اهمیت برند برای کسب و کار؛برند آماده چیست؟

تاریخ : 1399/11/12 نویسنده :admin3 بازدیدها : 256 موضوع : مقالات برند


برند چیست؟

برند بنابه تعریف انجمن جهانی بازاریابان آمریکا عبارت است از نام ، نشان،عبارت ، طرح یا ترکیبی از اینها که موجب شناسانده شدن کالاها و خدمات یک شرکت در اذهان عموم و متمایز شدن آنها از کالاها و خدمات مشابه می گردد. جان میلر برند را نام یا نمادی که سازمان ها آن را با هدف ارزش آفرینی برای ذی نفعان مورد استفاده قرار می دهند تعریف می کند.
بنا به این تعاریف هدف یک برند خوب و مطلوب وادار نمودن بازار هدف به انتخاب ما از میان سایر رقبای حاضر در صحنه نیست ، بلکه متقاعد ساختن مشتریان هدف نسبت به این واقعیت است که تنها ما را ببینند و راه حل مشکل خود را تنها در ما جست و جو کنند.
تد لویت (Ted Levitt) ، استاد برجسته دانشکده مدیریت دانشگاه هاروارد ، معتقد است:«در عصر جدید ، رقابت بر سر چیز هایی نیست که شرکت ها در کارخانه هایشان تولید می کنند، بلکه رقابت آینده میان چیزهایی است که شرکت ها پس از خروج محصول از کارخانه به آن می افزایند. نظیر بسته بندی ، خدمات ، تبلیغات ، حمایت از مصرف کننده و سایر چیزهایی که در نهایت ارزشی را به مشتری نهایی منتقل می کند و برای وی ارزشمند است.»آشنایی با برندسازی یا برندینگ (Branding)

برندسازی، صرفاً فقط ساختن یک لوگو، نام و یا شعار نیست، بلکه مجموعه فرآیندهایی است که باعث می‌شود برند در مجموعه هدف (عموم مردم یا گروهی خاص از آن‌ها) شناخته شود .
این فرآیندها شامل طراحی نام، لوگو، شعار، بازاریابی و تبلیغات است که باعث می‌شود که برند شناخته شود و در ذهن مشتریان خاص یا عام بماند.
در واقع در این فرآیندها شما باید هویت فعالیت مجموعه خود را برای مردم با استفاده از برند برای مردم آشکارکنید و بتوانید برند خود را به معنا نزدیک نمایید.
درصورتی‌که این مجموعه فرآیند به‌صورت اصولی پیش برود، می‌تواند برند شما را به‌خوبی در بین مشتریان هدفتان معروف و آشنا بسازد.
فکرش را بکنید اگر قرار باشد برای مثال در تلویزیون یک تبلیغ ارائه کنید، برندینگ شما چقدر می‌تواند باعث پربازده شدن و به یادماندن شرکت شما در اذهان مشتریان شود.
اگر فقط فکر می‌کنید طراحی یک لوگو، نام و شعار زیبا می‌تواند برای شما مفید باشد باید بگوییم خیر، حتی اگر هزاران بار آن را به نمایش بگذارید.
بلکه باید طی فرآیند مهم برندسازی، معرفی برند شما به مشتریان به‌ صورت اصولی و با برنامه صورت گردد.چرا باید برندسازی کرد؟

 برند می تواند  اطلاعاتی از کیفیت کالا و خدمات، عملکرد و مشخصات  محصول را ارایه دهد. از انجا که برند ها در بازارهای رقابتی نسبت به سایر پارامترهای فیزیکی کسب وکار دارای ثبات بسیار کمتری هستند، در دنیای رقابتی برند هیچ چیز ماندگار نیست لذا ادامه حیات موفق برند در ذهن مصرف کنندگان منوط به ارایه محصول مناسب، تصویرسازی مناسب  محصول، و ایجاد یک شبکه ارتباطی کارآمد و تبلیغات بمنظور  تثبیت آن است.
شرکت‌هایی که نتوانند برند و نام ونشان تجاری خود را در رقابت باسایر رقبا بدرستی معماری و معرفی و تثبیت نمایند با تحمل هزینه زیاد شکست مواجه هستند.


حتماً برند خود را به صورت رسمی به ثبت برسانید.

اگر قصد ثبت برند خود را دارید، شرکت‌های زیادی هستند که این کار را برای شما بدون دردسر انجام می‌دهند که البته دارای هزینه است.
اگر قصد دارید خودتان برندتان را ثبت کنید، باید به سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور مراجعه نمایید و با پر کردن اطلاعات لازم و بارگذاری فایل‌های مربوط، پروسه ثبت برند خود را طی کنید.

