فروش ویژه انواع برند تجاری

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 130 موضوع : مقالات برندبرند چیست؟

گاهی اوقات افراد از روی نداشتن آگاهی کافی، واژه “برند” را به اشتباه، مترادف، هم معنی و جایگزین کلمه “لوگو” می دانند و از آن کلمه در محاورات خود استفاده می نمایند. توجه داشته باشید که برند دارای مفهومی بسیار گسترده تر و فراتر از یک لوگو است.
در واقع می توان گفت هویتی است که شامل ایده ها، ارزش ها، باورها، نگرشها، استاندارد، کیفیت، حسن نیت و اعتماد در کسب و کار و مجموعه ای از این برداشتها و انتظارات در ذهن مصرف کنندگان است که معمولا از طریق تبلیغات مداوم، بازاریابی، روابط عمومی و ارتباطات، همچنین صرف هزینه های بسیار و از طریق واکنش ها و بازخوردهای مصرف کننده و مخاطب موفقیت خود را بدست می آورد و به مرور زمان نیز به تکامل می رسد.
برند را می توان به صورت بصری و از طریق کلمات، فونت ها، شعارها، تصاویر، طرح های رنگی و غیره نشان داد. در واقع برند، ویژگی و مشخصه ای است که بتواند در بردارنده خصوصیات منحصر به فرد یک محصول، خدمات یا فعالیت تجاری باشد. لوگو می تواند به عنوان چهره و نماینده بصری برند یک مؤسسه و یا یک شرکت باشد.
شرکت اپل نمونه ای از شرکتی نوآور است که از برند قدرتمندی برخوردار و به خوبی توسط کارکنان و مشتریان خود درک شده و دارای هدف روشنی است. هدف این شرکت توسعه فناوری هایی که امکان برخورداری از مزیت ها و امکانات تصویری، ویدئویی و موسیقی برای افراد فراهم آورد. برخورداری از این هدف روشن، نام اپل را با تعالی در عرصه طراحی و نوآوری فناورانه مترادف کرده است.
به این ترتیب نام این شرکت به برند معروف و محبوب کارکنان و مشتریان خود، تبدیل شده است. در واقع هنگامی که از آن خرید می کنید، شما فقط ایک کامپیوتر نمی خرید بلکه در حال خرید یک برند به همراه اظهارات و توقعات مورد علاقه خودتان (مثل: من خلاق، فناوری نوآورانه و …) هستید. لوگو در اینجا به شما در رسمیت شناختن یک محصول یا خدمات به عنوان یک شرکت خاص کمک می کند و مهر تأیید بر آن است .
در واقع هر شرکت با تعریف هویت برند خود این پیام را به شرکاء تجاری خود می دهد که ما چگونه سازمانی و با چه اهدافی هستیم. به بیان دیگر شرکت با تعریف این هویت تصویر ذهنی مطلوب خود را برای شکل گیری در ذهن مشتری در آینده ترسیم می نماید.
هویت بخشی به هر برند فرآیندی است که مستلزم تعریف این هویت، عینیت بخشیدن به آن در نمادها و لوگوهای تجاری سازمان (رنگ، فرم و …) و نیز کلیه فعالیت های عملیاتی و تبلیغاتی سازمان برای همسو بودن با آن هویت است. به طور مثال یک شرکت خدمات پرداخت الکترونیک می خواهد در ذهن مشتریان خود به عنوان شریکی قابل اطمینان نقش بسته و با توجه به اهمیت عامل اطمینان در مبادلات مالی، به انتخاب اول مشتری در فضای رقابتی خود تبدیل گردد.
در واقع قابل اعتماد بودن و پایداری و شرایط مختلف اقتصادی و توان مالی آن به عنوان اجزای تشکیل دهنده هویت شرک نموده و می بایست کلیه فعالیتهای شرکت از نحوه برخورد کارکنان مرکز تما مشتریان، نحوه و مدت زمان رفع مغایرتهای مالی ایشان، ادبیات، پوشش و نحوه ارائه خ کارشناسان پشتیبانی، نام و علامت تجاری و… در ارتباطی هدفمند و یکپارچه با برندی را شکل دهند که این تصویر را به صورت پایدار خلق نمایند.

