نقش موزیک در تبلیغات و برندینگ

تاریخ : 1399/3/06 نویسنده :admin3 بازدیدها : 197 موضوع : مقالات برند
موسیقی یکی از بزرگترین بخش های زندگی ما می باشد. طوری که ما آن را همه جا با خود می بریم. به آن اجازه می دهیم تا قبل از شروع بازی فوتبال و … ما را به وجد آورد. آن را در مراسم های مختلفی که برگزار می کنیم راه می دهیم. هر چند یکی از مهمترین نقش هایی که امروزه موزیک دارد در صنعت فیلم سازی است، برنامه های تلوزیون، رادیو و … اما جدای تمام این موضوعات، موزیک امروزه به طور خاصی در صنعت تبلیغات به کار گرفته می شود. 


کمپانی اپل در چند دهه گذشته در بسیاری از تبلیغات خود که از موسیقی استفاده کرده پیشرو بوده است. اما اگر خوب توجه کرده باشید، متوجه خواهید شد که بسیاری از برند های بزرگ دنیا در تبلیغات خود از موزیک استفاده می کنند. البته نه به خاطر کسب سود لااقل نه از لحاظ هزینه ها، بلکه به این دلیل که موسیقی نقش بسیار مهمی را در تبلیغات ایفا می کند.
جالب است بدانید، موسیقی این قدرت را دارد تا خلق و خو و حالت انسان را تغییر دهد. شما را سرگرم کند و حتی کمک کند تا وقتی که به فروشگاه مورد نظرتان می رسید، محصول مورد نظر خودتان را تهیه کنید. گرچه، اگر زمانی تصویر و موسیقی را در کنار هم استفاده کنید، نتیجه مطلوبی را که می خواهید، دو برابرش را به دست خواهید آورد.
امّا اینکه حال چطور باید  از صدا و موزیک در تبلیغات استفاده کرد و یا به اصطلاح برندینگ صدا انجام داد، موضوعی است که در این جا بدان می پردازیم.
ابتدا بیایید با واژه برندینگ صدا و اینکه چه کاری انجام می دهد بیشتر آشنا شویم.

از طرفی برندها این اطمینان را حاصل می کنند که موزیک و صدای اشخاص انتخاب شده برای معرفی برندشان با اصول و اخلاق برندشان نیز سازگاری کامل را دارند.

  • چرا از برندینگ صدا استفاده کنیم؟

صدا و موزیک، به نوعی جلوه احساسی دارند. بسیاری از بازاریابان می گویند برای اینکه بخواهید محصول خود را به مشتری بفروشید، بایستی که به احساسات وی نفوذ کنید.
موسیقی و صدا به طور غریزی در ریشه ذهن ما از همان زمان و ابتدا که به دنیا آمده ایم وارد شده است. حتی بدون دانستن آن، صدا و موسیقی هر روز به نوعی ما را تحت تأثیر خود قرار می دهند.
* موسیقی کمک می کند تا یک داستان نقل شود.
قدرت موسیقی و صدا بسیار بالا است. به ما کمک می کند که محیط اطراف خود را واضح درک کنیم چه از نظر احساسی و چه از نظر فیزیکی، صدا واقعاً این قدرت و امکان را دارد تا ما را در همان جایی که تعلق داریم قرار دهد .
  • برندینگ صدا یک کار بین المللی است

شاید راحت بتوان گفت که جالبترین قسمت برندنیگ صدا این است که، یک کار بین المللی بوده و در کل دنیا قابل اجرا است و از طرفی نیز یک شناسه بین المللی می تواند برای برند شما به ارمغان بیاورد.
به عنوان مثال شما به ایتالیا سفر کرده اید و در  رادیو  یک پیام تبلیغاتی را میشنوید ولی در آخر  حتی یک کلمه از آن را نفهمیدید، ولی وقتی که موسیقی همراه آن را میشنوید، سریعاً متوجه می شوید که آن تبلیغ مربوط به کدام برند است.
  • ایجاد یک برند صوتی موثر

