چگونه میتوانیم یک برند ثبت کنیم؟

تاریخ : 1400/18/09 نویسنده :admin3 بازدیدها : 115 موضوع : مقالات برندثبت برند چیست؟

ثبت برند مراحلی است که برای اختصاص یک نام انحصاری به کسب و کارتان، باید انجام دهید. این اقدامات به صورت خلاصه عبارتند از:
 • انتخاب نام تجاری مناسب.
 • پشت سر گذراندن مراحل مربوط به استعلام ها.
 • آماده کردن همه مدارک لازم.
 • ثبت نام در سایت مالکیت معنوی.
 • گرفتن امضاء از دفترخانه اسناد رسمی و نیز تایید حساب کاربری در سامانه ثبت برند.
 • تکمیل اظهارنامه برند با دقت کامل و ارسال آن به صورت الکترونیکی.
 • حضور در اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده به صورت فیزیکی.
 • پرداخت هزینه های مربوط به روزنامه رسمی و حق الثبت و مراجعه مجدد به اداره و دریافت سندی که نشان دهنده اختصاص برند به شما می باشد.

مراحل ثبت برند و نشان تجاری

ثبت برند مانند بسیاری از کارهای اداری دیگر مراحل خاص خود را دارد. ما ریز به ریز و قدم به قدم این مراحل را به شما آموزش می دهیم. به شما قول می دهیم اگر این محتوا را کامل بخوانید کاملا مراحل ثبت برند برای شما شفاف می شود.

تعیین نام برند

برای برند خود باید نامی انتخاب کنید که به راحتی نشان دهنده نوع فعالیت شما باشد و در ذهن مخاطب بماند. نام مناسب باعث می شود مخاطب با شنیدن آن به یاد شما بیافتد.
برای انتخاب نام مناسب نکات بسیار مهم روانشناسی و مربوط به علم دیجیتال مارکتینگ را باید در نظر بگیرید. ممکن است اسامی خاصی در ذهن شما باشد که بسیار هم به آن ها علاقه مندید اما به عنوان نام برند مناسب نباشد.
برای جذب صحیح مخاطب بیشتر از این که به علاقه خودتان فکر کنید باید به علاقه مخاطبان فکر کنید. برای این که مطمئن باشید که نام انتخابی تان همه شرایط لازم را دارد. پیشنهاد می کنیم با کارشناسان مجرب ما در ثبتینو مشورت کنید.
ما در مسیر موفقیت، همراه بسیاری از کسب و کارها هستیم و با انجام کلیه خدمات مربوط به ثبت برند، ثبت شرکت و دیگر موارد مشابه کمک شان می کنیم. ما مفتخر به داشتن خانواده بزرگی از کسب و کارهای موفق در ثبتینو هستیم..

استعلام برند های ثبت شده

نامی که انتخاب می کنید باید یکتا باشد. یعنی خود این نام یا مشابه آن نباید قبلا در همان طبقه مد نظر شما ثبت شده باشد. منظور از طبقه، دسته بندی هایی است که برای مشاغل مختلف انجام شده و هر شغل در دسته خاص خودش قرار می گیرد. شغل شما هم در یکی از این طبقه ها قرار می گیرد.
اگر اسمی که انتخاب می کنید مشابه با برند ثبت شده ای باشد، رد خواهد شد. و وقتی اسمی یک بار رد می شود احتمال آن بسیار کم است که مجددا پذیرفته شود. پیشنهاد می کنیم استعلام برند را با دقت کامل انجام دهید تا در مراحل بعدی دچار مشکل نشوید و زمان و هزینه تان هدر نرود.
شما می توانید از کارشناسان ما در ثبتینو برای استعلام برند کمک بگیرید یا این که خودتان از طریق وب سایت این کار را انجام دهید. در صورتی که برند مد نظر شما قبلا ثبت نشده باشد می توانید به ادامه مراحل بپردازید یا اگر نام انتخابی تکراری است باید به فکر نام دیگری باشید.