تاریخچه برند از کجا می آید؟ 

واژه برند بر گرفته از واژه “Brandr” به معنی سوختن است که اهالی اسکاندیناوی و جوامع مستعمره آنها در دیگر کشورها در عصر ویکینگ در فاصله زمانی بین سال های ۸۰۰ تا ۱۰۶۶ میلادی به آن زبان صحبت می کردند؟
از آن جا که تولید کنندگان برای حک نشان اختصاصی خود روی تولیدشان از روش شبیه به داغ کردن استفاده می کردند، واژه برند به عنوان علامت مشخصه تجاری هر تولید کننده پذیرفته شد. اگر چه می توان گفت که ردی از آن را در تاریخ ثبت علائم تجاری اختصاصی برای تولید کننده در بازار های تجاری یافت. اما در حقیقت نخستین نشان های تجاری در قرن نوزدهم میلادی پس از اینکه در تجارت کالاها ارسال آنها به صورت انبوه دسته بندی شده مورد توجه قرار گرفت، متولد شدند.
پس از اینکه بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا قدم به مرحله صنعتی شدن گذاشتند، تولیدات بسیاری از نیازهای روزمره زندگی نظیر تولید شوینده ها از جوامع محلی به کارخانه های بزرگ صنعتی سپرده شد و بنابراین کارخانه هایی که می خواستند کالاهایشان را به کشورهای دیگر صادر کنند ملزم به حک نشان اختصاصی ان کارخانه روی محصولات تولیدی بودند.
به این ترتیب، پس از آن، واژه برند که به معنی (حک شدن نشان اختصاصی یک کالا به روش داغ کردن آن نشان روی کالای مورد نظر بود)، به عنوان واژه ای که در بردارنده معنی علامت تجاری بود پذیرفته شد. شرکت “بیس” ادعا می اولین شرکتی است که یک مثلث قرمز رنگ را به عنوان برند اختصاصی این شر فهرست برندهای تجاری به ثبت رسانده است.
کارخانه هایی که در جریان انقلاب صنعتی تاسيس شدند برای نخستین بار به فکر تولید انبوه محصولات خود افتادند و تصمیم گرفتند تولیدات خود را از آن پس در بازارهایی فراتر از محدوده های قبلی و به مشتریانی که پیش از آن تنها با کالاها و محصولات داخلی آشنا بودند بفروشند. بنابراین آنها پس از مدت کوتاهی متوجه شدند بسته بندیهای یک شکل و عمومی نمی تواند با محصولات داخلی مشابه در آن حوزه ها رقابت کند.
بر این اساس تولیدکنندگان کالاهای بسته بندی شده ملزم به متقاعد کردن متقاضیان به خرید کالاهای غیر داخلی بودند. به مرور قدمهایی در جهت عمومی ساختن آنچه ما امروز به عنوان برند میشناسیم برداشته شد. پس از آن هر یک از شرکتهای بزرگ تولید کننده کالا و خدمات شعار یا آهنگی اختصاصی را برای تبلیغ محصولات خود انتخاب کردند که از رادیو یا تلویزیون پخش می شد.
 امروزه پس از گذشت سالها اغلب افراد با اسامی برندهای مختلفی که در زمینه های متفاوت همچون پوشاک، خودرو، عطر و ادکلن، اسباب بازی و … فعالیت می کنند، آشنایی دارند و بر این اساس در حقیقت این نام برند است که در ازای آن کالا فروخته می شود و اسامی بسیاری از برندهای معروف به عنوان نام آن کالا پذیرفته شده است و اگر چه سال هاست که برندهای مختلفی آن کالا را تولید می کنند، اما نام آن برند که اغلب اولین و شناخته شده ترین برند برای تولید آن کالای به خصوص بوده است به عنوان نام آن کالا در ذهن مصرف کنندگان به ثبت رسیده است.
 انتخاب برند برای هر یک از کالاها علاوه بر این که می تواند راهکاری برای معرفی و ویژگی های محصولات باشد، بازار مناسبی را از نظر توزیع و عرضه آن محصول فراهم می کند و به این ترتیب، هزینه های بازاریابی را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.
به طور خلاصه تاریخچه برند شامل : 
  • برندها از دیرباز برای متمایز کردن محصولات در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته اند. ایده نام تجاری ممکن است به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازگردد.
  • برندسازی در طول قرون متمادی مورد استفاده قرار گرفته است. اصطلاح مارک کردن یا نشان گذاری نیز همچنین به علائم منحصر به فرد سوخته در گاو اشاره می کند تا حیوانات یک مالک را از حیوانات دیگر متمایز کند.
  • این کار یکی از محبوب ترین کاربردها در روستاهای آمریکا را داشته است. احتمالاً اصطلاح « داغ کردن » به معنی نشان گذاری را شنیده اید.
  • « داغ کردن » توسط دامداران و برای متمایز ساختن دام ها و اسب های خود از گله ی سایر دامداران مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع دامدار با قرار دادن علامت خود بر روی دام ها از مهمترین و با ارزش ترین دارایی های خود محافظت می کرد.
  • اما شروع برند سازی برای محصولات به دوره ای باز می گردد که کارخانجات برای فروش محصولات خود در بازار نیاز به بسته بندی پیدا کردند. بنابراین باید به وسیله علامت هایی محصولات خود را از محصول سایر تولید کنندگان متمایز می ساختند.