شما به عنوان یک مدیر برند به این درک و واقعیت رسیده اید که یکی از بزرگترین رقابت های شما این است که با راستی و درستی (صداقت کامل) سعی به برقراری ارتباط کرده باشید.
متفاوت بودن و در یک سطح قراردادن ۲ عامل مهم یعنی  احساس و درک به همراه قصد و نیت در دنیای امروز به عنوان یک کلید موفقیت در بازار امروزی محسوب می گردد.
آنچه که مصرف کننده می بیند، احساس می کند، لمس می کند، دست می زند، تست می کند و می شنود بایستی با آنچه که در ذهن داشتند یکی و هم تراز باشد.
با به کارگیری تلاش زیاد و فوق العاده در جهت اطمینان از این امر که برند شما با تمام حواس پنج گانه هم تراز می باشد، می توانید با خیال راحت پاداش خود را در زمینه فروش و محبوب ساختن برند خود به دست آورید.
  • محل تعادل مشتری با برندتان

اولین قدمی که بایستی بردارید این است که، پی ببرید در همین ابتدای کار مشتری شما در کجا با برند شما تعادل پیدا می کند. (از چه طرقی)؟ در ادامه به مواردی و محل هایی اشاره می شود، که یک برند سازی صوتی و آوا می تواند راه اندازی شود.
– در تماس های تلفنی، هنگامی که مشتری در حالت انتظار قرارداده می شود تا با شخص مورد نظر خود صحبت کند؛ در این هنگام موسیقی برند شما پخش می گردد و در ذهن مشتری قرار می گیرد. رادیو، تلویزیون، در فروشگاه ها ( پخش فایل های صوتی و تصویری )، قسمت تولیدات – پخش موسیقی برای پرسنل دفتر – در درون وب سایت، کانال یوتیوب و یا سایت رسمی سازمان و …
– رویدادها، مثل سمینارها – همایش ها و یا معرفی محصول جدید.
توجه داشته باشید که ممکن است برخی از این موقعیتها در همان هنگام آغاز به کار برند شما تأثیر گذار و مورد استفاده نباشند. امّا پس از طی چند سال امکان دارد به یکی از مهمترین و بزرگترین راه های تکنولوژیکی دست پیدا کرد که از آن باید در جهت اهداف برندتان استفاده کرد.
  • ویژگی های موسیقی برندینگ :

مشابه هویت شناسی بصری، آوا برندینگ نیز زمانی که می خواهد طیف هویت صوتی را ترکیب کند از مشخصه خاص خود بهره می گیرد. سه بخشی که یک هویت صوتی را شکل می دهند عبارتند از صدا، موسیقی و صدای محیط اطراف که در واقع این سه بخش تمام تجربه شنیداری انسان ها را شامل می شوند

۱- صدا

صدای یک برند مهمترین بخش برنامه صدا برندینگ شما محسوب می گردد. به این دلیل که صدا با سرعت بیشتری به قرار گرفتن برند شما در ذهن مردم کمک می کند.
به این شکل تصور کنید که، شما تلفن را بر می دارید و صدای ناآشنایی را می شنوید، شما به صورت خودکار حالت دفاعی به خود می گیرید اما در صورتی که آن صدا مربوط به یکی از اعضای خانواده باشد حس مثبتی خواهید داشت و از این رو تمایل بیشتری نسبت به ادامه مکالمه و ارتباط خواهید داشت. حال همین مثال را شما در محیط برند خود در نظر بگیرید و خود و مشتری را در قالب خانواده تجسم کنید و موسیقی را در آن به اجرا در آورید. مطمئنا نتیجه مطلوبی خواهید داشت.
۲۰ % فروش زمانی که مشتری در حالت انتظار در پشت تلفن قرار دارد رخ می دهد.

