصول برندسازی که به شما در ایجاد هویت برای برندتان کمک خواهند کرد را انتخاب کرده ایم تا در ادامه به آ نها بپردازیم، با ما همراه باشید:

کلاسیک باشید

گاهی اوقات برندها این گونه فکر می کنند که به هنگام ایجاد هویت برند برای کسب و کارشان باید از جدیدترین ترندهای روز استفاده کنند. در حالی که استفاده از عناصر مدرن طراحی همواره توصیه می شود، اما به این معنا نیست که نباید از عناصر طراحی کلاسیک در برندسازی استفاده کرد؛ در واقع، عامل ایجاد یک حس جاودانگی در برند همین عناصر کلاسیک هستند.


به عنوان مثال به لوگوی کوکاکولا توجه کنید که در 100 سال اخیر با تغییر زیادی مواجه نشده است. کوکاکولا هر سال در صدر لیست بهترین برندهای دنیا قرار می گرفت تا سال 2013 که توسط گوگل و اپل به پایین کشیده شد.

برندسازی باید در راستای وجهه شرکت باشد

یکی دیگر از اصول برندسازی این است که برندسازی شما باید صنعتی که در آن مشغول به کار هستید را نشان دهد و در همین حین، با تصویر کلی یا تم شرکت تان هم مطابقت داشته باشد. از لوگوی شرکت گرفته تا وب سایت آن، همه چیز باید بر مبنای تمی باشد که داستان برندتان را تعریف می کند.


برندسازی شما باید بتواند مخاطبان هدف‎تان را به وجد بیاورد تا بخواهند بیشتر درباره آن محصول یا سرویس اطلاعات کسب کنند. به تصویر بالا توجه کنید. می بینید که همه بخش های آن، از لوگوی تسلا گرفته تا ماشین، از یک طراحی صاف و آینده گرایانه استفاده می کنند که باعث می شود حس مدرن بودن، بهینگی و کارایی در بیننده القا شود. در صورتی که از این مورد از اصول برندسازی پیروی کنید، مشتریان شما پیام واضح تری از مأموریت و ارزش های برندتان دریافت خواهند کرد.

برندتان را منحصربه فرد کنید

کسب و کارها معمولاً تلاش می کنند که با نسخه برداری یا قرض گرفتن از طراحی برند کسب و کارهای موفق موجود در بازار با آنها رقابت کنند. در مواقع دیگر ممکن است این اتفاق به صورت تصادفی یا ناخودآگاهانه رخ بدهد، چرا که بازاریاب ها زمان زیادی را صرف تحلیل و بررسی برندهای رقیب می کنند. در هر صورت، اطمینان حاصل کنید که برندسازی شرکت شما به اندازه کافی با طرح های سایر رقیبان متفاوت است. اگر شباهت بیش از حد میان برندسازی دو شرکت وجود داشته باشد، می تواند باعث ایجاد گمراهی بشود و تأثیری منفی روی نظر مشتریان‎تان بگذارد و آنها برندتان را بی اصالت و تقلیدی از برند دیگر تلقی کنند.


به منظور اینکه مطمئن شوید در زمان طراحی چنین اتفاقی نمی افتد، به شما توصیه می کنیم که طرح‎تان را با شخصی تیزبین و آشنا به بازار در میان بگذارید. در این صورت راحت تر می توانید مشابهت های احتمالی میان برند خود و شرکت های رقیب را پیدا کنید.

برندتان را با پلتفرم های متعددی سازگار کنید

در عصر دیجیتال، طراحی برندتان در همه جا نمایش داده خواهد شد. چه در وب سایت شما باشد یا در صفحات شرکت در شبکه های اجتماعی، برندسازی شما روی پلتفرم های مختلف و دستگاه های مختلف دیده می شود.


حتی ممکن است در برخی رسانه های آفلاین مانند روزنامه ها و مجلات هم به نمایش گذاشته شود. به همین علت، باید مطمئن شوید که طراحی شما روی پلتفرم های مختلف و صفحات با سایزهای متفاوت به درستی نشان داده خواهد شد.

از رنگ های متعدد استفاده نکنید

از جمله اصول برندسازی که باید رعایت شود این است که تعداد رنگ هایی که در طراحی برند به کار می رود، نباید زیاد باشد. اکثر مواقع شرکت ها وسوسه می شوند که رنگ های متعددی به کار بگیرند، چرا که معتقدند این کار باعث می شود لوگوی آنها به یادماندنی تر و چشم گیرتر شود.