چگونه برند را بهتر درک کنیم ؟

همانطور که در بالا ذکر شد؛ نام تجاری و لوگو، بصورت ناملموس به افراد کمک می کند تا یک شرکت خاص و محصولات آن را شناسایی کنند. این امر به ویژه هنگامی صادق است که شرکت ها باید خود را از سایرین که محصولات مشابهی در بازار ارائه می دهند، از جمله لوگوهای عمومی، متمایز کنند.
مردم اغلب لوگوها، شعارها یا سایر علائم قابل تشخیص متعلق به شرکت ها را با هویت برند اشتباه می گیرند. در حالی که این دو کاملا از یکدیگر متمایز هستند.

برند شخصی یا Personal Branding چیست ؟

هویت پردازی و برند سازی فقط مورد استفاده شرکت ها نیستند. در حقیقت، امروزه توسط اشخاص نیز استفاده می شود، که به آن برند شخصی Personal Branding گفته می شود.
به عنوان مثال، خانواده کارداشیان پس از به دست آوردن محبوبیت از نمایش محبوب واقعیت، در برند خود ارزش پیدا کردند. این خانواده، به طور جمعی و به عنوان افراد، از نام خود برای راه اندازی موفقیت آمیز حرفه های رسانه ای و مدلینگ، نمایش های اسپین آف، لوازم آرایشی ، عطرها و خطوط لباس استفاده کرده اند.
در موردی دیگر مهران مدیری بازیگر و هنرمند ایرانی با استفاده از نام خود، برند عطر و ادکلن مدیری را روانه بازار ساخته است.

اهمیت ساختن یک نام تجاری در چیست؟

برندها از آن جهت اهمیت دارند که برای شرکتها و افراد ارزش ایجاد می کنند. برند ها همچنین مزیت های رقابتی محصولات اعم از کیفیت، قیمت، گستردگی خدمات و… را در مقایسه با سایر محصولات موجود در بازار را بیان می کنند. نام تجاری موفق باعث افزایش مشتری و باعث ایجاد اعتماد و اعتبار می شود این امر در نهایت منجر به وفاداری به برند می شود.

