ثبت برند،فروش برند پوشاک

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 321 موضوع : مقالات برندیکی از پر مصرف ترین و پر ارزش ترین بازارهای  روز دنیا بازار پوشاک و لباس است. همه افراد جامعه در هر گروه سنی و با هر دیدگاه فرهنگی مجبور به استفاده از لباس های مختلف هستند.

لباس با فرهنگ و سنت ما ایرانی ها اجین شده و در هر قومی می توان این سنت را به خوبی مشاهده نمود. هر قوم لباس خاص خود را دارد و هر لباس ایرانی نمادی از اصالت و تاریخی کهن از ایران اسلامی است.

در گذشته ایران به عنوان یکی از تولید کنندگان برتر پوشاک و پارچه در منطقه  بوده و از جمله کالاهای صادراتی کشور به حساب می امد ولی متاسفانه امروزه واردات زیاد این کالا باعث شده تا رقابت سختی برای ایرانی ها بوجود بیاید.

در بیشتر کشورهای دنیا تولیدکنندگان لباس قبل از اقدام برای تولید پوشاک برند های خود را به ثبت می رسانند تا اولا جلوی سو استفاده از برند های خود را بگیرند دوما بتوانند رقابتی سالم با هدف گذاری روی برند های خود را داشته باشند.


چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

برند و علامت تجاری شهره در دنیا کم نداریم. اما هیچ یک از این برند ها مشابه هم نیستند. بنا بر این باید برندی را شما طراحی کنید که منحصر به فرد باشد و کاملا مختص خودتان باشد. در صورت الگو برداری اطمینان داشته باشید برند موفقی نخواهید داشت هر چند اینگونه برند ها قابلیت ثبت هم نداشته باشند.

بنابراین اولین قدم برای ثبت برند لباس طراحی برندی منحصر به فرد است. قدم بعدی انتخاب یک مشاور کاردان و واجد صلاحیت است . به این دلیل انتخاب مشاور اهمیت دارد که به شما در روال ثبت برند بسیار کمک خواهد کرد. مثلا برند قبل از ثبت باید استعلام شود تا هزینه بدون هدف انجام نگیرد. همچنین برند باید مطابق با قوانین و مقررات خاص خود به ثبت برسد و هر برندی قابلیت ثبت ندارد.

قدم بعدی ثبت نام برند در سایت اداره مالکیت معنوی است برای این منظور باید قبلا اظهارنامه ثبت برند را هم تهیه کرده باشید و در هنگام ثبت نام در سایت بارگذاری کنید. از مشاور خود در تهیه اظهار نامه هم می توانید کمک بخواهید . در واقع این یکی از وظایف مشاوران و متخصصین حرفه ای است چرا که به اصول قانونی و جزئیات حقوقی این نوع اظهارنامه های تسلط کافی دارند.

درخواست شما توسط کارشناسان این اداره بررسی می شود و در صورت داشتن شرایط لازم با ان موافقت خواهد شد. شرایط لازم برای پذیرش برند زیاد هستند اما از میان می توان به عدم کپی برداری، نداشتن مشابهت با برند های داخلی و خارجی، عدم استفاده از الفاظ و یا عکس ها خلاف شرع و غیر قانونی، عدم استفاده از علائم کشور و لشکری و ملی و یا نبودن نشانه هایی برای گمراهی و فریب مشتریان ، عدم استفاده از عبارت های دو وجهی و یا دارای عمومیت و در نهایت نبودن برند به نام دیگران و یا داشتن مدعی دیگر را می توان نام برد.


ضرورت ثبت برند لباس و پوشاک

با افزایش تولید پوشاک، رقابت بیشتری در این حوزه به وجود آمده است. همین موضوع موجب شده است تا تثبیت نام برند و تبلیغات برای پوشاک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شوند. بنابراین اگر به تولید لباس مشغول هستید، حتماً باید برای ثبت برند پوشاک خود اقدام نمایید. ثبت برند لباس به شما امکان می‌دهد بتوانید تبلیغات مؤثرتری انجام دهید. همچنین با ثبت قانونی برند لباس، نام تجاری خود را از خطر سوءاستفاده احتمالی دیگران در امان می‌دارید. تفاوتی ندارد که شما یک تولیدکننده بزرگ پوشاک هستید یا دیزاینری که تحت نام برندتان، تن‌پوش‌های طراحی‌شده و خاص خود را به تعداد محدود به فروش می‌رسانید، ثبت برند لباس برای شما ضروری است. این امر در مورد برندهای لوکس لباس هم صدق می‌کند. ثبت برند پوشاک برای حفظ منافع مادی و معنوی شما از برندتان لازم و ضروری است.


