مفاهیم اولیه برند سازی

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 325 موضوع : مقالات برند

برند (نام تجاری) چیست؟

مجموعه عملیاتی که برای معنا بخشیدن به یک نام انجام میشود تا به برند تبدیل شود را برند سازی میگویند.یکی از ابزارهای ارتباطی بین شرکت ها و مشتریان نام و لوگوی برند است.کاری که برند در تجارت و رقابت ایجاد میکند متمایز کردن جایگاه شما در میان سایر رقبا میباشد.برند ها باعث ارزش نهادن به کالا و خدمات شرکت و افزایش وفاداری واعتماد بیشتر مشتریان میشود. اگر استراتژی های ساخت برند و مدیریت آن به نحو مطلوبی پایه ریزی شود میتواند سکوی پرتاپی برای تجارت شما باشد زیرا میتواند با افزایش و حفظ مشتری سهم بازار خود را افزایش دهد.

چگونه میتوان یک برند ایجاد کرد.

4 مرحله برای ساخت یک برند وجود دارد که به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

1)      چطوری میخواهید دیده شوید از دید مشتریان

زمان استفاده مشتری شما از محصول یا خدمات شما به پایان رسیده است، چگونه از آنها میخواهید تا نظرات و تجربیات خودشان را راجع به استفاده از محصول یا خدمات شما بیان کنند. بعنوان مثال اگه شما صاحب رستوران باشید چطور این را از مشتریان خور مطالبه میکنید. باید بازخورد ها را نسبت به ارائه ی محصولات یا خدمات خود به دقت بررسی کنید و با توجه به قولی که برند شما به مشتریان داده است بررسی کنید.برند شما در واقع قول هایی را به وفاداران خود داده است.

2)      تجارت خود را بر اساس تعهدات خود سازماندهی کنید

بر تعهدات خود ماندگار باشید، زیرا همین عمل باعث میشود تا شما از سایرین مجزا باشید،با توجه به مثال قبل اگر بخواهید رستوران شما در ناحیه ای شناخته شود، باید تعداد بازدید از این رستوران به بالاترین حد ممکن برسد و تنها عاملی که میتواند مشتریان را وفادار نگه دارد تعهدات سازمان تحت عنوان برند میباشد.

3)      برند سازمان یا شرکت باید مطابق تعهدات خود ساخته شود

تمامی اجزای تشکیل دهنده ی لوگو و و یا نوشته باید بیانگر نوع فعالیت شرکت وتعهدی که از نظر معنوی به مشتریان دارد باشد و زمانی که این برند در جایی بهنمایش در می آید بتواند در مشتریان و طرفداران حس اطمینان به محصول ایجاد کرده و آنها را به طرفداران وفادار خود تبدیل کند. این زمانی است که میتوان از تبلیغات و تاثیر ان بر شناسایی برند برند خود بهره برد.

4)      پایداری

اکنون چشم انداز و سازماندهی کسب و کار شما بر اساس تعهدات و وظایف شرکت شکل گرفته است. در این زمان شما باید پایدار باشید، بعنوان مثال کمپانی اپل که دارای محصولات زیبا و خلاقانه میباشد هرگز نمیتواند موبایلی که جذاب نباشد  یا تبلتی که از تکنولوژی بالایی  پشتیبانی نمیشود را تولید کند زیرا تعهد خود را در قبال طرفداران وفادار خود زیر پا گذاشته است. طرفداران شما دیگر به این برند علاقه نشان نمیدهند.برند (نام تجاری) چیست؟

 
برندینگ یا همان برند سازی یکی از مهم‌ترین ابعاد هر کسب‌وکاری، کوچک یا بزرگ، خرده‌فروش یا ‌«بنگاه به بنگاه» (B2B)، است. در بازار رقابتی امروز، استراتژی برند قوی و مؤثر، مزیت عمده‌ای به شمار می‌رود. اما برند سازی واقعا چه معنایی دارد و چگونه بر کسب‌وکار شما اثر می‌گذارد؟
به زبان ساده، برندِ شما، اعتبار شما در نزد مشتری است. برند به مشتریان شما می‌گوید که چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند و اینکه تفاوت آنچه شما ارائه می‌دهید با آنچه رقبای‌تان عرضه می‌کنند، چیست. برندِ شما، برآیندی از شخصیت فعلی شما، شخصیتی که می‌خواهید باشید و برداشت دیگران از شخصیت شما است
آیا شما در صنعت خود، یک نوآور تک‌رو و مستقل هستید یا بازیگری باتجربه و قابل اعتماد؟ آیا محصول شما، محصولی گران‌قیمت و با کیفیت بالا است، یا ارزان اما با ارزش بالا؟ شما نمی‌توانید در هر دوی این دسته‌ها جا بگیرید؛ همانطور که نمی‌توانید خواسته‌ی همه‌ی مردم را برآورده کنید! شخصیت شما و کسب‌وکارتان بر اساس اینکه مشتریان هدف‌تان از شما چه می‌خواهند، شکل می‌گیرد.
لوگو (نشان تجاری)، بنیان و پایه‌‌ی برند شما را تشکیل می‌دهد. سایت اینترنتی، بسته‌بندی و ابزارهای تبلیغاتی، که همگی باید مکمل و یکپارچه با لوگوی شما باشند،  همگی منتقل‌کننده‌ی برند شما هستند.

استراتژی برند و ارزش آن

استراتژی برند یعنی تعیین اینکه چه چیز را، چگونه، در کجا، و به چه کسی ارائه می‌کنید؛ به عبارت دیگر یعنی برنامه‌ی شما برای انتقال پیام برند‌تان. جایی که تبلیغات خود را ارائه می‌کنید، کانال‌های توزیع، آنچه در قالب کلمات و تصاویر منتشر می‌کنید، همگی بخشی از استراتژی برند هستند.
برند سازی استراتژیک به شکلی پایدار، منجر به شکل‌گیری یک برند قدرتمند می‌شود که به معنای ارزش افزوده‌ی بیشترِ محصولات و خدمات کسب‌وکار شما است که به شما امکان می‌دهد در مقایسه با موارد مشابه موجود، قیمت بالاتری برای محصولات و خدمات خود در نظر بگیرید. کوکاکولا در مقابل سایر نوشابه‌های رایج مثالی روشن در این باره است. چون کوکاکولا یک برند قدرتمند است، قیمت بالاتری برای محصولاتش تعیین می‌کند؛ مردم هم حاضرند این قیمت را بپردازند.09177755652