فروش برند، عناصر اصلی توسعه هویت برند (برندسازی)

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 176 موضوع : مقالات برند

هویت برند چیست بیشتر مردم لوگو ( آرم تجاری ) را به عنوان تنها جز هویت برند میشناسند اما برند یک تجربه است از همان لحظه ابتدایی که در مورد آن می شنوید تا وقتی که لوگوی آن را می بینید زمانی که اسم برند را می شنوید و حتی کلمات پیام های زبانی در مورد برند همه و همه تجربیاتی است که با محصولات و خدمات برند داریم.
.
معمولاً وقتی حرفی از برند به میان می ­آیند، شکل لوگوی برند تداعی می شود دلیل این امر آن است که لوگو حامل آرمی است که تمام تجربه ­ی برند را به همراه دارد در حالی که راه­ های بسیاری دیگری هم برای تجربه برند وجود دارد.
.
نام برند :
کلمه یا کلماتی که که برای معرفی شرکت ، کالا ، خدمات یا موجودیت و مفهومی، مورد استفاده قرار می گیرد و اسم های مستعاری که امروزه بخشی از زبان روزانه ما را شکل میدهند.
 
لوگو  :
آرم تجاری بصری که معرف برند است. وقتی یک لوگو شناخته شده می شود تمام افراد نام برند آن را بر زبان خواهند آورد بدون اینکه حتی نام آن در کنار لوگو نوشته شده باشد.
 
طرح موضوع ( Theme Line ) :
طرح موضوع در قالب شعاری کوتاه و به یاد ماندنی است که جایگاه برند را در ذهن مخاطبان به یادماندنی می کند، ایجاد طرح ( تم ) بیشتر یک مقوله ­ی بلند مدت است و هر سال تغییر نمی کند ایجاد این نوع شعارها به برند کمک می کند تا راحت تر وارد زندگی مخاطبان خود شود.
 
شکل :
شکل ویژه­ای که بسته بندی یک محصول دارد یک عنصر آرم تجاری محسوب می شود که آن محصول را از سایر محصولات متمایز می کند. همچنین مصرف کنندگان از طریق شکل به خصوص یک محصول آن را شناسایی کرده و شکل آن را در ذهن خود ثبت می کنند.
 
گرافیک :
استفاده از یک طرح گرافیکی خاص، محصول را به شکل منحصر به فردی قابل شناسایی می کند امکان دارد این طرح ها در موقعیت ­های مختلف متغیر باشند اما وجود یک المان قابل تشخیص در تمام آنها که منحصر به محصول مورد نظر باشد آن را قابل شناسایی می کند.
 
رنگ :
رنگی که برای برند یا لوگو یا طرح گرافیکی و حتی بسته بندی استفاده می شود اگر حول رنگ ثابتی باشد آن رنگ را منحصر به برند می کند در واقع رنگی در تمامی تعاملات مصرف کننده با محصول قابل مشاهده باشد، در ذهن مصرف کننده به عنوان رنگ آن برند ثبت میشود و تداعی کننده آن خواهد بود.
 
صدا  :
یک صدای منحصر به فرد یا مجموعه از آنها در تکرارهای مداوم در ذهن مصرف کننده ثبت شده و تجربه برند جدید را برای آنها ایجاد می کند.


حرکت :
برخی از محصولات حرکات خاصی به همراه دارند، مانند درب ماشین یا یک بسته بندی خاص. وجود حرکت ­های منحصر به فرد در یک محصول نیز میتواند به عنوان تجربه برند در نظر گرفته شود. هرچه این حرکت خاص­تر و جدیدتر باشد در ذهن مشتریان تاثیر بیشتری خواهد داشت و به یادماندنی می شود.
بو :
این عامل نیز میتواند تجربه برند قوی در ذهن مشتری ایجاد کند استشمام بویی به خصوص در ذهن افراد خواهد ماند و از آن برند یا محصول مورد نظر با استفاده از بوی مطبوع آن یاد خواهند کرد.
 
