سفیر برند چه کسی است ؟ اهمیت سفیران برند

تاریخ : 1399/16/05 نویسنده :admin3 بازدیدها : 790 موضوع : مقالات برند


سفیر برند (Brand Ambassador) یا سفیران برند ، شخصی است که توسط این شرکت استخدام شده است تا بتواند برند را در مسیر مثبت نشان دهد و محصولات و خدمات آنرا را ارائه می دهد. استخدام یک نماینده برند بخشی جدایی ناپذیر در مدیریت برند است و یک استراتژی استدلالی و برنامه ریزی شده است که انگیزه ای برای فروش و ارزش کلی برند را ارائه می دهد.

سفیر برند چه کسی است ؟ اهمیت سفیران برند

سفیر برند (Brand Ambassador) شخصی است که توسط این شرکت استخدام شده است تا بتواند برند را در مسیر مثبت نشان دهد و محصولات و خدمات آنرا را ارائه می دهد. او در برجسته سازی آگاهی از برند و فروش شرکت کمک می کند. سفیر برند برای نشان دادن هویت شرکتی این برند در ظاهر ، رفتار ، ارزشها و اخلاق آن است.
با توجه به رشد اشباع بازار و رقابت شدید ، برندها برای پایداری در بازار با حاشیه رقابتی و فشار بر فروش شرکت باید برای دستیابی به ایده های بازار و استراتژی های پیشگام اقدام کنند. استخدام یک نماینده برند بخشی جدایی ناپذیر در مدیریت برند است و یک استراتژی استدلالی و برنامه ریزی شده است که انگیزه ای برای فروش و ارزش کلی برند را ارائه می دهد.

مشخصات سفیر برند

۱) مشهور است

این نیاز است که مدیران برند شخصی را استخدام کنند که در بین بازار هدف و مکان بازار دارای شهرت بسیاری است. از این رو استخدام می شود ، زیرا در این صورت تنها شخصی است که قادر خواهد بود تا در بازار نفوذ کند و در خرید محصولات این برند تفاوت ایجاد کند.  او می بایست از میراث قوی و پیش زمینه ای خاص برخوردار باشد که به عنوان یک عامل سودآور برند در جذب مشتریان جدید و گسترش دسترسی به محصول موثر باشد.

۲) پرشور

این شور و اشتیاق است که نتایج را به دست می آورد و به اهداف می رسد. سفیر استخدام شده باید در حوزه خود اشتیاق داشته باشد و در عین حال که به عنوان سفیر برند برای شرکت کار می کند ، همان اشتیاق را به نمایش بگذارد. او باید بتواند به این برند کمک کند تا بتواند بازارهای دست نخورده مشتریان جدید را ایجاد نماید و از این طریق بتواند آگاهی از برند را افزایش دهد.

۳) حرفه ای بودن

سفیر بودن برای هر برند وظایف و مسئولیتهای زیادی را به همراه دارد که شامل مسافرت به مکانهای مختلف برای عرضه محصول ، نمایندگی در رویدادها و نمایشگاه ها ، کمپین های تبلیغات برای تلویزیون و رسانه های چاپی و حضور در کارهای مختلف روابط عمومی و فعالیتهای شرکتی از جمله موارد دیگر است. . از این رو ، عامل حرفه ای بودن برای داشتن سفیر برند بیشترین اهمیت را دارد.

۴) حضور آنلاین

با تغییر حالات بازار ، تکنیک های بازاریابی و تبلیغاتی نیاز به نیروی رسانه های دیجیتال و اجتماعی دارند تا بتوانند به صورت ۳۶۰ درجه ای مشتریان را هدف قرار دهند . به علاوه رسانه دیجیتال در یک دوره زمانی اهمیت زیادی بدست آورده است. فردی که به عنوان سفیر استخدام می شود ، باید حضور مستقیمی و مثبت در رسانه های اجتماعی خود مانند اینستاگرام ، توییتر ، گوگل ، اسنپ چت ، لینکدین در و فیس بوک در بین دیگران ، هواداران و پیروان نامحدود داشته باشد . وی باید بتواند بر روی گروه زیادی از مصرف کنندگان یا خریداران تاثیر گذار باشد

انواع سفیران برند

۱) سفیران سلبریتی

استخدام افراد مشهور و شخصیتهای سبلریتی از اقشار مختلف باعث تکمیل ماهیت و اهداف برند می شود . این یکی از تکنیک های پر کاربرد بازاریابی در عصر امروز است. این کمک می کند تا با استفاده از برچسب سلبریتی که به آن متصل شده است ، در دستیابی و آگاهی از مارک تجاری ارتقاء ایجاد نمایید.
مثال: تیلور سویفت با حضور در کمپین های چاپی و بیرونی این برند ، Diet Coke را تهاجمی تر کرده است.