ارزش ویژه برند به چه معناست؟

ارزش ویژه برند مفهومی است که به ارزش تولید شده از محصول یا خدمات یک شرکت در مقایسه با دیگر محصولات یا خدمات موجود در بازار اشاره دارد.

شخصیت برند چیست و چگونه باید آن را ساخت ؟


یک مثال خوب از شخصیت برند می‌تواند در داو (Dove)، یک برند خدمات بهداشتی که بیش از ۶۰ سال در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند، یافت شود. در سال ۲۰۰۷، این شرکت تعریف ما از زیبایی را از طریق کمپین “زیبایی واقعی” به چالش کشید. عکاسان زن از زنان بدون آرایش با چهره‌ها، رنگ پوست و بافت موهای مختلف عکس گرفتند.
فعالیت مستمر یک برند نشان می‌دهد که شخصیت معتبری دارد. این یک حرکت جسورانه از سوی یک شرکت در صنعت است که به صورت قدرتمند به فعالیت خود ادامه می‌دهد و به گسترش نام برند خود تداوم می‌بخشد.
نتیجه فعالیت داو به خوبی به تلاش بازاریابی آن می‌ارزید. مشتریان از برند برای نمایش صادقانه زنان تمجید کردند و ویدیو کمپین جهانی شد. موفقیت داو تنها نشان می‌دهد که تبلیغات قدرتمند می‌تواند شخصیت برند را متحول کند و باعث پیشرفت و دوام آن شود. تصور کنید که یک خودکار تبلیغاتی را از شرکتی دریافت کرده‌اید، تا زمانی که خودکار برای شما کار می‌کند، شرکت تبلیغ کننده را به شما یادآوری خواهد کرد.

نام تجاری واقعی خود را بیابید

رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید و بر روی بسته‌ بندی محصولات‌تان استفاده می‌کنید، یکی از مهم‌ ترین تصمیماتی است که در زمان نامگذاری انجام خواهید داد. در حقیقت ۹۰% قضاوت در مورد یک محصول تنها براساس رنگ است.
روان‌شناسی رنگ یک رشته است که نشان می‌دهد چگونه رنگ بر ادراک ما و واکنش‌های عاطفی افراد تاثیر می‌گذارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که هر رنگ با یک احساس انسان مرتبط است. صاحبان شرکت باید شخصیت برند و هدف کسب‌وکار خود را هنگام انتخاب یک رنگ در نظر بگیرند و رنگی را برای لوگو و نام تجاری شرکت خود در نظر بگیرند که با زمینه فعالیت کسب‌وکار آنها هماهنگ باشد.
وقتی رنگ‌های مناسب برای استفاده در لوگو انتخاب می‌شوند، این کار یک تاثیر خوب خواهد داشت. درک و تاثیرات رنگ براساس سن فرد، جنسیت، شخصیت و تعدادی از عوامل دیگر متفاوت است. به همین دلیل است که درک مخاطب هدف شما در ایجاد آرم شرکت بسیار مهم است. یک لوگو که خوب طراحی شده، تصمیمات در مورد خرید محصول را به سمت شرکت شما هدایت می‌کند و تا ۸۰ درصد باعث افزایش فروش می‌شود و به ایجاد شخصیت برند کمک می‌کند.
طرح لوگوی شرکت خود را با انجام تحقیقات انتخاب کنید و شما در همان ابتدا مجبور نیستید یک طراح گران قیمت را استخدام کنید تا برای شما لوگو طراحی کند. می‌توانید با کمک گرفتن از منابع مختلف و استفاده از ابزارهای در دسترس اقدام به طراحی لوگوی شرکت خود کنید. هر کدام از خدمات رایگان وبسایت‌ها را امتحان کنید و شروع به ساختن لوگو و برند خود کنید.