این را بدانید تا زمانی که برند شما ثبت‌نشده باشد، هیچ ارزش حقوقی ندارد.

یعنی می‌توانند با ثبت برند شما، غرامت بگیرند و شما یا باید به فکر برندسازی دوباره باشید، یا اینکه غرامت را بپردازید.
پس قبل از هر کاری و قبل از اینکه زحماتتان در زمینه ساخت برند، هدر برود توصیه می‌کنیم سریعاً اقدام به ثبت برند کنید.

ضرورت برندسازی چیست؟

افزایش طول عمر 

حفظ، دوام و بقا شرکت ها در بازار اساسی ترین مسئله پیش روی آنها در شرایط  رقابتی و جهانی شدن اقتصاد، اطلاعات و ارتباطات است. شرکت های در این فضای بسیار بی ثبات و متغیرنه تنها به بقا می اندیشند بلکه کوشش می کنند از طریق ایجاد مزیت رقابتی محصول و خدمات خود نسبت به سایررقبا  رهبری بازاررابطور مستمر در دست داشته باشند.
 یکی از حوزه های ظهور و نمایش تمایز نسبت به رقبا برندینگ است که مزیت رقابتی بنگاه را درسطح بازار ودر ذهن وزندگی  مشتریان به یادگار می گذارد ایجاد رضایت  ومطلوبیت نسبت به  نام ونشان تجاری محصول نفش مهمی را در رفتار بازار و مصرف کننده به جای می گذارد  و  موجب  وفاداری   مشتریان ، توسعه بازار وسود آوری شرکت  می شود  شرکت ها با توجه به نیازهای مشتریان نه تنها بهتر است  رضایت وی را جلب نماید بلکه باید وی را از طریق تامین کیفیت مطلوب کالا و خدمات خود  مشعوف و ذوق زده نماید به تصویر کشیدن برند این گونه شرکت ها در اذهان مخاطبین موجب  درک تفاوت و تمایز آنهانسبت به سایر رقبا وایجاد مزیت رقابتی و رهبری بازار و افزابش دارایی برندخواهد شد.

رفع ابهام و تردید مشتری

در شرایط افتصادی امروزه که مشتریان برای رفع نیازهای خود با ابهام و تردید در انتخاب گزینه‌های زیادی مواجه هستند و فرصت زمانی زیادی جهت خرید کالا و خدمات مورد نیاز را ندارد برندهایی که بتوانند این یقین و اطمینان را برای مصرف کننده ایجاد نماید هدایت بازار را بدست خواهند گرفت پس امروزه تنها جنبه‌های کارکردی محصول و خدمات برای ارتباط با مشتری دیگر کفایت نمی کندو  برند معتبر است که عامل تمایز یک شرکت تجاری را با رقبا مشخص می کنداین تمایز بعنوان یک دارایی با ارزش است که در ذهن وخاطره مشتریان شکل گرفته و شرکت می تواند در سایه این دارایی منافع بیشتری را از مشتریان بدست آورد امروزه بسیاری از سازمانها می دانند که مهمترین دارایی آنها اعتبار نام و نشان تجاری آنها در بازار است.

ساخت ذهنیت مشتری

برندها در بازارهای خدماتی و کسب و کارهای تولید محصولات صنعتی نقش اصلی را ایفا می‌کنند؛ چرا که امروزه برندها به بخشی از زندگی و ذهنیت خریداران تبدیل شده و غالب انتخاب‌ها و تصمیمات برای خرید محصولات بر اساس برند شکل می‌گیرید. تعداد قابل توجهی از مشتریان حتی حاضرند از خدمات جانشین دیگری با قیمت‌های پایین‌تر که در بازار عرضه شود، صرف نظر کرده و متقاضی برند مطلوب خود باشند.
 از این رو بنگاههای اقتصادی در پی آن هستند تا یک برند مطلوب، بی نظیر و قوی را در ذهن مشتریان ایجاد کنندتا موفق به جلب اعتماد و وفاداری مشتریان نسبت به محصولاتشان گردند. ایجاد، توسعه و تثبیت برندهای قوی، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده فراوان و ماندگاری نام محصولات در اذهان عمومی، مزیت‌های دیگری من جمله در دست گرفتن بازارهای وسیع منطقه و جهانی را نیز به دنبال خواهد داشت.