مدارک ثبت برند تجاری

مدارک لازم برای ثبت برند را باید آماده کنید. بسته به این که شما شخص حقیقی یا حقوقی هستید یا تصمیم به ثبت برند فارسی یا انگلیسی گرفته اید. مدارک مورد نیاز متفاوت است که در ادامه آن ها را بررسی می نماییم.

مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی

 • کپی برابر اصل شناسنامه و نیز کارت ملی متقاضی یا متقاضیان
 • کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی (در صورتی که برند مورد نظر لاتین است.)
 • کپی برابر اصل مربوط به مجوز فعالیت (مواردی مانند پروانه ساخت، جواز تاسیس، پروانه بهره برداری یا هر گواهی دیگری که در واقع از طرف نهادهای نظارتی، فعالیت شما را تایید کند.)
 • آدرس، کد پستی، شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و ایمیل و برخی اطلاعات مشابه.

مدارک لازم برای ثبت برند حقوقی

 • کپی روزنامه رسمی برای ثبت شرکت.
 • کپی مربوط به روزنامه رسمی برای ثبت تغییرات مربوط به شرکت (در صورتی که وجود دارد.)
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی برای همه افراد صاحب حق امضاء.
 • کپی کارت بازرگانی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی برای ثبت برند لاتین.
 • کپی برابر اصل مربوط به مجوز فعالیت (مواردی هم چون جواز تاسیس، پروانه ساخت، پروانه بهره برداری یا هر گواهی دیگر از طرف نهادهای دولتی).
 • آدرس، شماره تلفن ثابت و همراه، کد پستی و ایمیل. (شما به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی باید شماره همراهی را ارائه دهید که به نام خودتان باشد. این مورد برای حفظ اطلاعات شما و پیگیری های بعدی در نظر گرفته شده است.)

ثبت اظهارنامه برند

در این مرحله باید به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد شوید و در قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری بقیه موارد را پیگیری کنید.
برای ثبت اظهارنامه باید مدارک لازم را در سایت بارگذاری کنید. موارد گفته شده عبارتند از : کپی شناسنامه و کارت ملی، کارت بازرگانی ( برای ثبت برند لاتین)، مجوز فعالیت و نمونه برند در سایز 6*6.
هنگامی که مراحل لازم را طی کرده و هزینه ها را پرداخت نمایید، برگه ای در سامانه به شما نمایش داده می شود که باید آن را پرینت بگیرید. پس از آن باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا اطلاعات وارد شده در سامانه تایید شود .
در صورت تایید اطلاعات، دفترخانه گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری را در اختیارتان قرار می دهد. در مرحله بعدی، اطلاعات را در سامانه وارد می کنید و نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود را دریافت می نمایید .
نام کاربری و رمز عبور را باید به دقت نگه دارید زیرا برای پیگیری های بعدی و دریافت اطلاعات لازم، به آن نیاز خواهید داشت.

تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت برند

اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما باید به تایید برسد. سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری باید اظهارنامه را تایید کنند به این معنی که عیب و نقصی ندارد. پس از آن پیامکی با موضوع تایید اظهارنامه برای شما ارسال می شود. شما باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و پرونده فیزیکی برای علامت تجاری تشکیل دهید.
برای تشکیل این پرونده باید تصویر برابر اصل همه مدارکی که قبلا هنگام ثبت اظهارنامه در سایت بارگذاری کرده اید، را در اختیار کارشناسان قرار دهید.