شرایط و مدارک ثبت برند پوشاک

شرکت های تولیدکننده محصولات به جز لباس، در ایران اکثرا دارای برند مخصوص به خود هستند اما بین تولیدکنندگان لباس تعداد کمی دارای برند معتبر و مشهور شده اند. این بی توجهی طراحان و تولیدکنندگان لباس به نام تجاری باعث شده است که هیچ کدام از لباس های تولیدی آنچنان که باید و شاید براساس کیفیت و زیبایی تولیدات خود اسم و رسم خاصی در کشور داشته باشند.
بنابراین ثبت برند طراحی لباس می تواند یکی از مهمترین ثبت برند در ایران باشد. اگر شما طراح لباس یا تولیدکننده لباس هستید می توانید با مطالعه این نوشته از چگونگی ثبت برند تولیدی لباس آگاهی کسب کرده و به راحتی و بدون اتلاف وقت به ثبت برند مورد نظر خود بپردازید.


ثبت برند تولیدی لباس چگونه است؟

ثبت برند همانند بسیاری از امور اداری دارای مراحل و هزینه هایی است که در صورت انجام آن ها می توانید برند مورد نظر خود را ثبت نمایید. در واقع شما ابتدا به تهیه نوعی برند مخصوص به خود می پردازید که ضمن نام شرکت شما شامل ویژگی ها و چگونگی تولیدات شما باشد.
سپس با تهیه مدارک مورد نیاز ثبت برند تولیدی لباس که در ادامه ذکر خواهد شد، به سایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کرده و در آن سایت اظهارنامه ای جهت تقاضای ثبت برند و اسکن مدارک و نمونه برند را در سایت بارگذاری می کنید. پس از این مراحل جهت تایید تقاضای خود به دفتر اسناد رفته و با استفاده از اطلاعات فرم تاییدیه نام کاربری و رمز عبور جهت ادامه مراحل ثبت برند دریافت می کنید.
سپس با تایید ریاست و کارشناسان اداره مالکیت معنوی و ارائه مدارک و برند خود به این اداره می توانید سند ثبت برند تولیدی لباس خود را دریافت کنید.برند لباسی که ثبت شود دارای چه حقوقی است ؟

وقتی شما به عنوان یک تولید کننده لباس برند خود را به ثبت برسانید به لباس خود شخصیت و شناسنامه داده اید و تمایزی مناسب با سایر برند های مختلف برای پوشاک خود ایجاد کرده اید. برند لباس شما منحصر به شما خواهد بود و هیچ فردی حقیقی و حقوقی نمی تواند به جز شما از ان استفاده کند. شما طبق مورد نظر برند را انتخاب کرده اید و تنها مورد استفاده ان تولیدات شما می باشد. دولت با هر فردی که غیر از شما این برند را استفاده کند برخورد خواهد کرد و تبعات سنگینی برای او به همراه خواهد داشت.

ضمنا شما می توانید در صورت موفقیت در برنامه ریزی و به شهرت رساندن برند خودتان با درخواست های زیادی مواجه شوید که خواهان استفاده از برند شما بر روی تولیدات خودشان می باشند. این شرکت ها و یا افراد حقیقی برای اینکه از برند شما استفاده کنند پول خوبی خواهند داد و شما تنها با یک قرار داد می توانید به درامد جانبی دیگری دست پیدا کنید.

حتی شما می توانید برند خود را مطابق با پروتکل مادرید به ثبت جهانی و بین المللی برسانید واز برند و شهرت ان در بین جوامع دیگر هم استفاده کنید. بخصوص اگر در نظر دارید که فعالیت خود را توسعه داده و به عنوان یک صادر کننده پوشاک عمل کنید.


مدت زمان ثبت برند در حوزه پوشاک

اولین اقدام برای ثبت برند لباس، استعلام نام برند است. با استعلام نام برند، از ثبت نشدن برند مشابه اطمینان پیدا می‌کنید. این اقدام باعث می‌شود که پروسه ثبت برند لباس زمان کمتری ببرد. زیرا اگر نام پیشنهادی برای ثبت برند تکراری باشد، اداره مالکیت معنوی آن را عودت خواهد داد. از زمانی که اظهارنامه توسط سامانه ثبت برند آسان‌ثبت به اداره مربوطه ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۰ روز کاری جهت آگهی نوبت اول و ۲٫۵ ماه جهت دریافت نهایی گواهینامه ثبت برند زمان لازم است. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند نزدیک به ۴ ماه است.

چرا در حوزه پوشاک باید برند داشته باشیم؟

اهمیت یک نام تجاری در دنیای مد و لباس به این معنی است که چنانچه شما قصد دارید شرکتی را در زمینه مد و لباس راه اندازی کنید حفاظت از علامت تجاری و نام آن بسیار مهم و حائز اهمیت است. همانطور که کسب و کار خود را گسترش می دهید نام تجاری و برند شما نیز، که جزء جدایی ناپذیر محصول شماست گسترش می یابد و با طراحی و عملکرد پوشاک شما مرتبط است.
اغلب برند شما به عنوان اولین، بهترین و سریعترین راه رشد و محبوبیت محصول شما معرفی می شود. شما با داشتن برند برای محصول و لباس خود مخاطب و مشتری را از سردرگمی هایی که در هنگام خرید می تواند برایشان بوجود آید دور می کنید و مشتری های محصول شما می توانند به راحتی برند شما را در بازار پیدا کنند و به خرید آن بپردازند و نسبت به برند شما که برای آن ها مورد رضایت بوده وفادار بمانند.
نام تجاری و برند نشان دهنده و مشخص کننده حسن نیت شما از تولید محصول می باشد. مخصوصا برای پوشاک و لباس، برند می تواند در فروش بیشتر و بهتر کمک کند. می توانید با تولید لباس ها متنوع و گسترش برند مزون هایی را برای معرفی و فروش بیشتر برند خود برگزار کنید.مدارک ثبت برند لباس