مزه :
و آخرین عنصر از هویت برند ، مشخصاً مزه است این عامل یکی از مهمترین تجربه های برند بخصوص در صنایع غذایی و محصولات خوراکی محسوب می شود یک طمع دلچسب حتماً در ذهن مشتری خواهد ماند و آنها به رجوع مجدد ترغیب می کند.اهمیت وبلاگ در برندسازی

در بازاریابی از واژه­ ی برند استفاده ­های زیادی می­ شود برندهای پیشرو برندهای ناشناخته خرده فروشی­ ها  برندهای شخصی و این میزان توجه به برند مشخص می کند برندینگ چقدر با اهمیت است.
اغلب حول معنی برند و برندیگ در کسب وکار، سردرگمی وجود دارد برند مستلزم چیست آیا نیاز به استخدام افراد متخصص در این حوزه، وجود دارد برندسازی فعالیت هزینه­ بری است، درست است.
در مورد آخر باید گفت الزاما اینگونه نیست در هنگام شروع فعالیت چند راه خلاقانه و خوب وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید بدون خرج کردن گونی گونی اسکناس کسب و کارتان را به بهترین نحو برندسازی کنید.
و با اینکه برندسازی نیازمند صرف زمان است، اما از نرخ بازگشت سرمایه هم چشم پوشی نمی­ شود. در بعضی موارد برند سازی بر اساس بودجه می ­تواند به شما کمک کند که پول خود را ذخیره کنید.
بنابراین ۶ گام زیر را مطالعه کنید تا ببینید چگونه می ­توانید از همین امروز فعالیت برندینگ خود را آغاز کنید آن هم برند سازی بر اساس بودجه که بسیاری از مدیران به دنبال آن هستند :
 
در برندینگ بر اساس بودجه باید پرسناهای خود را بشناسید :
نیازها، اهداف و رفتار مشتریان بالقوه چگونگی هدایت محصولات و خدمات ­تان را مشخص می­ کند. فهمیدن این موارد به شما کمک می کند تعیین کنید پرسنا­های شما از کدام رسانه­ ها استفاده می ­کنند، چه چیزی به آنها انگیزه می­ دهد، و در چه شرایطی آنلاین هستند.
خواهید فهمید چرا داشتن این اطلاعات شما را در توسعه­ ی برندی جذاب و تاثیرگذار یاری می­ دهد. این کار به شما کمک می کند به افراد درستی، دسترسی پیدا کنید.
فهمیدن این ویژگی ­ها نباید با زیان همراه باشد یک راه عالی برای شروع شناخت ویژگی ­های خریداران و شخصیت سازی برای آنها آن است یک سری سوالات مجموعه­ ای در مورد پرسنای ایده­ آلی که می­خواهید به آن دست یابید بپرسید این سوالات وسیله ­ای است برای آنکه بفهمید می­ خواهید چگونه و توسط چه کسی ادراک شوید، و چنین کاری فرآیندی نیست که به سرعت انجام پذیر باشد.
 
جهت برندینگ بر اساس بودجه هویت و صدای برند خود را توسعه دهید :

وقتی شخصیت خریداران خود را تعیین کردید، برند شما شروع به شکل گیری می کند گام­ های شکل گیری برند شامل خلق هویت برند آنچه باعث می ­شود مردم آگاه شوند برند شما چیست و صدای برند می ­شود، همچنین لحنی که قرار است در متون تبلیغاتی و ارتباطات عمومی مورد استفاده قرار گیرد.
جنبه­ ی صدای برند بسیار هیجان انگیز است برای شما چه طور برای تعیین صدای برند باید فرآیندی را طی کنید که خیلی شبیه به آنچه در تعیین شخصیت برند مورد استفاده قرار گرفت نیست.
اما به جای آنکه به مجموعه ­ای از سوالات در مورد مخاطبان هدف ­تان پاسخ دهید به سوالاتی که درونگری بیشتری نسبت به برندتان دارد پاسخ خواهید داد. ارزش ­های آن چیست نمایانگر چیست می­ خواهید افراد در مورد شما چگونه صحبت کنند.
حتی اگر از ابتدا برای برند خود تن صدای خاصی را در نظر نگرفته بودید ایجاد و به کارگیری صدای برند می ­تواند بسیار ارزشمند باشد در نتیجه سعی کنید تن صدای برند خود را بشناسید آن را متمایز کنید و در تبلیغات از آن استفاده کنید.
 