واریز هزینه های ثبت برند

هنگامی که پرونده فیزیکی علامت تجاری شما ثبت می شود، اداره مالکیت تقاضای ثبت علامت تجاری تان را به روزنامه رسمی ارسال می کند. در این مرحله نوبت واریز مبلغی برای هزینه روزنامه رسمی است. به این آگهی، آگهی تقاضای علامت تجاری هم می گویند.
پس از این و حدود یک هفته بعد باید هزینه دوم را پرداخت نمایید. تا روزنامه چاپ شده و به آدرس مشخص شده توسط شما، ارسال گردد.
طبق قانون، در صورتی که شخص یا  اشخاصی ثبت برند مذکور را مغایر با حق و حقوق خود می دانند. به مدت 30 روز فرصت دارند که اعتراض رسمی خود را اعلام نمایند. در صورتی که در این 30 روز اعتراضی صورت نگیرد شما می توانید هزینه دوم را پرداخت نمایید.
پس از پرداخت این هزینه و گذشت یک هفته، روزنامه نوبت دوم چاپ شده و به آدرس شما ارسال می گردد.در این مرحله شما پرداخت هزینه حق الثبت را هم دارید.

دریافت سند برند

در این مرحله دوست داشتنی شما با در دست داشتن مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی مراجعه می کنید. رسید دریافت سند را امضاء زده و سند برند  خود را دریافت می کنید. مدارکی که برای این مرحله لازم است عبارتند از:
 • یک نسخه از روزنامه های رسمی نوبت یک و دو
 • نسخه ای از اظهارنامه علامت تجاری
 • 10 نمونه با سایز 6*6 از برند.

نکته مهمی که حتما باید به آن توجه کنید

پس از این که کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری برند شما را تایید می کنند شما باید برای تشکیل پرونده فیزیکی اقدام کنید. دقت کنید که برای انجام این کار تا همیشه فرصت ندارید!
شما برای تشکیل پرونده فیزیکی و پرداخت هزینه روزنامه رسمی حداکثر 30 روز فرصت دارید. در صورتی که این مهلت را از دست بدهید، ثبت برند شما کنسل خواهد شد.

مزایای ثبت برند

بعد از آن که مطالب کاملی در رابطه با ثبت برند بیان کردیم. باز هم ابهاماتی در رابطه با این موضوع وجود دارد. برای عده بسیاری هنوز هم این ابهام وجود دارد که چرا به یک برند نیاز داریم و چرا باید برند خود را ثبت کنیم. به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و هم چنان با ما همراه باشید.
توجه داشته باشید که یک برند در واقع معرف کسب و کار شما در بازار فروش می باشد. به عنوان مثال تصور کنید که شما در بازار به خرید و فروش چای مشغول هستید. چای را از کشاورزان خریداری می کنید و در بازار به فروش می رسانید. این محصول شما با چه نامی باید در بازار معرفی شود؟ آن را چای بنامند؟ در این صورت چه تفاوتی بین محصول شما و دیگر محصولات مشابه در بازار وجود دارد.
این در حالی است که شما با انتخاب یک نام مناسب برای خود می توانید به سادگی در بازار کار محصول خود را به دیگران معرفی کنید. توجه داشته باشید که این معرفی تنها مزیت ثبت برند نیست و همین موضوع مزیت های بسیار دیگری هم برای شما به دنبال دارد. اصلی ترین مزیت این معرفی را می توان سود مالی بیشتر دانست.

بازریابی محصول با ثبت برند

هنگامی که یک نام تجاری یا برند برای خود داشته باشید. به مشتری این امکان را می دهید که محصول شما را بشناسد. به دیگران معرفی کند و در نهایت سود مالی بیشتری را برای مجموعه شما به دنبال خواهد داشت.
شروع یک فعالیت تجاری به این هدف است که سود مالی بیشتری نصیب شما شود. از این رو نباید از انتخاب نام تجاری و برند که باعث افزایش سود مالی می شود، به آسانی گذشت.
البته انتخاب نام تجاری و برند مزیت دیگری هم برای شما به دنبال خواهد داشت. در صورتی که یک نام مناسب داشته باشید. به مشتری های خود این اجازه را می دهید که شما را به یاد داشته باشند. تصور کنید که شخصی از کیفیت چای شما رضایت داشته باشد. با چه نامی باید چای شما را به یاد داشته باشد؟
توجه داشته باشید که شما برای ماندگاری در بازار به مشتری های ثابتی هم نیاز دارید. زمانی مشتری های ثابتی خواهید داشت که یک نام برای خود داشته باشید.

