مکان فروشگاه شما باید چگونه و بر اساس چه معیارهایی انتخاب شود؟

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 349 موضوع : مقالات برند
مکان فروشگاه یکی از مهمترین تصمیمات هر کسب و کاری می‌باشد، لذا بهترین مکان برای خرده‌فروشی و کسب‌وکار ساده، مقرون‌به‌صرفه بودن و شرایط اجاره‌ای آن است. شما باید تصمیم بگیرید که قرار است  شروع کسب‌ و کار تان کجا باشد که این کار به‌اندازه تصمیمات با ارزش کسب‌وکارتان، مهم است.
لازم است که مدت زیادی از وقت خود را برای تجزیه‌وتحلیل مناطق موردنظر، صرف کنید. اطلاعات کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان را مطالعه کنید تا با این مطالعه متوجه شوید که می‌توانید چه
در انتخاب یک شهر، این عوامل اصلی را بررسی کنید:

• اندازه منطقه تجاری شهر
• جمعیت مردم
• قدرت کلی خرید مردم و شناسایی آن افراد
• پتانسیل کلی تجارت خرده‌فروشی
• تعداد و اندازه رقابت‌ها
• کیفیت و میزان تهاجمی بودن رقابت
وقتی یک ایده کلی از یک شهر را به دست آوردید، یک منطقه در آن شهر را با ارزیابی کردن این موارد انتخاب کنید:
• قدرت جذب مشتری
• ماهیت رقابت
• مسیرهای دسترسی به فروشگاه‌ها
• مقررات منطقه موردنظر
• ظاهر کلی منطقه
• چشم‌انداز رشد فروش و ترافیک در منطقه تجاری
• جمعیت‌ محله‌ها
برای انتخاب مکان فروشگاه خود باید به این عوامل توجه کنید:
• جریان ترافیک
• ماهیت مکمل فروشگاه‌های همسایه
• کافی بودن پارکینگ
• آسیب‌پذیری نسبت به رقابت
• هزینه مکان
Google Trends یک ابزار تحقیق عالی برای شناسایی موقعیت‌های مختلف در سراسر جهان است که توسط یک فرکانس، عباراتی را که شما جستجو کرده‌اید بر اساس رتبه، موقعیت مکانی و زبان پیگیری می‌کند. شما همچنین می‌توانید مشاهده کنید که آیا در منطقه موردنظر خود، جمعیت در حال رشد است یا کاهش می‌یابد. شما باید فعالیت‌های خود را در طول هفته، آخر هفته‌ها، روز و شب بررسی کنید تا ببینید که آیا با برنامه‌ریزی کسب‌وکار شما هماهنگ است یا خیر.
تعیین یک مکان خاص بسیار مهم است. در بخش‌های مرکزی، فروشگاه‌های کوچک، به ترافیک ایجادشده توسط فروشگاه‌های بزرگ و یا گروهی از فروشگاه‌ها بستگی دارند. این فروشگاه‌ها به جذب مشتریان از جریان ترافیک موجود وابسته هستند. بااین‌حال، درجایی که مکان فروشگاه‌ به ساکنان آن منطقه نزدیک‌تر هست، انتخاب منطقه تجاری بااهمیت‌تر از انتخاب یک مکان خاص است.

انواع محصولات و انتخاب مکان فروشگاه

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب مکان مؤثر است، دید مشتری نسبت به کالاها و یا خدماتی است که شما ارائه می‌دهید. مشتریان تمایل دارند که محصولات را به سه دسته تقسیم کنند: کالاهای بی‌دوام، کالاهای بادوام و کالاهای خاص.

۱٫ کالاهای بی‌دوام

معمولاً ارزان‌قیمت هستند، بیشتر خریداری می‌شوند و کالاهایی هستند که در بسیاری از فروشگاه‌ها یافت می‌شوند. آب‌نبات، روزنامه‌ها، سیگار و شیر از این قبیل کالاها هستند. مقدار ترافیک برای فروشگاه‌هایی که کالاهای بی‌دوام دارند، بسیار مهم است. فروشگاه بهتر است که در بین تقاطع دو منطقه باشد که نسبت به هر دو طرف دید کافی داشته باشد، زیرا این کالاهای بی‌دوام در همه‌ی فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند و موقعیت مکانی شما باید به‌گونه‌ای باشد که مشتریان بیشتری به سمت شما بیایند.
اگر مصرف‌کنندگان در طول روز احتیاج زیادی به اقلام موجود در فروشگاه‌ها داشته باشند، آن‌ها دوست دارند که فروشگاه به خانه‌ی آن‌ها نزدیک باشد. مطالعات نشان می‌دهد اکثر مشتریانی که از یک فروشگاه خاص حمایت می‌کنند، آن فروشگاه یک یا دو بلوک از خانه‌ی آن‌ها فاصله دارد و در مکان‌های حومه‌ای، اکثر مشتریان در ۵ تا ۸ کیلومتری از فروشگاه زندگی می‌کنند.

