فروش برند آماده و انتقال برند

تاریخ : 1348/11/10 نویسنده :admin3 بازدیدها : 92 موضوع : مقالات برند


چرا باید یک برند داشته باشیم؟

قبل از آن که در رابطه با انتقال یک برند مطالبی را بیان کنیم، لازم می دانیم که در رابطه با اهمیت داشتن یک برند مطالبی را شرح دهیم. این که شما بدانید چرا باید برای داشتن یک برند اقدام کنید، اهمیت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل در ابتدا به شرح این موضوع می پردازیم و در ادامه مطالب دیگری را بیان می کنیم.
شما برای شناخته شدن در بازار کار به یک نام تجاری نیاز دارید، تا مشتری ها و... شما را با آن نام بشناسند. این نام تجاری در واقع همان برند شما ست. یعنی به نوعی باید بگوییم که شما برای شناخته شدن در بازار به یک برند نیاز دارید. در صورت عدم وجود برند و نام تجاری تقریبا هیچ شناخته شدنی هم وجود نخواهد داشت و این موضوع کاملا طبیعی است.
تصور کنید که شما محصول خاصی را خریداری کرده اید و از آن رضایت داشته اید. در صورتی که باز هم قصد خرید همان محصول را داشته باشید، باید یک نام از آن را ارائه دهید. در غیر این صورت چطور می توانید بگویید که چه محصولی را می خواهم؟ به همین دلیل شما در همان زمان های ابتدایی شروع کسب و کار خود، باید برای داشتن برند خود اقدام کنید.
علاوه بر مورد گفته شده در بالا داشتن یک برند به شما کمک می کند که سود مالی و در آمد بیشتری داشته باشید. توجه کنید که در بازار کار درآمد و سود مالی با توجه به فاکتورهای متعددی مشخص می شود و یکی از این فاکتورها شناخته شدن است. یعنی شما با داشتن یک برند در ابتدا شناخته می شوید و سپس به سود مالی بیشتر دست پیدا می کنید.

برند آماده یعنی چه؟

برای انتقال یک برند باید در ابتدا یک برند آماده داشته باشید، اما این سوال پیش می آید که برند آماده به چه معنی است. توجه داشته باشید که برند آماده به برندی گفته می شود که به طور کامل ثبت شده است، یعنی شماره ثبت دارد. به طور کلی باید بگوییم که برند آماده روند آن را به طور کامل پشت سر گذاشته است.
ثبت یک برند ورند پیچیده و طولانی دارد و اینکه نام خاصی به عنوان یک برند به ثبت برسد، اصلا ساده نیست. اما برند آماده یعنی شخص یا شرکتی یک نام خاص را انتخاب کرده است و با موفقیت آن را به طور کامل به ثبت رسانده است. در ادامه نکات دیگری را در رابطه با برند آماده و انتقال یک برند بیان خواهیم کرد.

انتقال برند به چه معنی است؟

خوب بعد از آن که اهمیت داشن یک برند را به خوبی دانستیم و با مفهوم برند آماده هم آشنا شدیم. حال باید در رابطه با این موضوع مطالبی را بیان کنیم. به این موضوع توجه داشته باشید که بعد از خرید برند آماده باید مراحل آن برند انجام شود. یعنی انتقال فقط در صورت خرید و فروش برند انجام می شود.
در انتقال یک برند شاهد این هستیم که مالکیت برند از شخص/ شرکتی به شخص/ شرکت دیگری منتقل می شود. یعنی شاهد تغییر در مالکیت و صاحب برند هستیم. فروش یک برند می تواند به دلیل های مختلفی انجام شود و البته مزیت های بسیاری هم به دنبال دارد که برای اطلاعات بیشتر در ادامه این موارد را شرح خواهیم داد.

انتقال برند به چند صورت انجام می شود؟

به طور کلی باید بگوییم که به دو صورت انجام خواهد شد که هر یک از این دو صورت هم ویژگی ها و شرایط خاص خود را دارند. در ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که شما در هنگام واگذاری یک برند می توانید هر یک از این روش ها را انتخاب کنید و محدودیتی در آن وجود ندارد.

1) انتقال برند به طور کامل

هر برند تعداد طبقات متعددی دارد که متناسب با نوع خدمات و کالایی که ارائه می دهند این طبقات هم مشخص می شوند. در واگذار کردن کامل یک برند، شاهد این هستیم که همه طبقه ها به طور کامل به شخص یا شرکت دیگری منتقل می شود و به همین دلیل به آن انتقال کامل گفته می شود.

2) انتقال برند به طور محدود

در انتقال یک برند به صورت محدود اوضاع کمی متفاوت است. یعنی به جای آن که طبقه های یک برند به طور کامل به شخص یا شرکت دیگری منتقل شوند، تعدادی از آن ها منتقل می شوند. این کار مزیت های خاص خود را دارد. در مواردی گاهی همه طبقات برند برای شما کاربرد خاصی نداشته باشند. اما با انتقال محدود این مشکل برطرف می شود.

3) انتقال برند به صورت اختیاری

انتقال یک برند را از جنبه های دیگری هم می توان بررسی کرد. در بعضی از موارد شاهد این هستیم که مالک و صاحب بود، تصمیم به فروش آن برند دارد و به همین دلیل انجام می شود. یعنی همانطور که از نام آن مشخص است، در این حالت مالک برند برای انتقال علامت و نام تجاری خود اختیار تام دارد. در صورتی که در همه موارد این گونه نیست.