اعتبار بخشی به فروشنده

داشتن برند قوی در نزد مشتری به خریدار در انتخاب کالا کمک می‌کند و مشتری دارای برند معتبر را به سایر محصولات رغیب ترجیح می‌دهد. این اولویت در انتخاب که نتیجه وفاداری، رضایت و تشکر خریدار در مقابل برآوردن انتظارات از برند است، به تولید کننده اجازه می دهد که کالاهایش را در شرایط یکسان و غالبا با قیمت بالاتر فروخته و در نتیجه سود  وسهم بیشتری از بازار تصاحب کند . از همین رو برند را می توان این چنین تعریف کرد: برند عبارت است از مجموعه آگاهی و مزایای کالا یا خدمت همراه با مزیت های  اضافی که در ذهن خریدار شکل می گیرد و موجب جلب اعتماد و استمرار خرید کالا وخدمات  می شود


فواید برند سازی

برندسازی در سازمان موجب افزایش میزان وفاداری مشتریان به سازمان می‌گردد.
داشتن برند قوی به شکل موثری به موفقیت فرآیندهای بازاریابی و فروش سازمان، کمک می کند.
برند موجب افزایش مضاعف اعتبار سازمان در بازار می‌گردد.
تولید ثروت و درآمد بیشتر، نتیجه مستقیم ایجاد برند قوی و مدیریت صحیح آن می‌باشد.
امروزه آگاهانه یا ناآگاهانه مهم‌ترین دلیل انتخاب یک سازمان  درک (تصویر ذهنی) مشتری از برند آن سازمان می‌باشد.
داشتن برند قوی و معتبر موجب افزایش وفاداری مشتریان می شود.
برند مستحکم با جلب احساسات و عواطف مشتریان سازمان، آنها را در تنگناهای اقتصادی و فنی در کنار سازمان نگاه می‌دارد.
برند قدرتمند به توسعه فعالیت‌های سازمان هدف بخشیده و الهام بخش کارکنان سازمان خواهد بود. به عبارت دیگرسرمایه گذاری در ایجاد و توسعه برند سازمان به طور غیرمستقیم از طریق افزایش نوآوری‌ها در سازمان موجب افزایش درآمدهای آن، خصوصا در شرایطی همچون شرایط اشباع بازار که نوآوری تنها راه بقا در آن است، می‌گردد


برندسازی محصولات فروشگاه

 ممکن است تا اینجا برندینگ برای شما مفهومی مبهم باشد. اما خبر خوب این است که تا انتهای مقاله همه‌چیز را درباره برندسازی خواهید فهمید. اگر بتوانید برای برندسازی محصولات فروشگاهتان یک استراتژی بنویسید خواهید توانست کاری کنید که محصولات فروشگاه خودشان با مشتریان ارتباط برقرار کنند و احساسات مثبتی را در آنها برانگیزند.
 نکات زیر مواردی هستند که باید هنگام تدوین استراتژی برندسازی محصول در خاطر داشته باشید:
 

کارهای خسته‌کننده | طراحی هویت محصول

 قبل از شروع تماس با گرافیست و درخواست لوگوهای جدید و جذاب برای محصولات، قدمی به عقب بردارید. تحقیق و پژوهش کنید که پژوهش نقطه‌ی شروع هر فعالیتی است.

کارهای تکراری| استراتژی خدمات به مشتری

 تمرکز بر روی خدمات مشتری می‌تواند تصورات منفی را به نظرات مثبت (و مشتریان وفادار) تبدیل کند. بدین منظور لازم است دو کار انجام دهید:
 

1- ثبات داشته باشید

 برندسازی محصول، نیازمند داشتن انسجام و ثبات در طراحی تصاویر، طراحی محصول، کیفیت و پیام‌رسانی است. برای ایجاد یک برند منسجم، اقدامات زیر را انجام دهید:
 
  • پیامِ برند واضحی ایجاد کنید که هر محصول باید آن را منتقل کند. 
  • پالت رنگی برای طرح‌های خود مشخص کنید.
  • یک راهنما تهیه کنید تا به وضوح بیان کند که لحن برند شما چیست.
 

2- تیم خود را نیز درگیر کنید

 اگر محصولات شما بتوانند ارتباطی عاطفی با مشتریان‌تان ایجاد کنند، درصورتی‌که تیم انسانی شما توان پشتیبانی از تلاش‌های برندسازی‌تان را داشته باشد، تصور کنید قادر به خلق چه شگفتی‌هایی خواهد بود. آنها را آموزش دهید که با هر خریداری تعامل برقرار کنند.
 این منابع عبارتند از فلسفه‌ها، ارزش‌ها و مأموریت‌های شرکت شما. آیا تیم شما بزرگ‌ترین اهداف شما را به عنوان خرده‌فروش درک می‌کنند؟ آیا می‌دانند فروشگاه و محصولات شما می‌خواهد چه پیامی را ارسال کند؟ این اطلاعات را به آنها بدهید و به آنها نیز اجازه دهید تا براساس آن عمل کنند. می‌توانید برای تعامل با مشتری، دستورالعمل‌هایی را ارائه دهید که منعکس‌کننده‌ی نوع شخصیت فروشگاه شما باشد.