جهت برندینگ بر مبنای بودجه باید حضور آنلاین پایدار و سازگاری داشته باشید :

بنابراین در این مرحله دیگر می دانید شخصیت برندتان چگونه است و شخصیت خریداران و پرسناهای خود را نیز می شناسید و حالا می ­دانید چه به آنها بگویید و چگونه بگویید. اما این مخاطبان کجا هستند.
از زمانیکه احتمالا تصویر شفافی از ترکیب ­های متفاوت مخاطبانتان به دست آوردید مهم است که بفهمید آنها بیشتر زمان خود را در کجا سپری می­کنند به خصوص در شبکه ­های اجتماعی. دسترسی به مخاطبان در جایی که در حال حاضر حضور دارند بسیار ارزشمند و با اهمیت است این مورد شامل رفتار آنلاین آنها نیز می­ شود.
به داده ­ها توجه ویژه و موشکافانه داشته باشید شاید اکثر شخصیت های شما بیشتر وقت­ شان را در یک شبکه می ­گذرانند البته این به آن معنا نیست که شما باید سایرین را نادیده بگیرید بلکه به شما ایده­ ای می ­دهد که بیشترین منابع را به کجا باید اختصاص دهید.
و وقتی حضور خود را عملی کردید آن را حفظ کنید. چند بار اتفاق افتاده که  به صفحات برند های مختلف در شبکه­ های اجتماعی سر بزنید و متوجه شوید که در طول سه ماه گذشته هیچ مطلب یا پستی به اشتراک نگذاشته ­اند؟ مطمئنا اثر مثبتی بر ادراک شما از این برند نخواهد داشت.
با استفاده از برنامه­ ریزی سخت کوشانه و جدول زمان بندی پست ­های شبکه اجتماعی مانند هر تقویم بازاریابی دیگر، می­توان از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد. ایجاد یک تقویم بازاریابی که زمان بندی محتوای شما را حتی در بازه ­های زمانی فصلی به نمایش بگذارد .
می ­تواند بسیار مفید واقع شود تا اولا حضور یکپارچه ­ای در شبکه ­ی اجتماعی داشته باشید و ثانیا پست ­های خود را با اندیشه ­ی قبلی و سنجیدن تمام جوانب به اشتراک بگذارید انجام این کار بخش بزرگی از در ارتباط بودن با مخاطبان را از طریق به اشتراک گذاری محتوایی که از قبل برای انتشار آن فکر شده بوده دربر می ­گیرد.
 
اهمیت وبلاگ در برندینگ بر اساس بودجه :