۲٫ کالاهای بادوام

قیمت بالایی دارند، به‌ندرت خریداری می‌شوند و نیاز به تلاش زیادی برای فروش دارند. مشتری برای خرید یک محصول، ابتدا به قیمت‌ها و ویژگی‌های محصول دقت می‌کند. کالاهایی مانند لباس‌های مردانه، اتومبیل‌ها و مبلمان از این قبیل کالاها هستند.
برای فروشگاه‌هایی که محصولات خود را به فروش می‌رسانند، ترافیک بسیار مهم است. درحالی‌که کالاهای بی‌دوام توسط تمام مشتریان خریداری می‌شوند، انواع خاصی از محصولات فقط توسط عده‌ای از مشتریان خریداری می‌شوند. علاوه بر این، گاهی اوقات شخصیت خرده‌فروشی به نوع کالایی که انتخاب می‌شود بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، یک فروشگاه لباس معمولی برای مردان در مرکز شهر، اگر قیمت محصول پایین و ترافیک بالایی داشته باشد، برای آن فروشگاه بسیار مفید واقع خواهد شد. از سوی دیگر، مکان فروشگاه مردانه منحصربه‌فرد، باید یک بزرگراه قابل‌دسترس باشد.
در بسیاری از موارد، مشتریان نیاز دارند که به چندین فروشگاه نزدیک بروند تا محصولات موردنیاز خود را خریداری کنند. درنتیجه، فروشگاه‌هایی که اقلام مکمل را ارائه می‌دهند، نزدیک به یکدیگر قرار دارند. یکی دیگر از گزینه‌ها این است که فروشگاه خود را در کنار یک فروشگاه بزرگ و یا در بین دو فروشگاه قرار دهید، یا اینکه یک پارکینگ در کنار فروشگاه شما قرار داشته باشد.
یک خرده‌فروش که کالاهای زیادی برای فروش دارد، می‌تواند منطقه تجاری بسیار وسیع‌تری نسبت به فروشگاه‌های لوازم‌آرایشی داشته باشد. محلی که شما در آن استقرار دارید باید از ترافیک مردمی بالایی برخوردار باشد. یا اینکه می‌توانید در مکانی که ترافیک کم اما دسترسی آسان دارد، قرار داشته باشید.

۳٫ کالاهای خاص

معمولاً برچسب قیمت بالایی دارند، به‌ندرت خریداری می‌شوند و نیاز به تلاش بیشتری برای فروش دارند. جواهرات گران‌بها، عطر گران‌بها و عتیقه‌های نادر از این دسته کالاها هستند. این کالاها اغلب توسط مشتریانی که قبلاً (در این فروشگاه محصولی را خریداری کرده‌اند و یا برند را می‌شناسند) خریداری می‌شود. مکان فروشگاه‌ ممکن است برای سرویس دادن به این مشتریان دورافتاده باشد، زیرا آن‌ها ترافیک مصرفی خود را تولید می‌کنند. به‌طورکلی، خرده‌فروشان کالاهای خاص، باید در محل‌هایی قرار بگیرند که با فروشگاه‌های مجاور و سایر مؤسسات سازگار باشند.

سازگاری خرده‌فروشی

فقط عملیات استثنایی مانند رستوران‌ها با تخفیف مجزا می‌توانند در انزوا باقی بمانند. یک سری از فروشگاه‌ها ترافیک بیشتری را ایجاد می‌کنند، افراد بیشتری را به سمت کسب‌وکارها می‌کشند و فضای خریدی را ایجاد می‌کنند که هر فروشگاهی نمی‌تواند آن را داشته باشد. مشتریان توسط جمعیت جذب می‌شوند و به سمت فعالیت‌های اجتماعی می‌روند.09177755652