مراحل ثبت و فروش برند طلا و جواهرات

تاریخ : 1399/13/11 نویسنده :admin3 بازدیدها : 315 موضوع : مقالات برندجواهر چیست؟

سنگ های قیمتی یا جواهر، اشیا تزئینی کوچکی هستند.
که برای زینت شخصی به صورت سنجاق، حلقه یا انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند استفاده می شوند.
این اشیا می توانند به بدن انسان یا لباس او متصل باشند.
عبارت اشیا تزئینی در اینجا به زیورآلات با دوام محدود می شود. برای مثال شامل گل ها نمی‌باشد.
قرن هاست که فلزات (غالباً به صورت ترکیب با سنگ های جواهر)، مواد پایه ای رایج برای جواهرات بوده اند.
ولی مواد دیگر مانند صدف و مواد رستنی نیز می تواند به کار رود.
جواهر یکی از قدیمی ترین انواع مصنوعات از دید باستان شناسی است.
 مهره های ساخته شده از صدف ناساریوس  با دیرینه ۱۰۰ هزار ساله، قدیمی ترین جواهر شناخته شده به حساب می آید.


تعریف جواهر در فرهنگ ها

جواهرات در هر فرهنگ دارای اشکال پایه ای مختلف هستند.
ولی معمولاً پایداری طولانی دارند. در فرهنگ های اروپایی اشکال رایج جواهرات به صورت آنچه در بالا نام برده شد.
از زمان های باستان متداوم بوده است.
در حالی که بقیه اشکال مانند زیورآلات بینی و مچ پا که در بقیه فرهنگ ها حائز اهمیت بوده ، بسیار کم رواج داشته است.
بنا به شواهد تاریخی، بیشترین گستره تاثیرات بر طرح و مدل جواهر از آسیا بوده است.
جواهر می تواند از تعداد زیادی ماده ساخته شود.
سنگ های قیمتی و مواد مشابه مانند:
کهربا، مروارید، فلزات گرانبها، مهره و صدف به طور گسترده به عنوان جواهر استفاده شده اند.
 و لعاب نیز اغلب دارای اهمیت بوده است.سابقۀ استفاده از زیورها به دوران پیش از تاریخ باز می‏گردد. بشر پیش از آنکه لباس بر تن کند، در زمانی که پوشش انسان پوست حیوانات بود، از زیورها استفاده می‏کرد. بر خلاف تصور رایج امروز، خودآرایی را ابتدا مردان آغاز کردند. هدف آن‌ها اجرای مراسم مذهبی و یا ترساندن دشمنان بود. می‌شود گفت که این نوع خودآرایی، بیشتر جنبۀ طلسم داشت. قدیمی‌ترین جواهرات ساخته شده به دست انسان‌های اولیه، مهره‌هایی است که از صدف ساخته شده‌اند. این مهره‌ها، در زمانی که ثبت برند جواهرات هنوز هیچ معنایی نداشت، در غارهایی در جنوب اسپانیا یافت شده‌اند و مربوط به ۱۱۵۰۰۰ سال قبل هستند. این صدف‌ها احتمالاً به عنوان گردنبند یا دستبند استفاده می‌شده‌اند. بنابراین میل به تزئین همیشه در بشر وجود داشته است. جواهرات به طور سنتی، نمادی از اعتبار، ثروت و قدرت هستند.


مزیت ثبت برند جواهر و زیور آلات

 1. شما یک مزیت تجاری غیر قابل کپی دارید. تنها شما دارای آن برند و علامت تجاری می باشید.
 2. از رقبای خود متمایز خواهید بود و این تمایز برای مشتری های شما قابل توجه است.
 3. ثبت برند بر اساس مجوز انجام میگیرد، پس نمایانگر اعتبار شما نزد یک مرجع صالح می باشد.
 4. امکان صادرات را با جلب اعتماد مشتری خارجی فراهم می کند.
 5. امکان شرکت در نمایشگاه های داخلی، منطقه ای و بین المللی را خواهید داشت.
 6. در ردیف کار آفرین های صاحب برند حوزه فعالیت خود قرار خواهید گرفت.
فعالان این عرصه به صورت شخصی یا شرکتی اقدام به درخواست ثبت برند می نمایند.
 تفاوتی به غیر از اینکه مدارک متفاوتی وجود دارد دارا نمی باشند.
ثبت برند بصورت شرکتی نمایان گر آن است که پشتوانه این برند یک شرکت با سرمایه گذاران و سرمایه مشخصی می باشد. در چشم مشتری های شما امتیاز بیشتری خواهد داشت.
پس اگر دارای شرکت هستید تقاضای ثبت برند خود را به عنوان شخص حقوقی تکمیل نمایید. اگر شرکت ندارید بهتر است کسب و کار خود را در چهارچوب شرکت ثبت شده ادامه بدهید.
چنانچه شما برند خاصی منظر داشته باشید با مشاورین ثبت در میان خواهید گذاشت. برای شما استعلام گرفته می شود تا سابقه ثبت آن بررسی شود.
 چنانچه شما علامت تجاری یا برند خاصی را مدنظر ندارید مشاورین ثبتی به شما کمک خواهند کرد. شما مورد راهنمایی قرار خواهید گرفت تا بر اساس اهداف و برنامه ای که دارید یک برند انتخاب نمایید.