پیش از این نیز بر اهمیت برندینگ  با وبلاگ نویسی تاکید شده بود اما هرچه از ضرورت آن بگوییم بازهم کافی نیست وبلاگ نویسی بخش حیاتی متدولوژی درونی و خصوصا مرحله­ ی جذب مخاطبان است که در آن افراد غریبه را به بازدیدکنندگان سایت ­تان بدل می ­کنید.
در حقیقت ، برندنیگ با وبلاگ ممکن است اساسی ترین مرحله در بازاریابی درونی باشد وبلاگ نویسی به شما کمک می ­کند که به مشتریان واجد شرایط مانند شخصیت ­ها وپرسناهای خود دسترسی پیدا کنید، آنهم از طریق ایجاد محتوای خلاقانه ­ای که با اطلاعات  مورد جستجوی آنها مطابقت دارد.
به همین دلیل است که وبلاگ نویسی جهت مرتبط کردن محتوا با مخاطبان بسیار حائز اهمیت است زمانی که در حال نوشتن محتوای وبلاگ هستید مطمئن شوید که محتوای شما برای جست و جوهای مخاطبانتان به بهترین نحو بهینه شده است.
باور کنید که پرسناهای شما (خریدارانتان از نظر شخصیتی ) قطعا به دنبال اطلاعاتی هستند که شما توانایی فراهم کردن آنها را دارید، فقط اگر در مود آنها بنویسید. بعد از دوستان و آشنایان، وبلاگ موثق ­ترین منبع اطلاعات به حساب می ­آید.
به علاوه، این محتوا به عنوان ابزاری جهت معروف شدن در شبکه­ های اجتماعی به برند شما خدمت خواهد کرد و به واقع نقشی حیاتی در برندسازی بر اساس بودجه ایفا می­ کند.
با اینکه وبلاگ نویسی از نظر مالی خیلی هزینه ­بر نیست، اما آنچه بیشتر در آن نمود پیدا می­ کند زمانی است که صرف آن می­ شود به همین دلیل  باید مشخص کنید در مورد وبلاگ نویسی چگونه می­ خواهید عمل­ کنید،
برای مثال یک ساعت در روز وقت بگذارید و مطلبی را برای انتشار در وبلاگ آماده کنید یا همیشه مطالبی شاید ناکافی داشته باشید که برای بازدیدکنندگان به نمایش بگذارید.
همانطور که برای حضور برندتان در شبکه ­های اجتماعی برنامه ریزی مخصوصی داشتید وجود یک تقویم برنامه ­ریزی شده برای محتوای وبلاگ می­ تواند در حفظ یکپارچگی زمانی و محتوای تازه به شما کمک کند.
وجود چنین تقویمی به شما کمک خواهد کرد بدانید در هر بازه­ی زمانی چه نوع محتوایی را باید بنویسید یا حتی چگونه آن را نگارش کنید و در چه زمانی به اشتراک بگذارید. و به این صورت یکپارچگی مدیریت برند خود را حفظ خواهید کرد.
 
جهت برندسازی براساس بودجه خدمت به مشتریان را در اولویت قرار دهید :

خدمت رسانی به مشتریان را به عنوان ارزش اصلی خود قرار دهید و فعالیت ­های خود را به گونه ­ای پیش ببرید که رویکرد اصلی شما بر رفع نیاز کاربران­ تان متمرکز باشد.
از این رو ممکن است سایت شما مجموعه ­ای از خدمات نا مرتبط را به کاربران عرضه کند درست مانند یک خرده فروشی اما در این مورد هم به خاطر داشته باشید هدف اصلی شما خدمت رسانی به مصرف کنندگان باشد و به طریقی این خدمت رسانی را از سایر رقبایتان متمایز کنید.
زمانیکه در حال خدمت رسانی به مشتریان و ارباب رجوعان هستید، هدف خلق تجربه ­ای دلپذیر است که قابلیت به اشتراک گذاری داشته باشد… به یاد داشته باشید، فعالیت ­های شما و خدمتی که به مشتریان ­تان می­ کنید این فرصت را خلق می­ کند که آنها در مورد برند شما صحبت کنند.
اما انجام آن نیازمند مرور مجدد هویت و صدای برندتان خواهد بود همانطور که مراحل برندینگ بر اساس بودجه را طی می­ کنید، در مورد ارزش ­هایی که باید در آنها لحاظ شوند فکر کنید.
ببینید کدام یک از این ارزش ­ها می ­تواند به عنوان خدمت رسانی خوب به مشتریان در نظر گرفته شود این ارزش همان چیزی است که فرهنگ برند و اثرات آن بر صدا و لحن پیشنهادی به مخاطبان را شکل می دهد.whatsapp : 0921-646-5121