تمدید اعتبار برند

تاریخ : 1399/30/05 نویسنده :admin3 بازدیدها : 160 موضوع : مقالات برند
تمدید اعتبار برند: طبیعی است که با شروع تجارت خود تصمیم داشته باشد که آن را برای ده­ها سال ادامه دهید. گاهی حتی بعضی افراد تجارت خود را برای فرزندانشان به ارث می­گذارند. اما ثبت برند دارای مدت زمان محدودی است بعد از گذشت ده سال، تمامی حقوق قانونی این برند از بین می­روند. بنابراین کسانی که تمایل به ادامه تجارت خود تحت نام این برند را دارند، باید برندشان را تمدید کنند.  


تمدید اعتبار برند

بعد از ثبت برند، شخص حقیقی یا حقوقی(شرکت) می­تواند به مدت ده سال از مزایای قانونی آن بهره مند شود اما بعد از آن باید آن را تمدید کند. این عمل دارای شرایط و مدارکی است که در ادامه آن­ها را بیان می­کنیم .

شرایط تمدید اعتبار برند : 

بعد از گذشت تاریخ قانونی استفاده از برند اگر تاجر یا شرکت تجاری که برند مورد نظر را ثبت کرده بوده هنوز هم در این راستا فعالیت می­کند و هنوز قصد استفاده از برند مورد نظر را دارد، تا نیم سال بعد از تمام شدن تاریخ برند می­تواند برای تمدید ثبت برند و استفاده دوباره از آن اقدام کند .
توجه کنید که شرط اصلی تمدید برند مدت زمان شش ماهه آن است. اگر به هر دلیلی در این مدت اقدام نکنید، دیگران می­توانند برای شما برای خود ثبت کنند و اگر فرد دیگری هم اقدام نکند، شما باید از ابتدا نسبت به ثبت برند اقدام کنید .

نکته : برای افرادی که تابع ایران نیستند این مدت زمان فقط دو ماه است .
        
شرط دوم : تمدید باید طبق تغییر و تحولاتی ثبت شود که در قوانین بین المللی ثبت کردن برند ایجاد شده است. پس اگر در زمان تمدید برند مورد نظر شما در قوانین تغییری ایجاد شده بود مثلا طبقه ­ی برند مورد نظر شما تغییر کرده بود( یا به هر علتی خود متقاضی درخواست تغییر در ثبت برند یا طبقه آن را داشته باشد) باید آن را در روزنامه­ ی رسمی کشور ثبت کند تا در صورتی که هر فردی که به نوعی در این برند سود، نفع یا شراکتی داشته و حالا با تغییرات آن مخالفتی دارد بتواند مراتب اعتراض خود را به اداره مالکیت معنوی برساند .
شرط سوم : در زمان اقدام به تمدید پروانه برند هزینه­ های مربوطه از قبیل انتشار تغییرات در روزنامه و دیگر هزینه­ های تمدید باید توسط متقاضی تمدید پرداخت شود .
                       

مدارک مورد نیاز برای تمدید کردن ثبت برند : 

این مدارک با توجه به این که ثبت برند توسط افراد حقیقی انجام شده یا افراد حقوقی( شرکت­ها)، متفاوت است.
اسنادی که افراد حقیقی باید ارائه دهند : اول) کپی از اسناد شناسایی
دوم) اسناد شناسایی وکیل( در صورتی که وکیل برای شما
کارها را پیگیری می­کند)
سوم) اسناد ثبت برند که ده سال پیش تحویل گرفتید

اسنادی که افراد حقوقی( شرکت­ها) باید برای تمدید کردن برند خود تحویل بدهند :
اول) کپی از اسناد شناسایی اعضای هیئت مدیره و سهامداران اصلی شرکت و مدیر عامل
دوم) کپی آگهی چاپ شده در روزنامه رسمی( برای نشان دادن هر نوع تغییر در برند ثبت شده باید آن تغییر را به اطلاع عموم برسانید تا افرادی که در برند سهیم هستند شانس اعتراض به این تغییرات را داشته باشند. و یک کپی از این روزنامه برای تمدید ثبت برند الزامی می­باشد .)
سوم : اسناد شناسایی وکیل شرکت
                         

هزینه­ های مربوطه در تمدید کردن برند مورد نظر : 

مرحله هزینه زیادی را شامل نمی­شود. برای افراد حقیقی فقط کافی است که مدارک مورد نیاز را آماده کنند، هزینه تمدید برند را بپردازند و در صورت داشتن وکیل، هزینه ­های مربوط به وکیل را بپردازند.
        
توجه : با داشتن وکیل از درست پیش رفتن مراحل قانونی تمدید کردن ثبت برند مطمئن می­شوید و از ضررهای احتمالی جلوگیری می­کنید( اگر در انجام مراحل قانونی هر نوع اشتباهی صورت بگیرد برند مورد نظر ثبت نمی­شود و در نتیجه تمام وقت و هزینه شما هدر می­رود). پس داشتن وکیل نه تنها هزینه اضافی نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری واجب جهت انجام صحیح کارها محسوب می­شود .
افراد حقوقی( شرکت­ها) نیز برای تمدید کردن برند مورد نظرشان باید هزینه­ های مربوط به آماده کردن مدارک، هزینه تمدید برند، برای وکیل و همچنین هزینه­های مربوط به چاپ آگهی تغییرات برند در روزنامه­ ی رسمی را بپردازند .
در صورت تمدید نکردن به موقع، باید ثبت برند را از اول انجام داده و هزینه­ های بیشتری بپردازید                

اجبار در ثبت برند 

با وجود تمام اهمیتی که ثبت کردن برند دارد، سوال اساسی این است که آیا این عمل اجباری است یا اختیاری.
در این مورد باید بدانید که فقط تعداد محدودی از محصولات هستند که حتما لازم است برند خود را ثبت کنند تا از سوء استفاده ­های مختلف جلوگیری کنند. بقیه­ ی افراد حقیقی و افراد حقوقی حق این را دارند که برند و علامت تجاری خود را ثبت نکنند، اما به یاد داشته باشید که در صورت ثبت نکردن علامت و اسم برند مورد نظرتان مسئولیت عواقب آن با شماست .
عدم ثبت برند، برای برندهایی که در ثبت آن­ها اجبار است خلاف قانون بوده و می­تواند باعث حکم حبس برای فرد یا افراد خاطی شود. این حکم حبس می­تواند تا چندین ماه طولانی باشد.
در مورد افرادی که ثبت کردن برند مورد نظرشان در گروه ثبت اختیاری قرار دارد، در صورت ثبت نکردن برندشان و ایجاد مشکلات قانونی، باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرند .                    

محصولاتی که ثبت برندبرای آن­ها اجباری است :  

الف) داروهای خاص : در واقع هر نوع دارویی که در داروخانه موجود است و توسط مشتری استفاده می­شود باید ثبت شود. حتی اگر این دارو وارداتی باشد و در کشور مبدا از قبل ثبت شده باشد، با ورود به کشور ایران باید تحت نامی مشخص ثبت شوند .
ب) نوشیدنی­ها و غذاهایی که به صورت بسته بندی و یا در قوطی ­های شیشه­ای، پلاستیکی و غیره عرضه می­شوند. مثلا شکلات، آدامس، نوشابه و غیره .
ج) ثبت برند برای وسایل آرایشی و بهداشتی نیز الزامی می­باشد .


whatsapp : 0921-646-5121