ضرورت ثبت برند جواهرات

با افزایش تولید جواهرات، رقابت بیشتری در این حوزه به وجود آمده است. همین موضوع موجب شده است تا تثبیت نام برند و تبلیغات برای جواهرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شوند. بنابراین اگر به تولید جواهرات مشغول هستید، حتماً برای ثبت برند جواهرات خود اقدام نمایید. ثبت برند جواهرات به شما امکان می‌دهد بتوانید تبلیغات مؤثرتری انجام دهید. همچنین با ثبت قانونی برند جواهرات، نام تجاری خود را از خطر سوءاستفاده احتمالی دیگران در امان می‌دارید. تفاوتی ندارد که شما یک تولیدکننده بزرگ جواهرات هستید یا دیزاینری که تحت نام برندتان، انگشترهای طراحی‌شده و خاص خود را به تعداد محدود به فروش می‌رسانید، ثبت برند جواهرات برای شما ضروری است. این امر در مورد برندهای لوکس جواهرات گران‌قیمت هم صدق می‌کند. ثبت برند جواهرات برای حفظ منافع مادی و معنوی شما از برندتان لازم و ضروری است.

تفاوت ثبت برند و برندینگ زیورآلات

برندینگ شامل تمام مراحلی است که از هنگام جرقه زدن ایده در ذهن شما تا ارائه محصولتان به بازار طی می‌شود. اما ثبت برند به انجام روال قانونی ثبت یک نام تجاری به اسم یک یا چند فرد گفته می‌شود که طی آن نام تجاری برند شما، از نظر قانونی نیز به رسمیت شناخته خواهد شد. بنابراین، تمام فرایند نام‌گذاری شرکت و محصولات در حوزه برندینگ قرار می‌گیرد، اما قانونی کردن همه این نام‌ها در حوزه ثبت برند می‌گنجد. اگر مشکلاتی از قبیل کپی برند یا لوگوی شما پیش بیاید، تنها در صورتی قادر خواهید بود دست به اقدامات قانونی بزنید که برند خود را ثبت کرده باشید. ثبت برند جواهرات در ایران فرایند شفاف و مشخصی دارد که در ادامه به طور کامل آن را شرح می‌دهیم.ثبت برند برای جواهرسازان

در سال‌های اخیر شاهد افزایش ثبت برند جواهرات دست‌ساز در ایران بوده‌ایم. حمایت‌های سازمان‌های مختلف مثل سازمان صنایع دستی و به وجود آمدن پلتفرم‌های فروش شخصی و عمومی، باعث جذب فراوان علاقه‌مندان به این رشته شده است. علاقه‌مندانی که هم با فلزات و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و هم با مواد کم‌قیمتی مثل بازیافت کار می‌کنند. این طیف وسیع از دیزاین و متریال، رقابت در این زمینه را بسیار تنگاتنگ کرده است. یکی از کار‌هایی که سازندگان برای حفظ اعتبار در بازار کار این رشته می‌توانند انجام دهند، علاوه بر حفظ کیفیت و اصالت اثر،‌ ثبت برند جواهراتشان است. ثبت برند، هم برای جواهرات دست‌ساز و هم برای جواهرات ریخته‌گری‌شده ممکن است. شما حتی برای خط تولید و فروش دستبند‌هایی که از سنگ فیروزه یا مروارید می‌سازید، می‌توانید ثبت برند کنید.


مدارک لازم برای ثبت برند جواهر و زیورآلات

 • متقاضی شخص حقیقی باشد :
 1. مدارک هویتی شخص متقاضی (کارت ملی و شناسنامه)
 2. نشانی اقامتگاه و کد پستی
 3. آدرس الکترونیکی متقاضی
 4. وکالت نامه وکیل دادگستری
 5. شماره تماس
 6. تصویر علامت تجاری (نوشتاری یا لوگو)
 7. لیست از پیش تعیین شده ی کالا و خدمات مدنظر
 8. مجوز صادره از مرجع صالح جهت فعالیت (جواز تاسیس، جواز کسب، جواز بهره برداری و…)
 • متقاضی شخص حقوقی باشد :
 1. روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 2. روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 3. تصویر مدارک هویتی مدیرعامل
 4. تصویر لوگو و یا علامت و برند در اندازه مشخص
 5. مجوز فعالیت شرکت در موضوعی که قصد ثبت برند راجع به آن را دارند.
 6. تعیین طبقات بین المللی کالا و خدمات مدنظر که قصد ثبت برند در آن را دارند.
  دارا بودن کارت بازرگانی به عنوان مجوز فعالیت برای برند لاتین یا عمل صادرات و واردات کالا و خدمات الزامی است.

مدت زمان لازم برای ثبت برند در حوزه جواهرات

اولین اقدام برای ثبت برند جواهرات، استعلام نام برند است. با استعلام نام برند، از ثبت نشدن برند مشابه اطمینان پیدا می‌کنید. این اقدام باعث می‌شود که پروسه ثبت برند جواهرات زمان کمتری ببرد. زیرا اگر نام پیشنهادی برای ثبت برند تکراری باشد، اداره مالکیت معنوی آن را عودت خواهد داد. ۳۰ تا ۴۰ روز کاری جهت آگهی نوبت اول و ۲٫۵ ماه جهت دریافت نهایی گواهینامه ثبت برند زمان لازم است. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند جواهرات نزدیک به ۴ ماه است.

هزینه ثبت برند جواهرآلات

هزینه ثبت برند جواهرات در سال ۱۳۹۹ از دو میلیون و چهارصد هزار تومان شروع می‌شود. این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی در نظر گرفته می‌شود. مبلغ مورد نیاز برای ثبت برند لاتین با هزینه ثبت برند فارسی تفاوتی ندارد. هزینه ثبت برند جواهرات به تعداد محصولات، مجوز‌های لازم و طبقات درخواستی بستگی دارد. منظور از طبقه، نوع خدمات یا کالاهایی است که هر شخص حقیقی یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد.09177755652