موقعیت برند چیست و پرسونال برندینگ

تاریخ : 1398/21/12 نویسنده :admin3 بازدیدها : 225 موضوع : مقالات برندشرکت ها و برندهای موفقی مانند کوکاکولا همگی در یک مورد مهم اشتراک داشتند و آن یک نام تجاری قوی است.  تنها یک راه برای ساخت یک برند قوی وجود دارد و آن توجه به موقعیت برند است.

موقعیت برند چیست؟

موقعیت برند، درواقع فرایند قرار دادن نام تجاری شما در ذهن مشتریان است. موقعیت نام تجاری فراتر از یک شعار یا لوگوی فانتزی است بلکه استراتژی استفاده شده در کسب و کار است که باعث می‌شود کسب و کار شما از بقیه متمایز شود.

طبق نظر مجله برند، یک موقعیت برند موثر می‌تواند اینگونه توصیف شود که تا چه میزان یک برند می‌تواند در ذهن مصرف کننده به طور مطلوب، متفاوت و معتبر درک شود.
سال ها پیش یک شرکت نوشابه تصمیم گرفت تا چیزی متفاوت با طعم و موقعیت خود را بسازد و موقعیت خود را منحصر به فرد کند. در حال حاضر کوکاکولا توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان به عنوان یک کالای اصلی خانواده شناخته می‌شود و موقعیت آن در ذهن ما به عنوان استاندارد طلایی نوشابه ثبت شده است.

۵ گام برای ایجاد استراتژی موقعیت برند

ایجاد استراتژی موقعیت برای برند، نیازمند بررسی دقیق نام تجاری شما و آنچه که شما بهتر از هر کسب و کار دیگر آن را انجام می‌دهید است. این مراحل به شما کمک می‌کند یک استراتژی موقعیت برند ایجاد کنید که برای کسب و کار شما منحصر به فرد است.

۱- موقعیت فعلی نام تجاری خود را تعیین کنید

آیا شما به تازگی برای محصولات یا خدمات خود مانند دیگران بازاریابی انجام داه اید یا آن را به شیوه متمایز از دیگران انجام داده اید؟ موقعیت فعلی برند شما به شما بینش مهمی می‌دهد تا بفهمید آینده برند شما چگونه خواهد بود. درواقع شما برای تحلیل رقابت بیشتر نیاز به درک موقعیت فعلی خود دارید.
با در نظر گرفتن مشتریان هدف خود و تعیین اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند شروع کنید. سپس وظایف، ارزش ها و آنچه که شما را از دیگران متمایز می‌کند را شناسایی کنید. در نهایت گزاره ارزش خود، شخصیت فعلی برند و صدای برند خود را در نظر بگیرید.

۲- رقابت خود را تعیین کنید

پس از تجزیه و تحلیل برند و کسب و کار، بسیار اهمیت دارد که رقابت خود را با تجزیه و تحلیل رقیب تعیین کنید. اما چرا باید این کار را انجام دهید؟ این تحقیق به شما کمک خواهد کرد تصمیم بگیرید چه چیزی را می‌توانید در استراتژی خود بهتر انجام دهید تا در کارهایتان موفقیت کسب کنید.
روش های مختلفی برای تعیین رقابت وجود دارد:
 • انجام تحقیقات در بازار
 • استفاده از بازخورد مشتری
 • استفاده از رسانه های اجتماعی

۳- انجام تحقیقات بازار و رقبا

هنگامی که شما تعیین کردید رقیبان شما چه کسانی هستند، اکنون وقت آن رسیده تا تحقیقات جامع خود را در مورد رقیب انجام دهید. شما نیاز دارید در مورد اینکه چگونه رقبایتان موقعیت برند خود را به منظور رقابت ایجاد می‌کنند تحقیق کنید. در ساده ترین حالت تحقیقات شما باید شامل موارد زیر باشد:
 • رقیب شما چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهد؟
 • نقاط قوت و ضعف رقبا چیست؟
 • چه استراتژی های بازاریابی را آن ها با موفقیت استفاده کرده اند؟
 • موقعیت آن‌ها در بازار فعلی چگونه است؟

۴- شناسایی چیزی که نام تجاری شما را منحصر به فرد می‌سازد

ساخت یک نام تجاری منحصر به فرد بسته به این است که بتوانید شناسایی کنید چه چیز شما را متفاوت می‌کند و بهترین کار برای کسب و کار شما چیست.
پس از تحقیق درباره رقیب به احتمال زیادشما شروع به بررسی الگوها خواهید کرد. همچنین شروع به بررسی برخی کسب و کارهایی که دارای نقاط قوت و ضعف هستند می‌کنید و همانطور که محصول یا خدمات خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنید، ممکن است یکی از نقاط ضعف یا قوت خودتان را نیز پیدا کنید.