جهت ثبت برند تولیدی لباس علاوه بر طی مراحل آن باید مدارکی نیز ارائه دهید که به شرح زیر است:
۱. اظهارنامه ثبت برند طی سه نسخه که بر هر اظهارنامه نمونه برند باید الصاق شده باشد.
۲. ده نمونه از برند که با برند الصاق شده بر اظهارنامه یکسان بوده و در ابعاد 10×10 باشد. در نظر داشته باشید نمونه برند شما باید به همان شکلی که درخواست و ثبت می شود نیز مورد استفاده قرار گیرد.
۳. در صورتی که برند شما سه بعدی است باید طوری آن را ارائه دهید که تصویر دو بعدی بر برگه ای باشد که از شش زاویه مختلف تهیه و به عنوان یک نمونه اصلی باشد.
۴. مدارک حق تقدم با اظهارنامه یا حداکثر طی ۱۵ روز بعد از تسلیم اظهارنامه باید ارائه شود.
۵. مدارکی که دلالت دارد بر فعالیت در حوزه ذی ربط مبنی بر تشخیص مرجع ثبت را ارائه دهید.
۶. مدارک مثبت هویت متقاضی ارائه شود.
۷. رسید مبنی بر پرداخت هزینه های قانونی را نیز ارائه دهید.
۸. در صورتی که توسط نماینده قانونی تقاضایی مبنی بر مدارک قانونی صورت گرفت باید این مدارک را ارائه دهید.
در صورتی که برند شما شامل حروف لاتین باشد باید کارت بازرگانی را نیز در ثبت برند ارائه دهید.


علائم منع شده جهت استفاده در برند

جهت راهنمایی بیشتر شما در چگونگی طراحی برند خود به بیان مواردی که در قانون ثبت علائم ممنوع است می پردازیم. طبق این قانون شما در برند خود از هیچ گونه علامت های رسمی، دولتی و مملکتی مانند پرچم کشور، هلال احمر و… نباید استفاده کنید.
همچنین در برند شما نباید علائمی برخلاف عفت جامعه و نظم عمومی باشد. همانطور که پیش تر اشاره شد هیچ بخشی از برند شما نباید تکراری باشد همچنین باید از استفاده از هرگونه اسم یا عبارت عمومی که دولت استفاده تجاری از آن را ممنوع کرده است، خودداری کنید.
در صورتی که موارد ذکر شده را در طراحی برند خود رعایت نکنید نمی توانید به ثبت برند تولیدی لباس خود بپردازید، باید مجدداً علامت تجاری خود را طراحی کنید.


مدارک مورد نیاز برای ثبت برند پوشاک به صورت شخصی

 • ارائه نمونه علامت مورد تقاضا
 • ارائه مدارک شناسایی و کارت ملی شخص متقاضی
 • ارائه مجوز فعالیت حرفه ای مانند جواز کسب، پروانه بهره برداری، جواز تاسیس یا ....
 • ارائه کارت بازرگانی در صورتی که در برند شما از حروف و واژه لاتین استفاده شده باشد.
 • گواهی امضا بعد از تکمیل پرونده
 • 10 قطعه عکس از نمونه برند طراحی شده یا علامت تجاری به اندازه ی ۶*۶ سانتی متر
 • امضای وکالتنامه در صورتیکه امور ثبت برند توسط وکیل انجام می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند پوشاک به صورت شرکتی

 • ارائه مجوز فعالیت شرکت
 • ارائه کارت بازرگانی در صورتی که برند لاتین باشد
 • ارائه آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت
 • ارائه روزنامه رسمی شرکت
 • مهر و امضای وکالتنامه در صورتیکه امور ثبت برند توسط وکیل انجام می شود.

هزینه ثبت برند پوشاک و طراحی لباس

 • هزینه ثبت برند پوشاک در صورتی که خودتان اقدام به ثبت نمایید شامل موارد زیر است
 • هزینه ثبت اظهارنامه اولیه برند ( بر اساس میزان طبقات برند از 20 هزار تومان الی .... )
 • هزینه درج روزنامه رسمی نوبت اول ( آگهی تقاضای ثبت برند پوشاک )
 • هزینه تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت علامت
 • هزینه حق الثبت برند ( با توجه به طبقات متفاوت می باشد )
 • هزینه درج روزنامه رسمی نوبت دوم ( آگهی رسمی ثبت برند پوشاک )09177755652