نحوه ثبت برند

خوب در این قسمت به شما به زبان ساده نحوه ثبت برند را توضیح می دهیم. ببینید شما ابتدا باید استراتژی بازاریابی مشخصی داشته باشید. اگر با کلی زحمت صاحب نام تجاری با ارزشی شده اید خوب حتما باید آن را ثبت کنید وگرنه قطعا آن را از دست می دهید.
پس زمانی که اسم برندتان مشخص شد ابتدا استعلام قابل ثبت بودن آن را بررسی کنید. در صورتی که قابل ثبت بود باید مدارک لازم را که توضیح داده ایم را آماده کنید. بعد از آماده سازی به صورت آنلاین درخواست ثبت برند خود را ثبت کنید.
خوب تا اینجا بیشتر کار انجام شده و باید منتظر بمانید تا نتیجه کارشناسی و نظر کارشناس مشخص شود. بعد از 30 الی 40 روز نتیجه نظر کارشناس در کارتابل اکانت شما نشان داده می شود.
در صورت موافقت باید روزنامه اول آن را که 30 روز زمان دارد پرداخت کنید. پس از انتشار روزنامه حدود یک ماه زمان داده می شود که کسی به به این برند معترض نباشد
بعد از اینکه این مرحله هم تمام شد باید روزنامه دوم شما پرداخت شود. پس از پرداخت روزنامه دوم که تا اینجا حدود 2 ماه گذشته است یک هفته هم زمان می برد که ثبت نهایی برند شما انجام شود.


برندهای غیر قابل ثبت

کلمات و عباراتی هستند که نمی توان آن ها را به عنوان برند و علامت تجاری به ثبت رساند. اطلاع از این موارد باعث می شود که مراقب هزینه و زمان خودتان باشید. و پروسه ثبت برند را در سریع ترین زمان ممکن به انجام برسانید. در ادامه این موارد را به شما معرفی می کنیم
 • علائمی که به هرشکلی حق تقدم دیگر افراد حقیقی یا حقوقی را در زمینه ثبت برند ضایع می کند.
 • علائمی که ثبت آن ها با قانون مغایر باشد.
 • علائمی که اطلاعات غلط در مورد مکان تولید کالا به مخاطب بدهد یا هر اطلاعی که از نظر جغرافیایی خلاف واقع باشد. مثلا برای کالای تولید شده در ایران نمی توانید تقاضای برند" العراق" داشته باشید.
 • علائمی که در ماده 6 کنوانسیون پاریس ذکر شده است. مثلا در بند الف ماده 6 این کنوانسیون آمده است که اگر بدون اجازه مقامات مربوطه، از علائمی مانند پرچم، نشانه های رسمی، دولتی ، خانوادگی و.. در برند استفاده شود، تقاضای ثبت پذیرفته نخواهد شد . حتی در صورتی که قبلا چنین برندی ثبت شده است، می تواند توسط مراجع باطل اعلام شود.
 • علامت های عام را نمی توان به ثبت رساند . مثلا برای فعالیت در زمینه پوشاک نمی توان از اسم " لباس" به عنوان برند استفاده کرد.
 • علائم توصیفی قابل ثبت نیستند. مثلا برند " خوش طعم" برای ثبت برند مواد غذایی نمی تواند به ثبت برسد.
 • علائمی که نشان دهنده جنس است. مثلا برای محصولات پلاستیکی نمی توانید برند " پلاستیک" را به ثبت برسانید.
 • علائمی که به شکلی شبیه علامت معروف دیگری باشند. (حتی اگر آن علامت معروف هنوز به ثبت نرسیده باشد).
 • علائم گمراه کننده (مثلا برای کالای پلاستیکی نمی توان از عبارت چوبی در اسم برند استفاده کرد).
 • علائمی که بسیار شبیه علامت هایی باشند که در طبقات دیگر ثبت شده اند. دلیل نپذیریفتن این علائم این است که کسی نتواند از شهرت و تلاش دیگری سوء استفاده کند.
 • علاماتی که خلاف شئونات و اخلاق حسنه باشد.
 • علائمی که با دیگر علامت های ثبت شده در تعارض است.