اهمیت برندسازی در کسب‌وکار

با برندینگ اعتبار و ارزش کسب و کار شما افزایش خواهد یافت.

به رسمیت شناخته شدن یکی از دغدغه‌های هر کسب‌و‍کاری است و تمامی کسب‌و‍کارها دوست دارند که مشتریان آن‌ها را جدی بگیرند. یکی از مهم‌ترین دلایل برندینگ این است که موجب افزایش اعتبار کسب‌و‍کار شما می‌شود و همین امر موجب می‌شود تا مخاطبین کسب و کار شما را جدی بگیرند.
یک برند واقعا قوی می‌تواند یک اهرم بزرگ برای ارزش بخشیدن به کسب‌و‍کار شما باشد و شرکت شما در بازار مورد فعالیت خود، جایگاه و ارزش خاصی پیدا کند. ظاهر حرفه‌ای برند به یک شرکت کمک می‌کند تا اعتماد مصرف‌کنندگان، مشتریان بالقوه و دیگر افراد را جلب کند. برند این احساس را به مخاطبین منتقل می‌کند که شرکت شما به‌عنوان یک متخصص در حوزه فعالیت خود شناخته می‌شود و باعث اعتماد بیشتر آن‌ها می‌شود.

برندینگ مشتریان جدید به همراه می‌آورد.

یکی‌دیگر از جنبه‌های اهمیت برندینگ این است که باعث افزایش مشتریان جدید خواهد شد و یک تصویر مثبت از کسب‌و‍کار شما در ذهن مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورد. بسیاری از مشتریان به دلیل آشنایی و قابل‌اعتماد بودن نام برند است که با شما کار می‌کنند و محصولات شما را خریداری می‌کنند. پس از اینکه برند شما تثبیت شود، مشتریان رضایتمند محصولات یا خدمات برند شما را به دیگران معرفی خواهند کرد. تبلیغات دهان‌به‌دهان، بهترین و مؤثرترین روش تبلیغاتی برای هر کسب و کاری است که اتفاقا رایگان هم هست و این نوع تبلیغات با استفاده از برندینگ قدرت زیادی پیدا می‌کند.

باعث افزایش غرور و رضایت کارکنان می‌شود.

وقتی فردی برای یک شرکت برند کار می‌کند، از کار خود راضی‌تر خواهد بود و با افتخار بیش‌تری به فعالیت‌های شغلی خود می‌پردازد و در نتیجه دارای کارایی بیشتری خواهد داشت که این مورد هم از جنبه‌های اهمیت برندینگ است. کار برای برندی که از اعتبار بالایی برخوردار باشد و مورد توجه مردم نیز باشد، لذت‌بخش‌تر است و کارکنان چنین شرکت‌هایی، احساس تعلق خاطر بیشتری به شرکت دارند و دارای درصد بالایی از وفاداری هستند

برندینگ باعث حفظ مشتریان قبلی می‌شود.

برندینگ صحیح باعث می‌شود که مشتریان کنونی از اینکه در حال کارکردن با یک برند هستند، احساس خوبی داشته باشند و مایل باشند که این همکاری ادامه پیدا کند. این احساس خوب باعث حفظ مشتریان کنونی کسب و کار شما می‌شود. حفظ یا ابقای مشتریان موجود یکی از ارکان نوین بازاریابی و درآمدزایی است که گاهی حتی بیشتر از دستیابی به مشتریان جدید اهمیت دارد.

برندینگ از تبلیغات پشتیبانی می‌کند.

تبلیغات یکی دیگر از مؤلفه‌هایی است که اهمیت برندینگ را نشان می‌دهد. تکنیک‌های تبلیغاتی از برندینگ استفاده‌های زیادی می‌کنند و تبلیغات یک برند بسیار اثربخش‌تر از تبلیغات یک کسب‌و‍کار معمولی است. در واقع برندینگ باعث می‌شود که تبلیغات بیشتر به چشم مخاطبین بیایند و در ذهن آن‌ها ماندگار شوند.09177755652