۵ عامل اصلی در ساخت داستان برند_برند فروشی_برندینگ

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 250 موضوع : مقالات برند عامل اصلی در ساخت داستان برند

داستان تصویر کاملی است از حقایق ، احساسات وتفاسیر ساخته شده ، به این معنی که قسمتی از داستان تان حتی توسط شما گفته نشده است. براى ساخت این تصویر ما ملزم به رعایت عواملى هستیم که داستان را قدرتمند و اثر گذار می کند.

این عوامل عبارتند از :

۱- قابل درک و ساده باشد

هر آن چیزى که قرار است براى دیگران تعریف و بیان کنیم باید برای بسیاری از آنها قابل درک باشد نه صرفا محدود به گروهى خاص و اندک . چیزى را براى گروه مشتریان و مخاطبان مان تعریف کنیم که قابل لمس بوده و قابلیت درک و باور پذیری داشته باشد .

۲- داستان را احساسی کنید

این شامل شخصیت ها ، ویژگی های فردی ، طنز، درد و شادی است . بعضی از راه هایی که این مساله را تحقق می بخشد از طریق وبلاگ نویسی ، نوشتن مقاله ، ویدئو ، پادکست ، ویبنار و کارگاه های آموزشی است. مخاطب ما باید به لحاظ عاطفى درگیر شود . یکپارچگی درکلیه بخش هاى داستان کمک می کند تا موضوعى متناسب با دغدغه هاى او و سازمان داشته باشیم .

۳- حقیقت را بگویید

داستان باید یک باور باشد . اگر داستان مان را باور داشته باشیم به درک دیگران از آن کمک می کنیم . با ارائه مثال های خاصی از برند در عمل ، که در برگیرنده محصول ، فرایند ها و افراد است اتفاقات و رویداد ها را ساخته و به اشتراک بگذارید .

داستانی که می سازید و قرار است ارائه کنید محدود به زمان خاصی نیست. آن باید در ذات رفتار ، ساختار ، مناسبات و فعالیت هاى سازمان باشد. داستانى که مبتنى بر حقیقت است ، کمک می کند احساسات و عواطف درگیر شوند ، حتا اگر مخاطبان شما آن را انجام ندهند . داستان شما قسمتى از پازل گم شده دیگران شده و با تقدیر و غرور آن را تعریف می کنند.

۴- استفاده دست اول و به موقع از مثا ل ها و تجربیات

نشان دادن و بیان اتفاقات و رویدادهایی که به صورت روزانه انجام می شود ، همچنین بیان داستان هایی از دیگران که از طریق رویارویى ، مواجهه و تجربیات شان با محصول و سازمان قابل انتقال است زمینه دسترسی به مواد اولیه و بیان موضوعات دست اول را فراهم می کند .بسیارى اوقات در داخل سازمان اتفاقات و تجربیاتى شکل می گیرند که مبین ارزش هاى سازمان است. تجربیاتى از نحوه حل مشکلات و مسئولیت پذیرى، تلاش براى کار گروهى، خلاقیت ، نوآورى ، پایبندى و انعطاف پذیرى و بسیارى موارد دیگر قابل اشاعه و برملا شدن می باشند. مخاطبان به طور مستقیم و غیر مستقیم سیگنال ها ، تجربیات و مواردى را از سازمان شما دریافت می کنند که بازگو کننده حقایقى ارزشمند و قابل اعتناست. دستیابی و گردآوری خاطرات و تجربیات یکی از نقاط قوت سازمان در چرخه داستانگویی است.

۵- آن را بازگو کنید

بنابراین یک داستان می بایست قابل لمس ، معتبر ، سرگرم کننده ، ادامه دار و الهام بخش برای افرادی که می خواهند آن را با دیگران به اشتراگ گذاشته و انتقال دهند ، باشد .

داستان ها باید از طریق نقاط تماس کلیدى به مخاطبان مخابره شوند. عدم درک کانال هاى ارتباطى با دینفعان ، انتقال مطلوب پیام را خدشه دار کرده و جریان و فرآیند استراتژى هاى برندسازى را پر هزینه می کند.

داستان سازى می تواند از طریق بهره گیرى از ابزار و امکانات کم هزینه ، اثر بخشی شگفت انگیزى را براى سازمان فراهم کرده و ما را در اجراى برنامه هاى استراتژیک ارتباطات برند همراهى نماید. برند شما ، مثل خود شماست . برندسازی ، هر آن چیزی است که شما برای بازار و ارائه انجام می دهید . استفاده به خصوص و ایده های معنی دار ، از موضوعات مهم و کلیدى در خلق داستان ها هستند.

به عنوان مثال ، هر روزه در حوزه سلامتى و تغذیه مطالب متعددى در مورد عدم استفاده و زیان بار بودن نوشیدنى هاى گاز دار مثل کوکاکولا و … مطرح می شود. متخصصان تغذیه در اولین گام براى حرکت به سوى سلامت ، به آنها توصیه می کنند که از مصرف نوشیدنى هاى گاز دار پرهیز کنند. ولى چگونه می شود که با این هجمه عظیم ، تسلط برندهاى بزرگ مثل کوکا، پپسی و … کاهش پیدا نکرده و مصرف کنندگان پاى آنها مى ایستند.

برندهاى بزرگ ، خالق داستان هاى بزرگ هستند. شرکت کوکاکولا در صفحه اول وب سایت خود بر سلامتى تاکید می کند. در واقع او خود را مدافع سلامتى معرفى می کند ولى در ادامه با طراحى و خلق داستان هایی از سازمان و تجربیات مشترى، احساس سرگرمى ، شادى ، انگیزه و تلاش را براى مخاطبانش تدارک می بیند.

مثال دیگر دوربین های Go Pro نمونه ای شگفت انگیز از محصولات و شرکت هایی است که بخشی جدایی ناپذیر و مهم در زندگی امروز و کسب و کار ماست. آنها دوربین و لوازم جانبی و متعلقاتی را که مناسب و منطبق با چیزهایى است که ما در زندگی مان هر روزه ضبط کرده و به اشتراک می گذاریم را عرضه می کنند و شعارش شان هم « این زندگی شماست، قهرمانش باشید. » است. داستانى بر اساس لذت و توجه به خود و فردیت.

داستانى که Go Pro براى مشتریانش خلق می کند کلیه آنها را تبدیل به قهرمان هایى در زندگى شان می کند و این در تمام سازمان ، محصول ، فرایندها و مشتریان قابل ردیابى است.
09177755652