ثبت برند چه کمکی به ما می کند؟

بعد از آن که در مطالب بالا به اهمیت داشتن یک برند اشاره کردیم. حال باید موضوع را کمی پیش ببریم و بگوییم که نه تنها باید یک برند یا نام تجاری برای خود داشته باشید. بلکه باید آن را ثبت کنید. اما باز هم این سوال پیش می آید که ثبت برند چه اهمیتی دارد. یعنی نمی توان یک نام تجاری یا همان برند را برای خود انتخاب کنیم. اما بدون آن که آن را ثبت کنیم به کار خود ادامه دهیم؟
برای این که اهمیت ثبت برند را به خوبی درک کنید. از همان مثال برند چای استفاده می کنیم. به عنوان مثال تصور کنید که نام خاصی را برای محصول خود انتخاب کرده اید و آن را بر روی بسته بندی ها چاب کرده اید. از این به بعد مشتری های شما برای آن که چای های شما را تهیه کنند به نام آن توجه می کنند.

1) از سوء استفاده رقبا جلوگیری می کند

خوب تا به این جا که هیچ مشکلی پیش نمی آید. اما تصور کنید که نام تجاری خود را ثبت نکرده اید و شخص دیگری که در ارائه چای در بازار رقیب شما به حساب می آید از این موضوع اطلاع پیدا می کند. در این حالت این شخص به سادگی می تواند محصولات خود را با نام تجاری شما به فروش برساند.
این موضوع می تواند مشکلات بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد که به تعدادی از آن اشاره خواهیم کرد. در ابتدا درصدی از سود مالی شما کاهش پیدا می کند. زیرا خواه یا ناخواه تعدادی از مشتری های شما به سمت نام مشابه کشیده می شوند و آن را خریداری می کنند. همین موضوع سود مالی شما را کاهش می دهد.
حال تصور کنید که کیفیت چای رقیب شما به اندازه کیفیت چای شما مرغوب نباشد. در این حالت مشتری نسبت به کیفیت محصول شما هم بی اعتماد خواهد بود. زیرا او نمی داند که این محصول شرکت دیگری است و به دلیل نام مشابه آن را خریداری کرده است.
به همین دلیل دیگر رغبتی به خرید محصول شما نخواهند داشت و این موضوع باعث می شود که وجه کاری شما خراب شده و باز هم سود مالی شرکت کاهش داشته باشد.

2) از نام تجاری محصول شما مراقبت می کند

حال باید بگوییم که با اقدامی ساده و تیزهوشانه می توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. هنگامی که یک نام تجاری یا برند برای محصول خود انتخاب می کنید، در اداره مالکیت معنوی باید برند را به نام خود به ثبت برسانید.
همانطور که در مطالب بالا به این موضوع به طور کامل اشاره کردیم، ثبت یک برند می تواند به صورت حقیقی یا حقوقی باید که هر یک از این موارد مدارک و مراحل خاص خود را دارند.
با ثبت برند دیگر آسوده خواهید بود که شخصی یا شرکت دیگری از نام تجاری یا برند شما به نفع خود استفاده نمی کنید و در صورتی هم این اتفاق رخ دهد، به سادگی می توانید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید.
در چنین حالتی دیگر مشکلات گفته شده در بالا برای شما به وجود نمی آید و این موضوع اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت. با توجه به این مطالب به سادگی می توان به اهمیت ثبت برند پی برد. اما باید بگوییم که باز هم ابهاماتی در رابطه با ثبت یک برند وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.


whatsapp : 0921-646-5121