برند سازی موفق با استفاده از تبلیغات

تاریخ : 1399/26/04 نویسنده :admin2 بازدیدها : 56 موضوع : مقالات برند

برند سازی موفق با استفاده از تبلیغات


این روزها اهمیت نام تجاری(برند) به عنوان کلید اصلی رونق کسب‌وکار بر کسی پوشیده نیست.بازاریابی و تبلیغات برند یکی از قوی‌ترین عوامل موفقیت در کسب‌وکارهای سراسر جهان از شرکت‌های خصوصی گرفته تا شرکت‌های چندملیتی است. بنا به گفتهمدیرعامل سایت آمازون نام تجاری (برند) مانند شهرت است؛ اگر سعی کنید کاری را خوب انجام دهید، به شهرت خواهید رسید.

هر کسب‌وکاری، حداقل آن دسته از شرکت‌ها باعملکرد مناسب، باید آماده ترویج و تبلیغ محصولات و برند خود باشند. یک گزینه این است که محصولمان را به عنوان قهرمانی محلی نشان دهیم. البته بسیاری از شرکت‌ها تبلیغات لوکس را بیشتر می‌پسندند اما گاهی اتخاذ این رویکرد می‌تواند اشتباه باشد.

اما نام تجاری چیست؟ چگونه اهمیت برندهای تجاری را مشخص می‌کنید؟تبلیغات چیست؟ کمپین تبلیغاتی باکیفیت برای شرکت چقدر اهمیت دارد؟ چرا نام تجاری یابرند برای کسب‌وکار مهم است؟ واقعیت این است که تبلیغات برند و ترویج آن، سرمایه‌گذاری‌هایی است که کسب‌وکارها برای بقا در آینده انجام می‌دهند، بنابراین پرداختن به این مسائل خالی از لطف نیست.

برند یک محصول شامل ویژگی‌ها، نام واستانداردهای طراحی شده‌ای است که موجب تمایز این محصول از دیگر موارد مشابه می‌شود. به گفته جرج فالتون مفهوم برند می‌تواند از هر چیزی مثل حوادث، محصولات، یک شخص/رویداد سیاسی یا ایدئولوژی خاص نشأت گرفته باشد.

از سوی دیگر، تبلیغات کمک می‌کند تا آنچه را به مردم ارائه می‌دهیم، ترویج کنیم. این موضوع کمک می‌کند که خدمات را از حصار کارخانهتولیدی خارج کرده و به طرز اثربخشی بامشتری مناسب ارتباط دهیم. هنگامی‌که برند و رویکرد تبلیغاتی شرکت به شکل درستی با هم پیوند بخورد، موجب جلب اعتماد افراد شده و ترکیب قوی‌ای را ایجاد می‌کند که برای رقابت در بازار سلاح بی‌نظیری است.

تصورهای غلط درباره هویت نام تجاری:

بعضاً تصورات غلطی درباره هویت نام تجاری وجود دارد. یکی از محبوب‌ترین ایناشتباهات این است که هویت برند توسططراحی و لوگو نام تجاری شکل می‌گیرد و البته این وظیفه را مدیر برندینگ سازمان انجام می‌دهد. طبق گفته جرمی دورانت برندهای تجاری در سال ۲۰۱۵، تنها به این دلیل که توسط مشتری پذیرفته نشدند، بیش از ۴۱ میلیارد دلار ضرر کردند. شما می‌تواند طرح‌های بزرگی را کلید بزنید اما تا زمانی که مشتری با تصوری که از شما و نام تجاری‌تان در ذهن دارد، به برندتان هویت ندهد، محصولات شما به هیچ کاری نمی‌آید.

تصور غلط دیگر این است که محتوایخوب شرکت به اندازه کافی برای کمک به بهبود برند مناسب است؛ اما این فقط نیمی از واقعیت را نشان می‌دهد. درست است که کیفیت محتوا به حفظ ارتباط با کاربران کمک می‌کند اما قطعاً نمی‌تواند جایگزین تبلیغات شود. این تبلیغات است که خدمات و محصولات شرکت را موردتوجه قرار می‌دهد. نکته مهم این است که ترکیب استراتژی‌های تبلیغاتی خوب با ایجاد یک تصویر عالی از شرکت موجب می‌شود کاربرتجربهفوق‌العاده‌ای را از خرید داشته باشد و این همان هدف اصلی تبلیغات برند است.

چرا برندینگ مهم است؟

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، هویت نام تجاری شامل همه چیزهایی است که شما را معرفی می‌کند. هویت برند شامل طراحی کامل ارتباطاتو یا کمپین‌های تبلیغاتی برای برند (نام تجاری) است. اگر بتوانید از پس تبلیغاتبرند به خوبی بربیایید، مشکلی در ایجاد و مدیریت محصولات خود نخواهید داشت.