چرا ساختن یک برند مهم است ؟

شما می‌توانید زمان زیادی را صرف فکر کردن و تجدید نظر در انتخاب نام برند خود کنید. هر جنبه از نام تجاری، از لوگو که برای استفاده در کنار نام شرکت انتخاب می‌کنید، بسیار مهم‌تر است. مردم یک کسب‌وکار را با یک نام خاص می‌شناسند و یک گام اشتباه در انتخاب نام برند تمام چیزی است که برای نتیجه نگرفتن شرکت لازم است.
اگر صاحب یک کسب‌وکار جدید هستید، احتمالا یک میلیون نام متفاوت را مرور کرده‌اید. این یک تجربه هیجان‌انگیز و اعصاب خرد کننده است، اما شما می‌توانید موفقیت را در طولانی مدت با فکر کردن درباره هویت برند خود پیدا کنید.
در حالی که لوگوی شما یک پیغام قدرتمند ارسال می‌کند، کل بسته نام تجاری اهمیت بیشتری دارد. هر قطعه، از افرادی که شما استخدام می‌کنید، با هم می‌آیند تا تصویری از شرکت شما را شکل دهند.
این مساله مشخص می‌کند که آیا مشتریان احتمالی، شما را برای انجام کسب‌وکار انتخاب می‌کنند یا خیر. از همان ابتدا سعی در ارائه محصولات و خدمات باکیفیت کنید تا اعتماد مشتریان، مردم و مشتریان آینده را به شرکت خود جلب کنید. از طرف دیگر تبلیغات را فراموش نکنید و محصولات وخدمات شرکت خود را به اطلاع مردم برسانید.

انواع برند کدام است ؟ 

به طور کلی برند ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند :
برند انفرادی: یک شرکت ممکن است بر اساس سیاستی تصمیم بگیرد. برندهای مشخصی را برای هر یک از محصولات خود انتخاب کند.
برند فامیلی: برنده های فامیلی به یک سری از محصولات خاص محدود می شود. اصطلاح برند فامیلی رجوع می کند به یک نام تجاری که یک شرکت برای یک سری از محصولاتش انتخاب می کند.
برند شرکتی: ممکن است بر اسم همه محصولات اسم شرکت کننده یا تولید کننده را بگذاریم. وقتی یک شرکت تولید کننده ی محصولات متعددی می باشد، از این نوع برند شرکتی استفاده می شود. برای مثال نساجی تاتا ( نساجی مازندران ) محصولات مهندسی، شیمیایی و غيره.
ترکیبی از همه: محصولات اسامی خودشان را دارند و برند شرکتی مشخص می کند که شرکت همه محصولات را تولید می کند.

انواع برندسازی کدام است ؟

برند سازی شرکتی

برندسازی شرکتی راهی است که شرکت ها می توانند خود را نسبت به رقبا متمایز سازند و به این وسیله برتری محصولات خود را نمایش دهند. آنها مجموعه ای از تصمیمات مهم را برای دستیابی به این هدف ، مانند قیمت گذاری ، ماموریت اجتماعی ، بازار هدف و ارزش ها اتخاذ می کنند.

برند شخصی

همانطور که در بالا ذکر شد ، نام تجاری دیگر فقط برای شرکت ها نیست. مردم از ابزارهایی مانند رسانه های اجتماعی برای ساختن برند شخصی خود استفاده می کنند.

برندینگ محصول جدید

این نوع برند تجاری ، که به نام تجاری کالا نیز معروف است ، شامل بازاریابی یک محصول خاص است. ( مانند پفک، ریکا و … ) نام تجاری یک محصول نیازمند تحقیقات بازار و انتخاب بازار هدف مناسب است.

مارک های خدمات

این نوع مارک تجاری برای خدمات صدق می کند ، که اغلب به خلاقیت نیاز دارد ، زیرا در واقع نمی توانید خدمات را به صورت فیزیکی نشان دهید.


09177755652