۲) سفیران حسن نیت

اصطلاح فوق بیانگر استخدام شخصیت مشهور سازمانهای خیریه و غیرانتفاعی جهت ارتقاء بودجه ، کمک مالی و تشویق داوطلبان برای تبدیل شدن به بخشی از این سازمان است. سفیر حسن نیت نیز باید در سطح شخصی بتواند سرمایه گذاری یا اسپانسری را جذب نماید.
به عنوان مثال: پاملا اندرسون به دلیل عشق او به حیوانات و مراقبت از آنها ، بخشی جدایی ناپذیر از PETA- People برای رفتار اخلاقی و مراقبتی از حیوانات بوده است.

۳) مدل های تبلیغاتی

مدل های تبلیغاتی استخدام شده سفیران برند به معنای واقعی نیستند زیرا هیچگونه قرارداد محدودی ندارند. آنها به عنوان سخنگو برای تبلیغ برند و عرضه آن در رویدادهای خاص ، نمایشگاه ها و نمایشگاه های تجاری استخدام می شوند.

اهمیت سفیران برند

  • لمس انسان

این واقعیت شناخته شده در حوزه بازاریابی است که “مردم به مردم اعتماد می کنند و از آنها می خرند”. استخدام سفیر برند جنبه لمس انسان را به برند می افزاید . که باعث می شود سفیر ارتباط عاطفی با مخاطب هدف ایجاد کند و مردم به دلیل اعتماد و وفاداری که به سفیر استخدام شده دارند ، محصولات و خدمات این برند را خریداری می کنند.
  • ایجاد مشتریان جدید

سفیر برند مجموعه ای از وفاداران ، طرفداران و پیروان خود را دارد که لزوماً مشتری های موجود در برند نیستند یا زودتر مورد هدف قرار نگرفته اند. از این رو ، هنگامی که سفیر پیشنهادات لازم را به آنها ارائه می دهد ،کمک می کند که آنها به بانک اطلاعاتی مشتریان موجود و آینده نگر برند اضافه شوند.
  • اعتماد

اعتمادی که مردم به سفیر دارند به طور خودکار نسبت به برند نیز منعکس می شود ، زیرا نام سفیر اکنون به آن پیوست شده است.
  • بازاریابی دهان به دهان مثبت

بازاریابی دهان به دهان به دلیل داشتن میراث قوی و وضعیت مشهور سفیر استخدام شده به برند از جهات مختلفی در بازار هدف پخش می شود.
  • هدفگیری بازارهای دست نخورده

بسیاری اوقات این امکان وجود ندارد که برند بتواند با استفاده از بازاریابی و استراتژی های تبلیغاتی به بازارهایی که هدف قرار نمی گیرند برسد. اما با شهرت و اعتبار  سفیر استخدام شده ، این برند قادر به ورود به بازارهای دست نخورده توسط سفیر مشهور است.
  • افزایش آگاهی از برند

سطح آگاهی از مارک تجاری در بازار ملی و بین المللی وقتی که برند ، سفیر مشهور خود را در حوزه کاری خود استخدام می کند که دارای یک پایگاه قوی از طرفداران و پیروان است ، افزایش می یابد.
همانطور که قبلاً در مقاله بحث شد که استخدام یک نماینده برند یکی از مهمترین ویژگی ها و بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی مدیریت برند است زیرا فرد استخدام شده باید با وضعیت تجاری که در طول سالها به دست می آید مطابقت داشته و اهداف شرکت را تکمیل کند.
با تغییر چرخه های تجاری و سیاست های داخلی شرکت ، برندها نیز تصمیم می گیرند سفیر جدیدی را استخدام کنند که جایگزین موجودی فعلی شود تا با خط جدید محصولات یا سلیقه های در حال تحول مشتریان مطابقت داشته باشد. این تصمیم در حالی صورت می گیرد که مشتریان و بازار هدف را در کانون توجه قرار دهند.whatsapp : 0921-646-5121