اما معمولاً این کار منجر می شود که برندها ظاهری مصنوعی و بی کیفیت پیدا کنند. پیشنهاد ما این است که در کنار رنگ های سیاه و سفید، حداکثر از دو رنگ دیگر استفاده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که در تمام کمپین های برندسازی شرکت تان نیز از همین دو رنگ استفاده خواهد شد، چرا که ثبات نیز یکی از مهم ترین اصول برندسازی است.

از خصوصیات طراحی مینیمال بهره ببرید

در گذشته طراحان از عناصر متعددی در طرح های‎شان استفاده می کردند که فونت ها و سایزهای مختلفی را شامل می شد، اما امروزه ترندی که اکثر طراحان به آن تمایل پیدا کرده اند، مینیمالیسم است.


طراحان در تلاش هستند که با کاهش تنوع در فونت، وکتور، رنگ یا سایزهای به کاررفته در طراحی، از گمراه کردن بینندگان جلوگیری کنند. این کار باعث می شود که در برندسازی شما یکپارچگی و ثبات به چشم بخورد و شانس تان برای باقی ماندن در خاطر بینندگان را افزایش می دهد.

نام برند باید به آسانی حفظ شود

در رابطه با اصول برندسازی، مورد دیگری که مطرح می شود نام برند است. نام برند نباید به حدی خاص باشد که به‎خاطرسپردن آن دشوار شود. مشتریان معمولاً با نام های آشنا بیشتر رابطه برقرار می کنند. اما باید در نظر داشت که یک نام ساده این ریسک را به همراه دارد که با برند دیگری اشتباه گرفته شود و مشتریان را گمراه کند.


مانند هر چیز دیگری در بازاریابی، این مورد هم شامل بده بستانی میان ریسک و پاداش است. نام های جسورانه و خلاقانه تر ممکن است توجه بیشتری به خود جلب کنند، اما نام های آشنا برای کاربران به یادماندنی تر خواهند بود.

سعی کنید شعارتان کوتاه و گیرا باشد

شعار برندتان باعث می شود که افراد از کاری که شرکت شما انجام می دهد باخبر شوند. در این مورد از اصول برندسازی، معمولاً شعارتان به همراه لوگو در برندسازی استفاده خواهد شد، پس به دنبال ایجاد یک شعار کوتاه، گیرا و به یادماندنی باشید.


شعارتان باید نگرش و حتی فرهنگ شرکت‎تان را هم منعکس کند. شعارهای «متفاوت فکر کن» اپل و «من عاشقشم!» مک دونالد، دو نمونه قابل ذکر از این مورد هستند. شعار «دل. صرفاً تو» دل به طور واضحی شامل نام شرکت می شود. با وجود اینکه غیرضروری است، اما می تواند بر میزان شخصی سازی که در تولید هر محصول به کار می رود تأکید کند.

فضای سفید کافی باقی بگذارید

معمولاً طراحان و بازاریاب ها به منظور اینکه از طریق یک کمپین حداکثر اطلاعاتی که می توانند را در اختیار بگذارند، صفحه را با نوشته ها و طرح های فراوان پر می کنند. این کار باعث می شود که خوانندگان به سختی بر چیزی که اهمیت دارد تمرکز کنند و ممکن است در دریای کلمات غرق بشوند. همچنین ممکن است که باعث دور شدن افرادی که علاقه ای به خواندن ندارند یا تصاویر را بیشتر می پسندند بشود.


پس همیشه مطمئن بشوید که فضای سفید کافی در طراحی تان وجود دارد. این فضا می تواند در میان حروف و کلمات یا در لبه های تصویر باشد.

به عنوان یک شرکت، ضروری است که از این اصول برندسازی پیروی کنید تا کمپین های‎تان، حداکثر تأثیر ممکن را بر روی مشتریان بگذارند. لوگو، نام برند و شعارتان بخش هایی هستند که مشتری در برخورد اول با آنها مواجه می شود و می توانند نقش زیادی در حسی که مشتری نسبت به برندتان پیدا می کند داشته باشند. به منظور اینکه برخورد اول مشتری تبدیل به برخورد آخر او با برند نشود، اطمینان حاصل کنید که شرکت تان این اصول برندسازی را به کار می گیرد.
09177755652