در واقع، تبلیغات چرخ‌های ماشین برندینگ هستند. می‌توانید تصور کنید ماشینی بدون چرخ حرکت کند؟ بنابراین برندینگ نیز بدون تبلیغات به جایی نخواهد رسید. تبلیغات فواید بی‌شماری برای شرکت دارد اما اگر بخواهیم به یکی از انها اشاره کنیم، این است که اگر کمپین تبلیغاتی شما درست برنامه‌ریزی واجرا شود، با مشکلات کمتری در بازار مواجه خواهید شد. در ادامه به این موضوع پرداخته می‌شود که چرا توسعه برندینگ از طریق تبلیغات تا این حد برای شرکت مهم است:


آگاهی بخشی نسبت به برند، موجب ارتقای آگاهی افراد نسبت به محصولات و خدمات شرکت می‌شود:

به‌طورکلی، برند آن چیزی است که مشتریاناز آن طریق شما را درک می‌کنند. نام تجاری خوب آگاهی و قدردانی نسبت به محصولات را ارتقا خواهد داد.

نام تجاری تصویر مناسبی از محصول شما ارائه می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌ها با دقت طراحی شده‌اند تا یک محصول برتر و با کیفیتی مناسب را در طرح‌ها و تبلیغات خود نشان دهند. لوگو، رنگ‌ها،فرهنگ ها و محیط کسب‌وکار همه ترکیب می‌شوند تا مخاطب با شما ارتباط برقرار کند، بنابراین ارتباط شما با مخاطب و پذیرشذهنی او در بستر نام تجاری و متعلقات آن اتفاق می‌افتد. مورد دیگر اینکه نام تجاری به مشتری نشان می‌دهد که چه انتظاری می‌تواند از شما داشته باشد.

نام تجاری کمک می‌کند تا بتوانید رقبای خود را تشخیص دهد.

یکی از مزیت‌های ملموس تبلیغات، این است که می‌توانید محصولاتتان را با دیگر محصولات رقبا مقایسه کنید و سپس برای پیشبرد انها تبلیغات مناسبی طراحی کنید. یکی از ویژگی‌های رایج تبلیغات این است که محصولات و خدمات شما را با یک عنصر ذاتی در نام تجاری مرتبط می‌کند، سپس آن را از دیگران متمایز کرده و پیام و وعده قانع‌کننده‌ای را برای مشتری تبلیغ می‌کند.

کمک به ارتقاء فروش.

اگر شرکت شما متمایز است و ویژگی‌های خاص خودش را دارد، مطمئناً می‌تواند در مواجهه با رقابت‌های شدید دوام بیاورد. یک برند منحصربه‌فرد که حاوی پیام روشنی است، نه‌تنهافروش را افزایش می‌دهد، بلکه موجب وفاداریمشتری و حمایت مصرف‌کنندگان می‌شود.

بازاریابی برند به یادگیری و حفظ نام تجاری شما کمک می‌کند.

بازارهای امروزی بیش از حد اشباع هستند و فضای رقابتی حاکم بر آن قابل‌انکار نیست، این موضوع بدین معنی است که مشتریان هر روز توسط صدها شرکت رقیب احاطه می‌شوند و پیشنهاد‌های متعددی پیش رویشان قرار دارد. بهترین راه برای حفظ محصولات خود در ذهن افراد و ایجادکسب وکاری عادت ساز، پیاده‌سازی کمپین‌های بازاریابی و ارتباطات با کیفیت و پایدار است.

پیوند میان برندینگ و کمپین‌های تبلیغاتی، موجب می‌شود جای پایتان در بازارهایی که قبلاً در آن حضور داشتید، محکم شود.

برخی از موفق‌ترین کسب‌وکارهای امروزی همچون کوکاکولا، بخش اعظمی از بودجه خود را به تبلیغات برند اختصاص می‌دهند زیرا این روند موجب توسعه برند و حفظ اعتماد مشتریان می‌شود.

درنهایت اینکه هر چه بیشتر دغدغه معرفی برند و نام تجاری را داشته باشید، تسلطتان در بازار را تضمین می‌کنید. برندینگ نوعی مزیت رقابتیاست که گاها توسط شرکت‌های باتجربه نادیده گرفته می‌شود. فراموش نکنید که امروزه بسیاری از شرکت‌های محبوب، هویتی مرده دارند زیرا قدرت تبلیغات برند و ذهنیت ایجادشده از طریق آن را نادیده می‌گیرند.