۵- بیانیه موقعیت برند خود را ایجاد کنید

اکنون زمان آن رسیده که ببینید چه چیزهایی آموخته اید و یک بیانیه موقعیت برند برای خود ایجاد کنید. قبل از ایجاد بیانیه برند خود این چهار سوال مهم را پاسخ دهید:
 • مشتری هدف شما چه کسی است؟
 • محصول یا خدمات شما چگونه طبقه بندی می‌شود؟
 • بزرگترین مزیت محصول یا خدمات شما چیست؟
 • چه اثباتی برای این مزیت ها دارید؟

راه کارهایی برای پرسونال برندینگ تاثیرگذار

کار ساده ای نیست که شما تبدیل به یک اینفلوئنسر شوید و برندسازی تاثیرگذاری داشته باشید. این کار روش ها و استراتژی های خود را دارد که باید آن را بلد باشید. ما در این مقاله برای شما چند روش موثر برای برندسازی تاثیرگذار را آورده ایم:

۱- بنیاد و اساس کار خود را در یک فضای مناسب به پا کنید

شما باید پایه و اساس خود را محکم بسازید اگر می‌خواهید یک برند تاثیرگذار داشته باشید یا یک اینفلوئنسر باشید. یکی از مهمترین کارهایی که در این راه باید انجام بدهید حضور آنلاین است به طوری که مردم بتوانند به راحتی شما را پیدا کنند و در دسترس آن‌ها باشید. به عنوان مثال شما باید شبکه های اجتماعی و سیستم عامل هایی را برای کار خود انتخاب کنید که اطمینان دارید مخاطبان هدفتان زمان بیشتری را در آنجا صرف می‌کنند.

۲- برای کار خود اهداف کوچک و خاص در نظر بگیرید

شما باید همگام با پیشرفت در کار و ساختن یک برند تاثیر گذار، برای خودتان اهدافی نیز تعریف کنید و تلاش کنید تا به آن‌ها دست یابید.
از قدیم گفته اند که کیفیت از کمیت بهتر است. پس شما باید علاوه بر اینکه به دنبال پیدا کردن دنبال کننده در شبکه های اجتماعی هستید که کار چندان سختی هم نیست، معیارهای مهم تر دیگری را نیز در نظر بگیرید و شیوه های مختلفی را به کار گیرید تا بتوانید این دنبال کننده گان را در شبکه های اجتماعی خود نگه دارید.

۳- مطالعه و تحقیق درمورد کاری که انجام می‌دهید داشته باشید

چیزی که شما همیشه باید روی آن کار کنید تولید و ایجاد محتوای با کیفیت است.
با یک مثال توضیح می‌دهیم: شوخی ها و الگوهای رفتاری طنز بسیار در رسانه های اجتماعی محبوب هستند و بدین گونه مخاطبین خود را جذب و درگیر می‌کنند اما شما باید اگر از این شیوه استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید که طنز و شوخی هایی که به کار می‌برید مرتبط با طرز تفرکتان و قابل درک برای مخاطب است.
اگر شما محتوایی در شبکه های اجتماعی ایجاد کردید و متوجه شدید که آن محتوا محبوبیت زیادی در شبکه های اجتماعی به دست آورده است تحقیق کنید و علت آن محبوبیت را جویا شوید تا بفهمید که ایده ای که منجر به موفقیت این محتوا شده است چیست.

۴- این موضوع را به خاطر داشته باشید که نام تجاری بازتابی از خود شما است

شما به عنوان کسی که می‌خواهد یک برندسازی تاثیر گذار انجام دهد و درواقع به عنوان یک اینفلوئنسر باید مطمعن شوید که تمام کارهایی که انجام می‌دهید بر کلیه فعالیت های برند شما تاثیر مثبت خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که تنها باید با برند شخصی خود کار کنید.
اگر سیستم ارزشی که دارید با سیستم ارزشی برندتان همخوانی ندارد بهتر است همکاری با آن برند را متوقف کنید. در غیر اینصورت همکاری شما با این برند می‌تواند بر روی برند و همچنین تصویر شما تاثیر منفی داشته باشد.

۵- صدای خودتان را داشته باشید

برای یک برندسازی تاثیر گذار و یک اینفلوئنسر بودن نباید صدای خودتان را فراموش کنید و نادیده بگیرید بلکه باید صدای معتبر خود را بیابید. برندها اینفلوئنسرهایی را برای همکاری ترجیح می‌دهند که کیفیت تولیدات آن‌ها بالا باشد و برای برند خود صدای معتبری داشته باشند.09177755652