4) انتقال برند به صورت اجباری

در مواردی شاهد این هستیم که مالک برند به دلایل مختلفی مجبور به واگذاری آن برند است. در این حالت دیگر اختیاری وجود ندارد و به همین دلیل این را اجباری می نامند. به عنوان مثال در حالتی که صاحب و مالک اصلی برند فوت کرده باشد، وراث مجبور به انتقال خواهند بود.
توجه داشته باشید که انتقال یک برند به هر صورتی هم که انجام شود. یک سری روند خاصی دارد که به طور کامل باید به آن توجه داشته باشید و آن را دنبال کنید. در غیر این صورت به طور صحیح و دقیقی انجام نشده است. در ادامه مطالب دیگری را هم در رابطه با این موضوع بیان خواهیم کرد.

انتقال نام تجاری چه مزیت هایی را دارد؟

در صورتی که شما بخواهید یک برند آماده را خریداری کنید، یعنی انتقال برند را برای خود انجام دهید. مزیت های بسیاری در انتظار شما خواهد بود که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.
1) ثبت یک برند روند زمان بری خواهد داشت. این در حالی است که انتقال یک برند زمان زیادی را نمی برد و در یک روز کاری این انتقال به طور کامل صورت می گیرد.
2) در صورتی که یک برند را خریداری کنید، دیگر از صفر شروع نخواهید کرد. این در حالی است که اگر یک برند را برای خود به ثبت برسانید، باید همه چیز را از صفر شروع کنید.
3) در صورت واگذاری یک برند موقعیت برای ارتقاء شغلی شما بیشتر خواهد بود.
4) در صورت ثبت یک برند، امکان رد درخواس شما (به دلایل متعدد) وجود دارد. این در حالی است که در صورت خریداری و انتقال یک برند دیگر چنین امکانی وجود نخواهد داشت.
5) انتقال یک برند با کمترین مدارک ممکن انجام می شود و این مزیت بسیار مهمی به حساب می آید. به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت ثبت یک برند باید مجوزها و گواهی نامه های متعددی را دریافت کنید. این در حالی است که برای انتقال یک برند به این مدارک نیازی نیست.

مراحل انتقال برند

برای آن که بتوانیم مراحل انتقال یک برند را توضیح دهیم، باید در ابتدا جنبه های مختلف آن را بررسی کنیم. شما برای انتقال یک برند یا به عنوان خریدار هستید، یا در موقعیت فروشنده به سر می برید.
خوب اگر قصد فروش برند خود را دارید، به طور کلی کار خاصی را نباید انجام دهید. جز اینکه مدارک اصلی برند خود شمال روزنامه ثبت، شماره ثبت و... را به خریدار تحویل دهید و اوراق مربوطه را هم امضا کنید.
این در حالی است که اگر در نقش خریدار برای انتقال یک برند اقدام کنید، باید روند دیگری را پشت سر بگذارید. البته باید بگوییم که این روند با انتخاب نام مورد نظر شروع خواهد شد. به همین دلیل در ادامه این روند را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد.
 • در ابتدا باید نام پیشنهادی برای برند خود را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعد از اداره ثبت استعلام برند می گیرید و این اداره شماره تلفنی از صاحب برند را در اختیار شما قرار می دهد.
 • در مرحله بعدی باید یک قرار ملاقات با صاحب برند مربوطه داشته باشید، در این قرار ملاقات در رابطه با تعداد طبقات برند و هزینه خریداری و موضوعات دیگری شبیه به آن بحث خواهید کرد و تصمیم نهایی گرفته می شود.
 • در مرحله بعدی به دفترخانه می روید و برند را به طور کامل به نام خود انتقال می دهید، این مرحله و نقل و انتقال برند حتما باید در دفترخانه انجام شود تا رسمیت داشته باشد و البته جنبه قانونی ماجرا هم حفظ شود.
 • در مرحله نهایی باید تغییرات برند که در واقع تغییر در مالکیت برند است، در روزنامه رسمی به چاپ برسد.

مدارک انتقال برند

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای انتقال یک برند به مدارک زیادی و مجوزهای متعددی نیاز نخواهید داشت. این کار فقط با مدارک شناسایی هم قابل انجام است. در ادامه برای آن که در رابطه با این موضوع اطلاعات کاملی داشته باشید. مدارک را به طور کامل بیان خواهیم کرد.
 • مدرک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه) فروشنده برند و خریدار برند
 • شماره ثبتی برند
 • شماره اظهارنامه برند
 • اسناد مهمی که به آن برند مربوط می شوند (مانند آگهی منتشر شده در روزنامه)
 • قردادی که بین فروشنده و خریدار به عنوان طرفین انتقال یک برند تنظیم می شود.
 • در صورتی که برای انجام کار خود وکیل دارید، ارائه وکالتنامه هم الزامی است.
به شما توصیه می کنیم که برای انتقال یک برند از کسانی که در این کار تخصص دارند، کمک بگیرید. زیرا به شما کمک های بسیاری می کند، به خصوص در مشخص کردن هزینه نهایی، این مشاوره با کارشناس ها اهمیت بسیاری خواهد داشت.


whatsapp : 0921-646-5121