۲- موسیقی

برندینگ به همین آسانی که شما یک طرح نهایی خود را به درون تبلیغات بیاندازید نیست و برندینگ محسوب نمی گردد.
شما بایستی از ترکیب آهنگی مناسب و منظم و یکپارچه در جهت تولید کردن موسیقی آشنا در زمان اجرای کمپین خود استفاده کنید. مانند کمپانی آئودی، رولکس و مکدونالد

۳- صدای محیط

صدای محیط ویژگی است که حضور کمی از خود نشان می دهد امّا می توان آن را به دلیل سخت بودن کنترلش بخشید. صداهایی از قبیل صدای خیابان ها صدای گریه نوزاد و … همگی جزئی از صدای محیط را شامل می شوند.
به عنوان مثال تصور کنید که شما مدیریت رستورانی را برعهده دارید که در آن خونگرمی و مهربانی مهمترین المان های برندینگ رستوران شما محسوب می شوند. به همین جهت عاقلانه است که صدای محیط را تا حد مینیموم پایین نگه داشت. در این خصوص می توان با استفاده از تکنیک حذف صداهای اضافی، آهنگ محیط را در جهت بالا بردن حس صمیمیت و خصوصی در رستوران تقویت نمود.
کمپانی خودروسازی آئودی را می توان نمونه ای از برندها دانست که این موضوع را به طور جدی دنبال می کند. کمپانی آئودی به هر زحمتی که شده صدای تمامی مدل های موتورهای خودروی خود را که تولید کرده ضبط کرده. هنگامی که زمان تهیه تبلیغ فرا می رسد، متخصصین صدای خود را دور هم جمع کرده و آنها به راحتی موسیقی تبلیغ را با استفاده از آهنگ های خودروها تولید می کنند.
۹۰ % تبلیغات تلویزیونی دارای موسیقی هستند.
حالا چرا آئودی چنین کاری انجام می دهد؟
گذشته از مزایای موسیقی برندینگ که جلوتر ذکر گردید، این کار آئودی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ای می شود که قرار است برای استخدام تهیه کننده صدا جهت تولید آهنگ و موسیقی مخصوص برای هر یک از تیزرهای تبلیغاتی اش شود.
  • لوگو صدا

در جهت برندینگ صوتی شما به یک لوگوی صدا احتیاج دارید. لوگوی صدا تکه آهنگ خاصی از صدا می باشد که معمولاً در آخر تیزر تبلیغاتی پخش می شود که این تکه آهنگ معمولاً کمتر از ۵ ثانیه بوده و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است .
مانند کمپانی اینتل، ایرانسل، همراه اول
یک آهنگ انتظار مناسب می تواند در جهت آگهی برند، به آرامش رساندن مشتریان عصبانی در پشت تلفن و همچنین فروش تلفنی کمک شایانی بکند. البته معمولاً، آهنگ انتظار بیشتر برای بخش خدمات مشتری استفاده می شود ولی به هرحال می تواند در هر جایی که از طرف مشتری ارتباط برقرار می گردد مورد استفاده قرار گیرد.
۹۷ % از مدیران برند ها بر  این عقیده هستند که موسیقی برای برندنیگ آنها بسیار کاربردی بوده و نتیجه بخش است.
یکی از مهمترین المان هایی که بایستی هنگام مدیریت این ابراز در نظر گرفت، فهمیدن و درک این مطلب است که چه سرعتی در این آهنگ استفاده شود. چرا که سرعت پخش موسیقی به راحتی می تواند براحساس مشتری تأثیر بگذارد که در بیشتر موارد سرعت پایین بیشترین کاربرد را دارد.
هنگامی که قرار است برای تیزر تبلیغاتی، موسیقی انتخاب شود، این نکته بسیار اهمیت دارد که موسیقی با آنچه که برند شما است و آنچه که موضوع تیزر تبلیغاتی است مطابقت داشته باشد. به یاد داشته باشید که تناسب داشتن، مهمترین سلاح سری شما محسوب می گردد.
بنابراین به فکر آن ۵ ثانیه صدای برند خود باشید
و اجازه دهید که مردم صدای آن را بشنوند. whatsapp : 0921-646-5121